Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.7.2009, 23:26   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Ohėr: Zbulohen sende tė shekullit 4-5 p.e.s.


Citim:
Nė Ohėr zbulohen sende tė rėndėsishme arkeologjike

Njė grup i arkeologėve sot nė pjesėn e quajtur Porta e Epėrme (Gorna Porta), nė Ohėr gjatė njė gėrmimi arkeologjik gjetėn sende prej ari, para, dhe artefakte tjera tė rėndėsishme, tė cilėt sipas informatave fillestare datojnė nga shekulli 4 dhe i 5-tė p.e.s.

Gėrmimet kanė filluar para disa muajve. Tani pėr tani nuk ka informata zyrtare pėr ēka nė tė vėrtet bėhet fjalė. Nė lokalitetin Porta e Epėrme (Gorna Porta), gėrmon njė ekip i madh arkeologjik, i udhėhequr nga Drejtori i drejtorisė nacionale pėr mbrojtje tė trashėgimisė kulturore, arkeologut Pasko Kuzman.

Se nė Portėn e Epėrme ėshtė gjetur diēka e vlefshme flasin edhe tė dhėnat se kėtė pasdite lokalitetin e vizitoi edhe kryetari i shtetit Gjorge Ivanov, i cili e ndėrpreu ndjekjen e maratonės nė not qė mbahet nė Ohėr.

Pėr gjetjet e reja arkeologjike menjėherė ėshtė informuar edhe ministria e kulturės Elizabeta Kanēevska Milevska, dhe kryeministri Nikola Gruevski.

Hulumtimet arkeologjike janė ende nė rrjedhė dhe presim verifikim tė informatės se ēka nė tė vėrtetė ėshtė gjetur. Sendet e gjetura arkeologjike me vlerė nė lokalitetin e Ohrit, vetėm se e verifikojnė rrjedhėn dhe zhvillimin e civilizimit nė kėto troje.

Burimet tona nga drejtoria nacionale pėr mbrojtje tė trashėgimisė kulturore thonė se mes sendeve tė gjetura , mė i vlefshėm ėshtė gjerdani i arit me gjatėsi prej 40-50cm.

Drejtori verifikoi se bėhet fjalė pėr njė gjetje arkeologjike shumė tė vlefshme, dhe se nė momentin punohet me intensitet tė madh nė verifikimin e vlerės sė tij si dhe pėr periudhėn prej kur daton.

Lajmi i sotėm tėrhoqi vėmendje tė madhe nė Ohėr, mes qytetarėve dhe turistėve, tė cilėt po drejtohen drejt vendit ku nuk ėshtė lejuar fotografim dhe incizim.

http://alsat-m.tv/lajme/kulture/16746.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 19:21   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Artefaktet e reja, mė tė rėndėsishme se sa mendohej

Artefaktet prej ari qė u gjetėn dje gjatė gėrmimeve arkeologjike nė lokalitetin Porta e Epėrme nė Ohėr, nga njė grupi arkeologėsh maqedonas janė shumė mė tė vlefshme se edhe Maska e Arit. Artefaktet datojnė nga shekulli 4 apo 5 p.e.s dhe janė nga periudha maqedonase-helene. Ato u zbuluan nė njė varr nė thellėsi prej 2,5 metrave ku mendohet se ka qenė e varrosur njė femėr e moshės 16 vjeēare.

“Nė sytė e saj ishte vėnė ky objekt, kjo foli e artė. Ndėrsa nė gojė kjo pllakė e artė romboide, nė zemėr ky pektoral. Kėta dy sende qė kanė qenė tė vendosura nė sytė dhe gojėn, paraqesin maskim tė tė ndjerės. Ky kombinim i maskimit ėshtė i vetmi nė trojet e Ballkanit. Kėtu kemi disa gjerdane tė arit me pėrpunim filigrani. Kemi rrethoja prej bronzi dhe prej argjendi, fibula prej argjendi dhe vėthė prej ari, tė cilėt janė tė rralla nė kėto vende”, deklaroi Pasko Kuzman, drejtor i Drejtorisė pėr mbrojtje kulturore dhe trashėgimisė historike.

Kuzman, thotė se bėhet fjalė pėr artefakte tė rėndėsishme me tė cilėt vėrtetohet identiteti, historia dhe kultura maqedonase.

“Ajo ėshtė koha e Aleksandrit tė Filhelenit, ai ėshtė Aleksandri i Parė. Ajo periudhė ėshtė maqedonase, e Maqedonisė sė vjetėr. Kėto zbulime flasin tregojnė se mund tė presim edhe zbulime tjera tė ngjashme apo tė ndryshme. Ndoshta do tė gjejmė ndonjė krater prej argjendi apo ari qė ėshtė mė i vlefshėm se dy-tre maska”, shtoi Kuzman.

Gėrmimet arkeologjike kanė filluar qė nė shtator, ndėrsa pritet se do tė gjenden edhe disa varre tė cilat i takojnė nekropolit tė dikurshėm tė Lihnidės. Artefaktet e gjetura janė vetėm 6 metra larg varrit ku ka qenė e zbuluar Maska e Arit. Kuzman dhe ministrja e Kulturės, Kamēevska paralajmėruan se deri nė fund tė vitit i tėrė ari do ti prezantohet opinionit.

http://alsat-m.tv/lajme/kulture/16769.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 19:23   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Qė tė jetė e qartė, tė dyja shkrimet sipėr janė nga gazetarė sllavė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2009, 09:02   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kam dėgju se trojanėt dhe akejtė i vendosnin monedha tė arta nė sy dhe nė gojė tė vdekurėve. A kanė lidhje diēka kėto?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.