Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.7.2009, 14:38   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Dionisi nė Indi


Citim:
Dionizi nip i Kadmit, nga e bija Semela, shkon nė Indi ku i mposht ushtritė armike me ndihmėn e magjive tė tij. Me kėto ushtri kthehet nė gadishullin ilirik nė njė qerre tė stolisur me gjethe rrushi tė tėrhequr nga pantherat. Shoqėruesit e tij ishin silenėt, bakantėt, satyrėt dhe Priapi.
http://www.themystica.com/mythical-f.../dionysus.html

Citim:
Arriani
Nyseanėt nuk janė popull indian, por kanė prejardhje nga njerėzit qė erdhėn kėtu me Dionisin, ndoshta nga ata pellazgė qė ishin tė katandisur tė paaftė pėr luftėrat qė Dionisi i bėri kundėr Indianėve.
http://www.shsu.edu/~his_ncp/Indica.html

Ka pasur disa dyndje ilirėsh nė Indi. Cilėn dyndje ilire nė Indi e pėrfaqėson ky mit?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.