Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.7.2009, 19:00   1

Shkrim i cituar Pejė: Seminari 5 kombėtar pėr mėsuesit e shqipes, 27-29 korrik


Njoftohen tė gjithė arsimtarėt shqiptarė qė punojnė nė shkollat nė mėsimin plotėsues nė diasporė se prej 27-29 korrik 2009, nė Pejė, do tė mbahet seminari i 5-tė kombėtar pėr mėsimin e gjuhės shqipe jashtė atdheut.

Organizatorė tė seminarit janė ministritė e arsimit tė Prishtinės, Tiranės e Shkupit, nėn organizimin dhe udhėheqjen e Nuhi Gashit, MASHT i Veriut, i SHSHMP nė diasporė.

Qėllimi kryesor i seminarit ėshtė mėsimi i gjuhės shqipe pėr fėmijėt e mėrgimtarėve shqiptarė jashtė atdheut, rritja e nivelit tė mėsimit tė shqipes nė vendet e mėrgimit, rritja e nivelit tė bashkėpunimit me mėsues tė gjuhės shqipe dhe me institucionet nė atdhe.

Nė kėtė seminar do tė trajtohen si dhe mė parė ēėshtje tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e gjuhės shqipe, nė bashkėsitė shqiptare jashtė atdheut. Pika kryesore ku do tė fokusohet ėshtė trajnimi i mėsuesve, do tė jetė kalimi i vėshtirėsive nė mėsimin plotėsues dhe hapėsirat e reja pėr mėsimin e gjuhės shqipe jashtė atdheut.

Ndaj, sot mė tepėr se kurrė, janė tė mirėpritura nismat dhe kontributi i tė gjithė tė interesuarve nė seminar, ku mund tė paraqesin mundėsitė dhe vėshtirėsitė qė ndeshin gjatė punės sė tyre arsimore; bartjen e pėrvojave profesionale, tė mbajnė ligjėrata profesionale pėr mėsimin e shqipes nė diasporė etj.

Mosmėsimi i gjuhės shqipe nga fėmijėt nė mėrgim zvogėlon kombin.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=14&id=24247
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.9.2013, 21:52   2
Citim:
Nga seminari i mėsuesve shqiptarė nga diaspora nė Ulqin

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_seminari-jpg1378312661.jpg
Shikimet:	106
Madhėsia:	33,0 KB
NNJ:	6228Nė Ulqinin historik u mbajt seminari i nėntė me radhė i mėsuesve shqiptarė nga diaspora. U organizua nga ministria e arsimit tė Shqipėrisė dhe Kosovės (MASH e Shqipėrisė dhe MASHT i Kosovės), i pėrkrahur edhe nga komuna e Ulqinit.

Se Ulqini ėshtė gjithmonė joshės, jo vetėm si vend pushues, u vėrtetua me pjesėmarrjen e lartė tė mėsuesve nga vendet e kontinentit. Seminari nė mėnyrė simbolike u hap me pika artistike tė prezantuara nga nxėnėsit ulqinak. Pėr rrjedhat e seminarit sipas programit tė miratuar u kujdesėn znj.Rozalba Merdani (MASH) dhe z.Nuhi Gashi (MASHTK). Pjesėn zyrtare tė fillimit e filloi nikoqiri, z.Nazif Cungu, kryetar i komunės.

“Mbajtja e tij kėtu e nderon Ulqinin. Tė nderuar mėsimdhėnės, puna e juaj me nxėnės ėshtė njė kontribut i madh nė ruajtjen e gjuhės dhe identitetit kombėtar nė gjenerata kudo qė ndodhen. Ėshtė hera e parė qė po takohemi nė Ulqin, por duke shprehur gatishmėrinė e pėrkrahjes sė komunės sė Ulqinit shpresoj se do takohemi edhe hera tjera”.

Nė emėr tė Ministrisė sė Arsimit tė Shqipėrisė pėrshėndeti seminaristėt zėvendėsministri z.ArdianTana, i cili mes tjerash tha: “Puna dhe veprimtaria e juaj nė mbajtjen gjallė tė gjuhės dhe identitetit kombėtar, larg atdheut nė vendet ku sot jetoni e punoni merr njė rėndėsi tė jashtėzakonshme nė ruajtjen e identitetit kombėtar dhe nė lehtėsimin e integrimit nė vendet pritėse... Ministritė tona do punojnė sė bashku pėr zhvillimin e mėtejmė tė arsimit tė fėmijėve shqiptarė nė diasporė... Si angazhim i rėndėsishėm ėshtė koordinimi nė unifikimin e kurrikulės shkollore, nė cilėsinė e mėsimit, nė sigurimin e teksteve mėsimore.

http://www.botasot.info/diaspora/239...pora-ne-ulqin/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.