Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.7.2009, 10:19   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Linear B


Shkrimi sillabik qė u pėrdor nga Akejtė nga 1.500 deri 1.200.

Kėtu gjendet artikulli i plotė:
http://www.ancientscripts.com/linearb.html

Nė kėtė ēėshtje desha tė filloj njė projekt pėr deshifrimin e kėtyre simboleve sipas shqipes sė lashtė.

Dy simbole interesante janė ato qė shėnojnė rrokjet KA dhe QE, ku Q pėrfaqėson tingullin e lashtė KH.

KAEmri: ka.bmp
Shikimet: 320
Madhėsia: 5,3 KB

QEEmri: qe.bmp
Shikimet: 294
Madhėsia: 6,0 KB

Siq shohim qė tė dyja kanė pamjen e rrotės. Kjo ėshtė e sigurtė se dhe hieroglifi qė shėnon rrotėn ėshtė ky Emri: rrota.bmp
Shikimet: 303
Madhėsia: 8,0 KB
dhe ngjan mjaft me ata dy sipėr.

Simboli KA, ēuditėrisht ėshtė njė rrotė e karrocės, pra ka drunj tė vėnė kryq, kurse simboli QE i ngjan rrotės sė qerres, ka drunj tė vėnė paralel.

Pra mundėsia ėshtė qė, simboli qė tregonte fjalė KARROCA, u reduktua vetėm nė dy tingujt e parė, sikurse simboli tjetėr qė shėnonte fjalėn QERRE.

Shenja tjetėr ėshtė QI, qė ėshtė lexuar KHI, e qė njėkohėsisht pėrdorej si hieroglif me kuptimin "dhen, dele".
Emri: qi.bmp
Shikimet: 300
Madhėsia: 5,2 KB
Kjo shenjė fare mirė mund tė rrjedhė nga KINGJI, qengji, duke u reduktuar leximi i shenjės vetėm nė dy tingujt e parė.

Shenja tjetėr ėshtė RA, qė shumė qartė paraqet njė gjėsend duke rėnė poshtė.
Emri: ra.bmp
Shikimet: 293
Madhėsia: 5,6 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 19.7.2009 nė 10:34.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 10:33   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo sipėr ėshtė karroca, qė ka rrotėn mu sikur ajo shenja KA dhe ėshtė pėrdorur nė luftė dhe nė gara, kurse rrota poshtė ėshtė rrotė qerreje qė ėshtė pėrdorur pėr punė tė pėrditshme.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	karrocė.gif
Shikimet:	279
Madhėsia:	35,9 KB
NNJ:	1874

Emri: qerre.jpg
Shikimet: 275
Madhėsia: 21,8 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 11:19   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Si shėnim shtesė, pėr nga prejardhja e fjalės mendoj se karr, kerr, qerre janė tingullimitime, nga zhurma e karrove e qerreve gjatė ecjes.

E njėjta vlen dhe pėr rrotė, nga zhurma e diēkaje qė rrotullohet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 13:22   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mė se e saktė, rrotat primitive jo vetėm qė nuk kanė qenė plotėsisht tė rrumbullakta, pra mė tepėr kanė mundur tė jenė shumkėndėshe, por edhe po tė ishin tė rrumbullakta, rrugėt me gurė kanė shkaktuar zhurmė gjatėe ecjes.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2009, 15:34   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ky simboli Emri: linearb.gif
Shikimet: 298
Madhėsia: 1,2 KB lexohet QA.

A mund tė jetė QAJKA, QAPA apo QATRA?

Citim:
QAJKĖ f. sh.
Kunj druri ose hekuri qė shėrben pėr tė mbėrthyer zgjedhėn me shtizėn e qerres e tė parmendės. Qajka e qerres (e
parmendės). Vuri qajkėn nė shtizė. Liroi qajkėn.
U thye qajka.


QAPĖ f. sh.
1. Pengojcė nė kėmbėt e kafshės. Qapa e kėmbėve. Qapė kali (lope, derri). I vuri (ia hoqi) qapėn.
2. Mandalli i derės e dritares. Mbyll derėn (dritaren) me qapė.

