Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.7.2009, 11:44   1

Shkrim i cituar Tiranė: Sistemi i ri fiskal do tė vijė nė botim tė posaēėm pėr bizneset


Tė drejtat dhe detyrimet fiskale pėr tė gjitha llojet e sipėrmarrjeve nė vend do tė funksionojnė sipas modelit tė librit fiskal tė Francės. Drejtoria e Tatimeve po pėrgatit njė libėr, nė tė cilin jepen detaje pėr tė gjitha tė drejtat dhe detyrimet fiskale qė ka sipėrmarrja. Kjo do tė krijojė mundėsi qė personat qė ushtrojnė aktivitet privat tė kenė sa mė shumė informacion pėr detyrimet dhe tė drejtat e tyre.

Shėrbimet pėr biznesin

Drejtoria e Tatimeve ka ndėrmarrė njė sėrė shėrbimesh pėr biznesin. Mė i fundit ishte ai pėr deklarimin tatimor pėrmes internetit. Nė bazė tė njė marrėveshjeje qė Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve ka bėrė para pak kohėsh me Ministrinė e Financave, tatimpaguesit qė kanė deklaruar dhe paguar tatimet nė mėnyrė elektronike, do tė kenė mundėsinė tė marrin konfirmimin e pagesės sė detyrimeve tė tyre tatimore brenda 24 orėve.

Duke nisur qė nga ky muaj, tė gjithė kėta taksapagues kanė mundėsinė qė tė verifikojnė tė dhėnat e tyre tatimore nė rrugė elektronike, nė tė njėjtat procedura si ato bankare.

Pėr tė shmangur gjobat e vendosura nga administrata tatimore ka ndryshuar mėnyra e pagesės sė taksave. Pas ndryshimeve ligjore, pagesa e sigurimeve mbi pagėn do tė jetė e ndryshme pėr muajin maj dhe qershor, ndėrsa pėr muajin prill do tė vijojė tė paguhet me tė njėjtin nivel.

"Dallimi qė duhet bėrė nga biznesi ėshtė se 1 620 lekė zbatohet pėr tė vetėpunėsuarit, ndėrsa 18 mijė lekė meqė ėshtė njė pagė e detyrueshme nė shkallė vendi pėr marrėdhėniet punėdhėnės-punėmarrės, kjo mbetet tė jetė edhe paga mbi tė cilėn do tė paguhen kontributet", shprehen pėrfaqėsues tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve.

Pjesė e ndryshimeve ėshtė edhe ulja me 5% e nivelit tė kontributeve pėr biznesin e madh. Ndėrkohė, nėse dokumentacioni plotėsohet gabim, lejohet njė muaj kohė pėr korrigjime.

http://www.rilindjademokratike.com/R...ik/sociale.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:20.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.