Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.7.2009, 10:04   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Hyjnitė e Mikenės


Nė mbishkrimet me linear b nga Knossosi dhe Pylosi janė kėto hyjni:

PO-TI-NI-JA Potnija ėshtė pėrkthyer si 'zonjė' nga shkencėtarėt botėrorė, dhe shpjegohet me fjalėn shqipe 'zotnia'

A-THA-NA PO-TI-NI-JA, hyjnesha e mėvonshme Athena, kėtu ėshtė emri origjinal qė ėshtė njė dėshmi pėr prejardhjen e kėsaj nga Thana ilire.

A-RE Aresi

A-RE-JA gruaja e Aresit

E-NU-WA-RI-JO

PA-JA-WO-NE Apoloni Pajon (Paeon)

PO-SE-DA-O-NE Poseidoni, perėndia i puseve

PO-SE-DA-WO-NE njė variant tjetėr i Poseidonit

E-NE-SI-DA-O-NE

PO-SI-DA-E-JA gruaja e Posejdonit

DI-WO, Divi apo Zeusi

DI-WI-JA, gruaja e Zeusit (Diona e mėvonshme)

E-RA Hera, poashtu gruaja e Zeusit

PI-PI-TU-NA

DA-PU-RI-TO-JO PO-TI-NI-JA

E-LE-U-THI-JA Elejthija hyjnesha e lindjes

E-RI-NU Eriniet, hijet e gjakut

A-TI-MI-TE Artemida (emri origjinal duhet tė jetė Artimite)

DI-WO-NU-SO-JO Divi i Nysės, Dionisi

I-PE-ME-DE-JA - grua e Poseidonit

DHA-MA-TE Demetra (nė origjinal DHÄ-MÄTER, Nėna e Dheut)

http://projectsx.dartmouth.edu/class...les/26.html#20
http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/Poseidon.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.7.2009, 10:11   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Vėrehet pėrdorimi i prapashtesės -ija ose -eja pėr tė pėrfituar emra femėrorė, psh Divi-Divija, Potnija, Eleuthija, Ipemedeja, Areja, Posidaeja, etj. Kjo ėshtė njė rregull e gjuhės shqipe, sikur te Shqipėria, Labėria, Ēamėria, Malėsia, qė tingulli "J" vetėm se nuk shkruhet pėrndryshe gjithėmonė shqiptohet, ose tek hareja, beleja, preja, beja, feja, etj

Tjetėr, vėrejmė fjalėn Div si fjalė rrėnjė, qė ėshtė ndryshuar nė disa forma, Div, Davon, Dhaon, Divo, Divija, Daeja. Kjo fjalė ka nėnkuptu njė krijesė trup madhe si psh Titan, se Titanėt ishin perėndi. Kėshtu nė atė kohė Div do tė thoshte perėndi, ndėrsa nė mitologjinė e sotme shqiptare merr kuptimin 'trupmadh'. Nga div rrjedhin emrat tjerė pėr perėnditė: Don, Dios, Dia etj.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.