QATĖR f. sh.
1. Furkė e madhe qė shėrben pėr tė mbajtur pjergullat ose degėt e pemėve. I vuri njė qatėr kumbullės. I ngritėn pjergullat
me qatra.

2. fig. shih SHTYLL/Ė,~A 9. Qatra e shtėpisė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2009, 17:02   6
Aleksandėr
anėtar/e
 
Aleksandėr
 
Anėtarėsuar: 5.2009
Deri nė zbulimin e tabelėzave tė mbiquajtura mikeniane, 'tė deshifruara' nga Ventris dhe Kadvik, kishte shumė dyshime pėr to. Por qysh kur kėta dy dijetarė shpallėn se Lineari B mikenian ishte nė greqishten e vjetėr, gjithēka u pėrmbys nė favor tė tezės sė vijueshmėrisė sė dy qytetėrimeve (mikeniane dhe greke), dhe kjo pavarsisht katėr shekujsh heshtje tėrėsore. Ndoshta ishte i qėllimshėm menefregizmi i tyre siē ndodh pėrherė ku njė pjesė e mirė e historisė i shkon Greqisė edhe kur kjo e fundit trashėgoi pothuajse ēdo gjė nga njė qytetėrim pellazg shumė herė mė tė vjetėr se ai semito-egjiptian i cili mė vonė u quajt helen.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2009, 19:35   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pėr menim tem nuk ka vend pėr ndryshime rrėnjėsore nė deshifrimin e kėtyre simboleve. Deshifrimi ėshtė bėrė nė pėrqindje tė konsiderueshme nė sajė tė emrave tė hyjnive pellazge. Ēėshtja ėshtė tek disa simbole, jo tek tė gjitha. Kėshtu ka disa nga kėto qė nuk janė deshifruar saktė. Psh pėr tingujt me Q aty thuhet se shqiptohet QW ndėrsa sipas tė gjitha mundėsive lexohet KH, ai tingulli i lashtė shqip nga rrjedh Q e sotme. Ēėshtja tjetėr ėshtė tek disa bashkėtingėllore qė nuk lexohen gjithėmonė njėsoj. Psh R mund tė lexohet edhe RR, L, LL etj. P mund tė lexohet F ose B. T mund tė lexohet edhe TH, kurse D-ja DH.

Me njė fjalė shkencėtarėt e kanė pėrfunduar njė punė tė madhe, e tash mbetet edhe njė punė tjetėr po aq e madhe.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 20.7.2009 nė 19:39.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2009, 19:44   8
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Njė simbol tjetėr ėshtė XO, kėshtu siē ėshtė deshifruar nga shkencėtarėt.

Emri: linearbxo.gif
Shikimet: 286
Madhėsia: 1,8 KB

Ky simbol ėshtė i njėjtė me ideogramin qė shenjon grurin, me dallim se i mungon vija sipėr. Mundėsia mė e mirė ėshtė qė simboli tė lexohet edhe si XU ose vetėm XU, dhe ka ardhur nga 'xunkthi' i cili pėrngjan me grurin.

Citim:
XUNKTH m. sh
1. bot. Bimė barishtore qė rritet nė brigjet e
lumenjve, tė liqeneve ose nėpėr kėneta, me shumė
kėrcej pa gjethe, tė rrumbullakėt, tė hollė e tė
epshėm, tė cilėt pėrdoren pėr tė bėrė shporta,
fshesa etj., pėr tė mbuluar ēatitė e kasolleve etj.
2. vet. nj. pėrmb. Kėrcejtė e tharė tė kėsaj bime, qė
pėrdoren pėr thurje, pėr fshesa etj. Shportė
(karrige, kolltuk) xunkthi. Prodhime xunkthi.
Fshesė xunkthi. Ēati me xunkth. Reparti i xunkthit.
Thur me xunkth.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2011, 00:25   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ka dhe probleme qė mendoj se nuk janė zgjidhur, si psh kjo kėtu:

NO-PE-RE-E (gr. nofele, ofelo - ang. avail)

dhe shumė tė tjera, ku pas E, vje dhe njė E tjetėr.

Kjo e vė nė dyshim edhe deshifrimin, sepse s'kanė ēfarė kėrkojnė dy E njėra pas tjetrės.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.