Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.8.2007, 22:35   1

Punim Dodona


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	69726149.jpg
Shikimet:	133
Madhėsia:	88,6 KB
NNJ:	7366

Mali Tomor
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.7.2009, 20:51   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dodona gjendet nė jugun e Shqipėrisė, nė krahinėn e quajtur Ēamėri, nė kohėra tė lashta Epir. Hesiodi thotė se krahina pėrreth Dodonės quhej Hellopia. Kėtu na del emėrtimi i shpeshtė me rrėnjėn "Hell" (Hyll), dhe prapashtesa e zakonshme pellazge -op. Ndėrsa Dodona emrin e vet duhet t'a ketė nga pėllumbat.

Citim:
DUDI f. sh.
1. zool. Kumri. Kėndon dudia.
2. fig. bised. Vajzė a grua shumė e bukur e
tėrheqėse. Mos na qaj nuse dudia. kr. pop.
Shkon dudia e me gojė s`u flet. kr. pop
.
Pra 'dodė' duhet tė jetė njė emėr i lashtė pėr pėllumbeshat ose kumritė, dhe prapashtesa -ona ėshtė ilire sikurse tek qytetet tjera Aulona, Aenona, etj. Dodona ka dhe njė lidhje tjetėr me pėllumbat. Herodoti thotė se njė pėllumbeshė erdhi e u vendos nė drurin e shenjtė tė dushkut dhe i porositi banorėt e atyshėm qė tė ndėrtojnė njė faltore pėr Zeusin.

Nė mijėvjeēarin e dytė p.e.s. nė kėtė vend adhurohej druri i pishės dhe druri i dushkut. Gjatė shekujve 14 dhe 13 p.e.s. ky kult i drurit filloi tė ndėrthurej me kultin e Zeusit, i cili nė kėtė kohė quhej Div dhe gruas sė tij Divija. Edhe mė vonė kur nė tėrė krahinat jugore pellazge si grua e Zeusit konsiderohej Hera, nė Dodonė vazhdonte adhurimi i Divijės (Dionės) si grua e Zeusit.

Nė fillim nuk kishte asnjė ndėrtim, ngaqė pellazgėt fillimisht adhuronin perėnditė nė qiell tė hapur. Nė vendin e shenjtė rrinin priftėrinjtė qė quheshin Selloi, e tė cilėt rrinin kėmbė-zbathur dhe flinin nė tokė (sipas legjendės). Ardhja e pėllumbeshės shėnon zėvendėsimin e priftėrinjve me priftėresha. Athena mė vonė nga druri i shenjtė i Zeusit punon direkun e anijes 'Argo' me tė cilėn udhėtojnė Argonautėt.

Nė shek. 4 p.e.s. u ndėrtua njė faltore e vogėl pėr nder tė Zeusit. Nė shek. 3 p.e.s. mbreti Pirro ndėrmerr ndėrtime tė mėdha nė kėtė vend, dhe organizon lojėra pėr ēdo katėr vite, ku bėheshin gara muzikore dhe atletike, ndėrtoi njė mur pėrreth orakullit dhe drurit tė shenjtė, ndėrtoi njė faltore pėr Herakliun dhe njė tjetėr pė Dionėn, dhe pėr herė tė parė ndėrtohet njė teatėr. Dodona nė kėtė kohė bėhet qendėr fetare dhe politike e Epirit.

Nė vitin 219 p.e.s. etolianėt ndėrmarrin njė invadim dhe shkatėrrojnė ndėrtesat e Dodonės, por epirotėt i ndėrtojnė pėrsėri me ndihmėn e mbretit Filip i V i Maqedonisė, me ē'rast faltoret e Zeusit, Dionės dhe Herakliut u ndėrtuan edhe mė tė mėdha, si dhe u ndėrtua njė stadium.

Gjatė pushtimit romak me 167 p.e.s. vendi i shenjtė nė Dodonė u shkatėrrua pėrsėri, dhe mė vonė mė 31 p.e.s. u rindėrtua nga Oktavian Augusti.

