Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.7.2009, 10:30   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Artikull 3350 p.e.s.: Njeriu i Akullit - Oeci


Emri: njeriu i akullit.jpg
Shikimet: 659
Madhėsia: 59,1 KB

U gjet nė shtator tė vitit 1991 nga njė ēift gjerman nė Alpe tek kufiri autriako-italian. Kufoma e tij ishte ruajtur mjaft mirė nė brendėsi tė akullnajės dhe pas njė shkrirje tė akullit rastėsisht ėshtė gjetur. Njeriu i Akullit jetoi pėrafėrsisht mes viteve 3350 dhe 3100 p.e.s.

Padyshim kjo kufomė ishte mashkull. Ai ishte rreth 45 vjeēar. Ishte i gjatė 1.60, qė ėshtė gjatėsia mesatare e njerėzve tė asaj kohe. Kishte ndėrtim tė dobėt (i hollė) me sasi tė vogla dhjami, dhe peshonte rreth 50 kg. Ai kishte flokė ngjyrė gėshtenje dhe tė valėzuara, mbante mjekėr, dhe nuk ka dallime raciale me popullėsinė e sotme tė Alpeve. Flokėt e tij ishin vetėm 9 cm qė do tė thotė se njerėzit e asaj kulture prenin flokėt rregullisht. Sytė edhepse ishin tharė, qartė shiheshin se kanė qenė tė kaltėr. Atij i mungojnė dhėmbėt e pjekurisė.

Ai ka disa shenja nė trup qė janė menduar si tatuazhe, por mė vonė ėshtė zbulu se janė praktikė e akupunkturės pėr shkak tė njė sėmundje qė kishte ky njeri.

Flokėt e tij janė gjurmuar pėr pėrmbajtje metali, dhe ėshtė zbuluar sasi mė e vogėl e plumbit sesa tek njerėzit e sotėm. Nė anėn tjetėr sasia e arsenikut ishte mė e madhe. Sipas tė gjitha gjasave Njeriu i Akullit herė pas here ka marrė pjesė nė shkrirjen dhe pėrpunimin e bakrit.

Pas njė ekzaminimi tė stomakut ėshtė zbuluar se nė shujtėn e fundit para vdekjes ka ngrėnė qull gruri, mish dhe perime. Poashtu drithi mund tė jetė ngrėnė edhe nė formė tė bukės.

Njė hulumtim me rreze X ka treguar qė ky njeri u vra me njė shigjetė, dhe maja e shigjetės ka mbetur nė krahun e tij tė majtė. Shigjeta ka shpuar trupin duke bėrė njė vrimė 2-cm tė gjerė dhe iu ka afruar zemrės pėr pak cm. Organet jetėsore nuk janė dėmtuar por maja e shigjetės ka shpuar damarin kryesor tė gjakut, duka shkaktuar gjakderdhje tė madhe, dhe ka paralizuar krahun e majtė. Mbase pas kėtij sulmi Njeriu i Akullit vdiq pėr pak minuta.
Nga poleni i gjetur brenda organizmit tė tij, dihet qė ka vdekur nė pranverė ose nė verėn e hershme.

http://www.iceman.it/en/node/226
http://books.google.com/books?id=tNJ...ummary_r&cad=0 faqe 18
http://www.theage.com.au/news/world/...958947231.html

Emri: njeriu i akullit 1.jpg
Shikimet: 624
Madhėsia: 37,4 KB
Emri: njeriu i akullit 2.jpg
Shikimet: 794
Madhėsia: 40,5 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.1.2012 nė 08:38.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2009, 10:43   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Thika e gjatė 13 cm, pėrbėhej nga njė teh guri, dhe dorėza nga druri i ahut, sė bashku me kėllėfin.
Emri: oetzi_dolch.jpg
Shikimet: 598
Madhėsia: 18,4 KB


Vegla mė e rėndėsishme e Njeriut tė Akullit ishte sėpata e bakrit. Bishti i saj ėshtė 60 cm i gjatė, ndėrsa tehu 9.5 cm. Nė atė periudhė, sėpata e bakrit ishte simbol i statusit tė lartė. Ndoshta Njeriu i Akullit ishte prijės i fisit ose luftėtar.
Emri: oetzi_peil.jpg
Shikimet: 590
Madhėsia: 8,5 KB


Njeriu i Akullit mbante harkun 1.82 cm tė gjatė, ndėrsa shigjetat ishin 84 deri 87 cm tė gjata.
Emri: oetzi_pfeile.jpg
Shikimet: 604
Madhėsia: 14,9 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2009, 11:43   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Siē tregon artikulli, e siē mund t'a shohim edhe vetė nė foto, ky njeri ishte dinarik.

Pos kėsaj, lajmi tregon qė sytė e kaltėr nuk janė domosdo veti nordike, kanė ekzistuar qė nė atė kohė 3.000 pes. nė njė popullėsi dinarike, dhe siē duket ka njė lidhje me ambientin e ftohtė malor.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.7.2009, 18:36   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Rikrijimi i fytyrės
Emri: njeriu i akullit.jpg
Shikimet: 596
Madhėsia: 16,0 KB
http://news.bbc.co.uk/nolpda/ifs_new...00/4674866.stm


Rikrijimi i rrobave tė tij (kėtu fytyra nuk ėshtė e tij)
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	iceman.jpg
Shikimet:	549
Madhėsia:	55,8 KB
NNJ:	1837
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.12.2009, 11:52   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Njeriu i Akullit sipas hulumtimeve gjentike qė i janė bėrė, i pėrket haplogrupit mtdna (femėror), K1, qė sot ėshtė shumė i rrallė.

http://dienekes.blogspot.com/2008/10...-tyrolean.html

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.1.2012 nė 08:30.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.