Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.7.2009, 14:52   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 35 000 p.e.s.: Kultura gravetiane


Paleolitiku i Lartė - 35,000-24,000  vjet mė parė. Shtrihej nė Itali, gadishull Ilirik, Karpate, Ukrainė.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Iliria 20.000 p.e.s.jpg
Shikimet:	4166
Madhėsia:	37,6 KB
NNJ:	1862

Nė Itali ėshtė gjetur njė maskė guri zoomorfe, me njė sy tė tretė nė ballė dhe njė skulpturė e gruas sė ngjitur me gjarpėr.
Emri:  gravet24.jpg
Shikimet: 4009
Madhėsia:  6,9 KB
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	gravet25.jpg
Shikimet:	3085
Madhėsia:	16,8 KB
NNJ:	1865

Poashtu nė shpellėn Arene Kandide nė bregdetin Ligurian ėshtė gjetur njė djalė i varrosur, tė cilit i ėshtė bėrė ri-krijimi pamor (rekonstruksioni),
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	gravet40.jpg
Shikimet:	2981
Madhėsia:	30,4 KB
NNJ:	1864

Nė Rusinė perėndimore nė vendin Kostenki janė gjetur "Venusi i Kostenkit", traditė e trashėguar tek kulturat e mėvonshme dinarike.
Emri:  Kostenki, Ukraine, limestone, 10.2 cm, ca. 22,000, from settlement.jpg
Shikimet: 2800
Madhėsia:  23,6 KB

Nga eshtrat e njė njeriu tė gjetur nė varrezat e kėsaj kohe nė Kostenki, profesori rus Gerasimov ka bėrė rikrijimin e tij nė bust, e qė rezultoi tė jetė njė dinarik, i tė njėjtės racė me shqiptarėt e sotėm, (natyrisht me veēantitė e asaj kohe, pėr shkak tė pėrshtatjes ndaj ambientit akullnajor)
Emri:  kostenki_2.jpg
Shikimet: 2791
Madhėsia:  41,0 KB
 
I vjetėr 18.7.2009, 14:53   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Stili i flokėve nė Europėn qendrore
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	gravet42.jpg
Shikimet:	2872
Madhėsia:	19,8 KB
NNJ:	1868

http://www.iabrno.cz/agalerie/gravetta.htm
 
I vjetėr 7.1.2010, 01:04   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Figura kėtu sipėr ėshtė gjetur nė Dolni Vestonice (Ēeki), ndėrsa kjo kėtu nė Brno tė Sllovakisė, dhe ėshtė punuar poashtu nga fildishi, daton nga vitet 26.000 p.e.s.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	headbrugar3.jpg
Shikimet:	2882
Madhėsia:	65,6 KB
NNJ:	2227
 
I vjetėr 26.2.2010, 18:31   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Meanwhile, an analysis last year of mtDNA from 28,000-year-old remains unearthed at Paglicci Cave in Italy showed this individual belonged to haplogroup "H" - the most common type found in modern Europeans.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/8435317.stm
Sipas kėtij studimi gjenetik, njė individ nga shpella e Paliqit nė Itali, i pėrket haplogrupit mitokondrial H, i cili tek shqiptarėt merr pjesė me shumicė dėrmuese, 51.5%.

https://vargmal.org/dan5584

Kjo ėshtė njė ndėr dėshmitė e shumta tė vazhdimėsisė sė pranisė shqiptare nė kėto troje qė nga periudha paleolitike.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.2.2010 nė 18:36.

 
I vjetėr 2.3.2010, 09:04   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kulti i Diellit

Rrathėt, rrotat, dhe disqet konsiderohen simbole diellore, nga tė gjithė studiuesit. Kėto rrota janė bėrė nga fildishi 28.000 vite mė parė nė lokalitetin Sungir nė Rusi, dhe janė gjetur nė varrin e njė fėmiu.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kulti diellit.gif
Shikimet:	269
Madhėsia:	78,2 KB
NNJ:	2329

http://www.rc.ru/~ladygin/sungir/env...t/pic34-1.html
http://www.recoveredscience.com/Phaistosebook05.htm
 
I vjetėr 2.3.2010, 09:17   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
http://www.rc.ru/~ladygin/sungir/morphology/index.php

Dy individėt mė poshtė, janė tė rekonstruktuar nė bazė tė eshtrave tė gjetura nė Sungir tė Rusisė, lokalitet paleolitik i kulturė gravetiane. Majtas ėshtė njė djalė 13 vjeēar, mezocefalik, kurse djathtas ėshtė vajzė e re 8-9 vjeēare, kafkėgjerė (brakicefale).

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	sungir 2.gif
Shikimet:	277
Madhėsia:	91,0 KB
NNJ:	2330


Djali dhe vajza, sė bashku me njė mashkull tė rritur i takojnė haplogrupit H, sipas studimeve qė u janė bėrė mostrave tė marra nga eshtrat e tyre. Pėrsėri kemi tė bėjmė me haplogrupin mitokondrial tė cilin e kanė shumica dėrmuese e shqiptarėve tė sotėm.
http://www.rc.ru/~ladygin/sungir/dna/index.php

Sipas kėtij druri filogjenetik, i pėrkasin subkladės "para-H17" http://www.phylotree.org/tree/subtree_R0.htm
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.