Dodona vazhdoi veprimtarinė dhe u adhurua deri mė 391 tė e.r. kur tė krishterėt e prenė me sėpatė drurin e shenjtė tė Zeusit ndėrsa faltoret u mbyllėn.

http://www.pantheon.org/articles/d/dodona.html

Dy harta tė Dodonės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Dodona ēamėri.jpg
Shikimet:	2775
Madhėsia:	60,5 KB
NNJ:	1880 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Dodona ēamėri (1).jpg
Shikimet:	2725
Madhėsia:	44,2 KB
NNJ:	1881

Pamje nga rrėnojat e faltores sė Zeusit

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	faltorja e zeusit.jpg
Shikimet:	2614
Madhėsia:	33,1 KB
NNJ:	1882 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	faltorja e zeusit (1).jpg
Shikimet:	2692
Madhėsia:	115,9 KB
NNJ:	1883 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	faltorja e zeusit (2).jpg
Shikimet:	2597
Madhėsia:	102,2 KB
NNJ:	1884 Emri:  faltorja e zeusit (3).jpg
Shikimet: 2777
Madhėsia:  22,1 KB

Pamje nga rrėnojat e teatrit tė Dodonės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Teatri Dodona (1).jpg
Shikimet:	2693
Madhėsia:	177,5 KB
NNJ:	1886 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Teatri Dodona (2).jpg
Shikimet:	2614
Madhėsia:	62,5 KB
NNJ:	1887 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Teatri Dodona (3).jpg
Shikimet:	2547
Madhėsia:	85,2 KB
NNJ:	1888 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Teatri Dodona (4).jpg
Shikimet:	2547
Madhėsia:	60,9 KB
NNJ:	1889 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Teatri Dodona (5).jpg
Shikimet:	3051
Madhėsia:	33,5 KB
NNJ:	1890

Ka dhe versione tjera pėr emrin e Dodonės. Zeusi me Evropėn kishin pasur njė djalė me emrin Dodon, dhe nga ky i ka mbetur emri Dodonės. Varianti tjetėr thotė se njė nuse uji, bijė e Okeanit e quajtur Dodonė i la emrin e vet Dodonės.

Mė i mundshėm duket versioni me djalin e Zeusit. Ngjarja e Evropės sipas Herodotit ka ndodhur rreth viteve 2.000, pra nė tė njėjtėn kohė edhe kur emri i Dodonit i vėhet Dodonės. Poashtu kjo kohė mbahet se pėrfundimi i kulturės sė Vuēedollit, qė ėshtė e njohur pėr figurėn "Pėllumbesha e Vuēedollit", dhe nė pėrgjithėsi pėr kultin e pėllumbave, dhe shtrihej nė trojet iliro-veriore e arrinte nė jug deri tek Shqipėria e mesme.

http://www.mythindex.com/greek-mythology/D/Dodon.html

Dodona njihet si orakulli mė i vjetėr nė trojet pellazgjike. Jo vetėm qė ishte mė i vjetri, por ishte edhe qendra e mbarė fiseve pellazgjike, kudo qė ato jetonin. Pellazgėt sado qė nuk arritėn tė kenė njė shtet tė pėrbashkėt (mbase pėr shkak tė rrethanave tė atėhershme), arritėn tė kenė njė unitet shpirtėror-kulturor. Nė Dodonė silleshin dhurata nga tė gjithė fiset e pellazgėve e sidomos nga veriu, ilirėt, thrakėt, skythėt etj.

Nga gjetjet e keramikės parahistorike mėsohet se kulti i drurit nė Dodonė ka filluar qė nė vitet 2.000.

Ai qė vinte tė pyeste orakullin pėr ndonjė ēėshtje duhej tė bėnte pyetjen ashtu qė pėrgjigja tė ishte ose 'po' ose 'jo'. Vetėm nė rastet kur pyetėsi ishte njė njeri i rėndėsishėm dhe kishte sjellur dhurata tė shtrenjta, mund tė bėnte pyetje qė t'a merrte pėrgjigjen me mė shumė fjalė.

Pėrgjigja kuptohej nga zhurma qė bėnin gjethet e 'dushkut tė shenjtė'. Ndėrsa nga shekulli i pestė p.e.s. kishte filluar profetizimi me anė tė disa kazanave metalikė, tė cilėt kumbonin nga goditjet dhe kkėto zhurma mė pas interpretoheshin si fjalė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	dodona.JPG
Shikimet:	2681
Madhėsia:	35,2 KB
NNJ:	1892

Aleksandri i Madh kishte pasur mendjen tė bėnte ndėrtime tė kushtueshme nė Dodonė, qė shkon deri 1.500 talenta ose nėntė milionė drahma atike. Por vdekja ia la qėllimet pa i pėrfunduar. Pirrua shumė vite mė pas duke kujtuar Aleksandrin e Madh e pėrjetėsoi qėllimin e tij, duke bėrė ndėrtime masive nė Dodonė. Pos ndėrtimeve, Pirrua themeloi edhe kulte tė reja nė Dodonė, Herakliun, Themidėn, dhe Afėrditėn e cila kėtu konsiderohej si bija e Zeusit dhe Dionės (Divi dhe Divija). Teatri i ndėrtuar nė kėtė kohė nga Pirro, kishte vend pėr 15.000 shikuesė.

