Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.7.2009, 19:17   1

TSr/ 1998-99: Varr masiv nė Kmetoc e Dobėrēan, Gjilan


Citim:
Zbulohet njė varr masiv nė mes tė Kmetocit dhe Dobėrēanit tė Gjilanit

Policia e Kosovės dhe ajo e EULEX-it, kanė zbuluar njė varr masiv nė lindje tė Kosovės. Mbetjet e tė paktėn tetė njerėzve janė gjetur nė mes tė fshatrave Kmetoc dhe Dobėrēanit tė Kamenicės.

Zėdhėnėsi i misionit tė BE-sė pėr forcimin e sundimit tė ligjit, Kristof Lamfalysi, ka thėnė se ekspertėt e forenzikės, janė duke punuar nė kėtė varr, i cili ėshtė lokalizuar nė njė vend ku trupat e ushtrisė jugosllave kishin krijuar njė pengesė rruge nė vitin 1998.

“Deri dje nė mbrėmje janė gjetur tetė kufoma. Ende nuk e dimė se kush janė viktimat, por ajo qė mund tė them ėshtė se kemi informata tė reja se kemi tė bėjmė me njė rast tė ri. Pra, nuk ėshtė rast i UNMIK-ut. Kemi njė informatė tė re qė thotė se nė vitin 1998, ushtria jugosllave ka bllokuar rrugėn Gjilan-Kamenicė dhe ka pėrdorur eskavatorė”, ka deklaruar Lamfalysi pėr Radion Evropa e Lirė.

Zbulimin e kėtij varri masiv e ka konfirmuar edhe policia e Kosovės.

http://www.kohavision.net/index.php?...ac=0&Itemid=40
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.7.2009, 20:29   2
Citim:
Nė varrezėn masive afėr Gjilanit janė zbuluar eshtrat e tė paktėn 11 personave

Prishtinė, 14 korrik - Nė fshatin Kmetofc, rreth 5km nga qyteti i Gjilanit, tė enjten mė 9 korrik ėshtė lokalizuar njė varrezė masive nga Policia e Kosovės dhe Zyra pėr tė Pagjetur dhe Mjekėsi Ligjore e EULEX it. EULEX/ZPPML nė koordinim me Policinė e Kosovės dhe Njėsinė e Hetimeve pėr Krimet e Luftės nė EULEX kanė vlerėsuar dhe ekshumuar vendin, duke nxjerrė kėshtu eshtrat e sė paku 11 individėve, tė cilėt supozohet tė jenė nga lista e tė pagjeturve.

Nė mesin e atyre trupave ishin mbetjet mortore edhe tė sė paku 4 fėmijėve. Punimet pėr zbulimin e varrezės mbulojnė njė sipėrfaqe prej pėrafėrsisht 380 m2. Mbetjet mortore u gjetėn tė shpėrndara nė njė hapėsirė prej 68 m2, dhe nė thellėsi nga shtresa sipėrfaqėsore deri nė 1.15 m.

Ky operacion zgjati tri ditė. Mbetjet mortore mė pastaj janė transferuar nė selinė e EULEX/ZPPML ku gjatė javės pritet tė kryhen procedurat e identifikimit dhe tė autopsisė. Mostrat e eshtrave do tė mblidhen pėr t'u dėrguar pėr analiza tė ADN sė.

http://www.kosova.com/artikulli/54944
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.