Kthehu   Kreu > D2 > D2L
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.7.2009, 14:47   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Kanuni njeh martesėn me dėshirė


Thonin pleqtė "Kanuni duhet me ndryshue si asht koha". Me kėtė nuk nėnkuptohet ndonjė ndryshim thelbėsor qė t'a nxjerrė kanunin nga vetvetja e tė krijojė kanun tė ri i kundėrt me tė parin. Por vetėm pėrshtatje e tij ndaj kushteve tė reja shoqėrore duke e ruajtur moralin e vjetėr.

Kanuni ndryshohet pėrmes kuvendeve tė fisit ose tė katundit. Kur njerėzit e shohin se diēka nuk ėshtė nė rregull, mblidhen nė kuvend dhe e rrahin kėtė ēėshtje derisa tė gjejnė zgjidhje.

Njė kuvend i tillė i mbajtur nė Pejė, Has e Rugovė disa kohė mė parė, ka vendosur qė martesat tė bėhen me dėshirėn e tė rinjve.

Citim:
Mark Krasniqi - Gjurmė e gjurmime - Prishtinė 1979

Pozita e gruas nė institucionin e martesės nė Kosovė

Kėshtu, nė katundin Isniq afėr Pejės, nė mars 1969, fshatarėt vendosėn qė prindėrit nuk kanė pėr tė dhėnė as pėr tė marrė vajzė pa pėlqimin e saj dhe tė dhėndrrit...

...Kundėr atyre qė nuk i pėrmbahen kėtij vendimi janė caktuar dėnime pėrkatėse dhe bojkotimi nga tė gjithė fshatarėt. Njė gjė tė ngjashme kanė ndėrmarrė edhe fshatrat e Hasit dhe ato tė Rugovės.
Pra kemi tri raste vetėm nė Shqipėri tė Veriut ku nė traditėn kanunore ėshtė futur njėherė e pėrgjithmonė tradita e 'martesės me vullnet', ndėrkohė qė zbatimi i kanunit ka vazhduar, pra nuk ka pasur nevojė qė tė heqet kanuni vetėm pėr tė plotėsuar dėshirat dhe tė drejtat e tė rinjve. Kėto dėshira dhe tė drejta janė plotėsuar duke e ruajtur kanunin si njė pasuri tė pazavendsueshme tė kombit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2009, 19:18   2
kalimtar/e
 
Edhe mė herėt, pas reformės sė Idriz Sulit, Kanuni i Labėrisė njeh martesėn pa shkuesi, pra kur tė rinjtė, edhe pa dijeninė e prindėrve, vendosin (djali duke i marrė shaminė e vashės, ose nishan tjetėr) tė lidhen, lidhja quhet e perfeksionuar nga ana juridike dhe ka tė njėjtėn vlerė si martesa me shkuesi e nuk mund tė kundėrshtohet nga palėt, prindėrit nė kėtė rast.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.