Pėrmbledhje nga Mysteries of the Oracles - Filip Vandenberg

Zeusi i Dodonės, ndryshe njihej si Zeusi Pellazg, ishte njė hyjni qė parathoshte fatin. Edhe Hiadat nymfe qė sillnin shi, ishin nymfe tė Dodonės, dhe thuhet qė ato kanė sjellur Zeusin nė Dodonė.

http://www.mythindex.com/greek-mythology/Z/Zeus.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2009, 03:01   3
Zymtterr
anėtar/e
 
Zymtterr
 
Anėtarėsuar: 6.2008
Citim:
Homer mentions the Pelasgians between allied with the Troyans, (Iliad, II, 840-843) and narrates that Achille prayed “PELASGIAN ZEUS OF DODONA” (the Iliad, XVI, 223). Homer also mentions them also like “PEOPLE of Crete”, (Odyssey, XIX, 177).
The Eforo historian reports of a book of Esiodo that attests the tradition of people of the Pelasgians in Arcadia and develops the theory that was people of warriors from a “native land” that annexed and had colonized all the regions of the Greece in which the ancient authors they make signal they, from Dodona to Clay to the fine Triade in Italy, where their very recognizable takeovers are anchor in the time of the Elleni and in are tightened relation with the “Tyrrhenian ones”.
The characteristic structure of the masonry of the citadel of Atene has made that all the constructions in squared blocks and without the use of malta have not had the name, of “pelasgian masonry” exactly as sometimes they are said “walls gigant(ciclopiche in italian language)”, that is constructed from the Pelasgians, those who taught to the Greeks the methods of the constructions, the way to write and the culture.
http://www.thelosttruth.altervista.o...n_english.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2012, 22:26   4
nisi
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 5.2011
Qfar kuptimi ka emri Dodona ne Shqipen e sotme?

disa her me ka ra rasti qe e kam dėgjuar emėrin Dodon ose Dodona
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.4.2014, 23:24   5
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga nisi

Qfar kuptimi ka emri Dodona ne Shqipen e sotme?

disa her me ka ra rasti qe e kam dėgjuar emėrin Dodon ose Dodona
Ndoshta ėshtė ndėrtuar thjesht duke pėrsėritur pjesėzėn do (qė shėrben pėr tė ndėrtuar trajtat gramatikore tė kohės sė ardhme) dhe duke i bashkėngjitur prapashtesėn emėrqytetndėrtuese -na, tė cilėn e gjejmė nė shumė emra qytetesh iliroshqiptare: Tirana, Ulpiana, Uskana, Albona, etj.

Pra, Dodona = fatthėna = qyteti i parashikimit tė sė ardhmes, ose, mė saktė, qyteti i vullnetshprehjes sė hyjnive

FATTHĖNĖ
1. mit. Vendi a faltorja ku nė kohėt e lashta priftėrinjtė parashikonin gjoja tė ardhmen e njerėzve duke shprehur, sipas tyre, edhe mendimin e hyjnive.Po tė shohim vetė pjesėzėn do, lidhja ėshtė e pashmangshme me vet qenėsinė pagane tė shqiptarėve, sepse palca kuptimore e kėsaj fjale ende ruan ngjyrimin e vullnetit tė zotave:
(do tė bjerė shi = zeusi do qė tė bjerė shi).

Dhe bukuria e kėtij paganizmi iliroshqiptar qėndron tek fakti qė, qė nga zotėt mė tė lartė e deri tek heronjtė, mbretėrit dhe dragonjtė, qė tė gjithė janė tė Gjakut Ilir! Dhe priftėrinjtė nuk ishin veēse zgjatim i institucioneve tė urtisė, sepse pėrgjigjet qė jepnin ishin tė kodifikuara sipas traditės iliroshqiptare, dhe jo siē paraqiten nėpėr plehro-filmat e hollivudit, si broēkulla tė ngjashme me lexime filxhanesh!

Pra, edhe fatthėna, orakulli, ishte strukturė kombėtare.
Kur fatthėna thoshte «kėshtu do Zeusi» ėshtė si tė thoshim sot KĖSHTU DO KASTRIOTI!

