Kthehu   Kreu > D1 > 1200 p.e.s. - 28 p.e.s.: Shtetet Ilire
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.7.2009, 08:56   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrimi oskan


Emri:  oscan.gif
Shikimet: 172
Madhėsia:  7,2 KB

Nga e majta nė tė djathtė:
Emri:  oscan_text.gif
Shikimet: 174
Madhėsia:  26,4 KB

V. AADIRANS. V. EĶTIUVAM. PAAM
VEREIIAĶ. PŚMPAIIANAĶ. TRĶSTAA
MENTUD. DEDED. ĶSAK. EĶTIUVAD
V. VIĶNIKI. IS. MRĶKVAĶSSTUR. PŚMP
AIIANS. TRĶĶBŚM. EKAK. KŚMBEN
NIEĶS. TANGINUD. ŚPSANNAM
DEDEDĶSĶDUM. PRŚFATTED

Ś mund tė lexohet edhe si O

http://www.ancientscripts.com/oscan.html
http://indoeuro.bizland.com/tree/ital/oscan.html

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 17.7.2009 nė 09:31.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2009, 09:16   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pllaka e Anjonės ku pėrmenden 17 hyjni

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	pllaka1.jpg
Shikimet:	189
Madhėsia:	53,3 KB
NNJ:	1852

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	pllaka2.jpg
Shikimet:	188
Madhėsia:	49,9 KB
NNJ:	1853

Faqja A:

statśs pśs set hśrtķn
kerrķiķn: vezkeķ statķf,
evklśķ statķf, ,
futreķ kerrķiaķ statķf,
anter stataķ statķf,
[kerrķ statķf],
ammaķ kerrķiaķ statķf,
diumpaķs kerrķiaķs statķf,
liganakdķkei entraķ [kerrķiaķ] statķf,
anafrķss kerrķiśķs statķf,
maatśķs kerrķiśķs statķf,
diśveķ verehasiśķ statķf,
diśveķ [piķhiśķ] regatureķ statķf,
hereklśķ kerrķiśķ statķf,
patanaķ piķstķaķ statķf,
deķvaķ genetaķ statķf;

assaķ purasiaķ
saahtśm tefśrśm alttreķ
pśtereķpid akeneķ / sakahķter;

fiuusasiaķs az hśrtśm
sakarater:
pernaķ kerrķiaķ statķf,
ammaķ kerrķiaķ statķf,
fluusaķ kerrķiaķ statķf,
evklśķ patereķ statķf.

Faqja B:

aasas ekask eestķnt / hśrtśķ:
vezkeķ,
evklśķ,
fuutreķ,
anter stataķ,
kerrķ,
ammaķ,
diumpaķs,
liganakdķkeķ entraķ / kerrķiaķ,
anafrķss,
maatśķs,
diśveķ verehasiś,
diśveķ piķhiśķ regatureķ,
hereklśķ kerriiśķ,
patanaķ piķstķaķ,
deķvaķ genetaķ;

assaķ purasiaķ
saahtśm tefśrśm
alttreķ pśtereķpid
akeneķ;

hśrz dekmanniśķs staķt.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 17.7.2009 nė 09:21.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2009, 09:42   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	oscan.gif
Shikimet:	243
Madhėsia:	5,4 KB
NNJ:	1854
http://www.omniglot.com/writing/olditalic.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2009, 10:31   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
sakarater: = pėr tė flijuar

ėshtė e tė njėjtės rrėnjė me fjalėn latine 'sacrum' (i shenjtė). Kuptimi origjinal ėshtė ruajtur nė oskanishte, ndėrsa tek romakėt, ka marrė kuptimin i shenjtė se flijim do tė thoshte shenjtėrim.

Tė gjitha kėto fjalė rrjedhin nga shqipja "sakė" njė sėpatė me bisht tė shkurtėr (me tė cilėn pritej flia), pastaj "sakicė" sėpatė e vogėl me bisht tė shkurtėr, dhe mė sė shumti i afrohet fjala "sakat", ose "sakatoj", qė nė pamje tė parė ėshtė pothuajse i njėjti veprim sikur "sakarater" e oskanishtes.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 17.7.2009 nė 10:39.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 17:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.