Ndryshuar sė fundmi nga rrėqebull : 10.4.2014 nė 00:55.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2015, 14:07   6
Citim:
Dodona Pellazgjike nė malin e Tomorrit
Besim Dervishi

Pėr Malin e Tomorit nė Shqipėri ėshtė folur shpesh si vendi ku kishte selinė Dodona Pellazgjike. Ky mendim ėshtė kundėrshtuar nga shumė studiues tė huaj, por dhe tė vendit, tė cilėt janė tė mendimit se Dodonėn e zbuloi greku i pasur nga Arta, Konstantin Karapano nė vitin 1887 dhe ajo ndodhet pranė fshatit Dramės nė Janinė, afėr malit tė Oliēkės. Ai siē dihet aty nxorri nė dritė njė amfiteatėr si dhe disa ndėrtesa. Me ndihmėn e disa akademikėve francezė tė kohės, ai arriti qė tė botojė dhe njė libėr me gravura tė gjetura sipas tij nė Orakullin e Dodonės. Por pas zbulimit tė rrėnojave tė Janinės pati njė pėrqindje tė konsiderueshme shkencėtarėsh tė cilėt ju kundėrvunė tezės sė tij, disa ishin dhe grekė si Emmanuelis Rikakis e tė tjerė. Sa pėr Rilindėsit tanė ata ishin gati tė gjithė nė njė mendje se Dodona Pellazgjike ekzistonte qė para kohėrave Homerike dhe se ajo ndodhej nė Malin e Tomorit. Zona rreth Malit tė Tomorit ėshtė quajtur nga arkeologėt, si njė zonė jo e rėndėsishme arkeologjike. Disa arkeolog tė dėgjuar pas viteve 1970 kanė qenė nė kėto anė duke bėrė klasifikimin dhe datimin e shumė rrėnojave, por ata kanė mjaftuar vetėm me kėqyrjen e tyre me sy tė lirė dhe pa ndėrmarrė gėrmime sistematike. Ata janė shtruar " kėmbėkryq" nė kėtė zonė duke pirė raki ose duke ngritur dhe dolli nėpėr shtėpitė e banorėve tė zonės dhe vetėm me arkeologji nuk janė marrė.

Tė dhėt e hershme
Nė kėtė zonė, sipas pėrshkrimeve tė Polibyt si dhe Titus Livy ndodhen disa qytete ilire, si Antipatrea i cili mendohet se ėshtė Berati i sotėm, Codrioni afėr Sulovės, Chrisondio (Dio ose qyteti i zotit) nė faqe tė malit tė Tomorit mbi qytetin Antipatrea dhe nė luginėn e lumit Apssus (Osumi), Ilion ose Ilium (qyteti i Diellit) edhe ky mbi qytetin Antipatrea (Berati) nė luginėn e lumit Apssus (Osumi) dhe nė faqen e Malit tė Tomorit, Bantia, Orgessus, Cerax apo Corragum, Bargullum (Bargullasi i sotėm) e tė tjera. Shumė nga kėto qytete nuk janė identifikuar nga arkeologjia jonė. Nga tė gjithė kėta tėrheqin vėmendjen dy prej tyre, Ilion apo Ilium, i cili quhet “qyteti i Diellit" kur dihet se "Tempulli i Dodonės" ėshtė ngritur pėr shkak tė adhurimit tė kultit tė Diellit dhe se nuk ėshtė rastėsi qė para disa muajsh nė fshatin Selan tė Skraparit, afėr Tomorit u zbulua njė artefakte spektakolare me simbolet e "Diellit" dhe "Lisit". Qyteti tjetėr qė tėrheq vėmendje ėshtė qyteti i Zotit apo Zeusit, Chrisondio (Dio= Zot= Zeus) askush nuk e di vendndodhjen e tij nė kėtė zonė. Zbulimi i tė dy qyteteve do tė ndihmonte nė gjetjen e tempullit mitik tė Dodonės Pellazgjike. Njė qytet tjetėr i cili ka qenė nė kėtė zonė, pikėrisht afėr lumit "Apssus" ėshtė qyteti i Pelliumi ose Pellasi. Sipas autorit William Woodbridge nė librin e tij "Ancient atlas: to accompany the Universal geography", afer lumit Apssus ndodhej dhe qyteti Pellas. Dihet se nje qytet me kete emer ka qene dhe ne Maqedoni. Por nuk pėrjashtohet qė ka qenė dhe afėr malit tė Tomorrit. Sipas shumė autorėve tė lashtėsisė, pėrfshi kėtu dhe Eustathin (shih librin VII, 16, 17) si dhe Hesiodin (shih librin VII, 18), te cilėt thonė se "Orakulli i Dodones ishte afėr qytetit Hella ose Pella dhe afėr tij ishte qyteti Dodona...". (Shih Perikli Ikonomi, faqja 13). Ka supozime tė shumta se kėto qytete mundet tė jenė mbi qytetin aktual tė Beratit ose mė saktė nė fshatin Peshtan (Fushė - Peshtan ose lagjen Gradishtė) si dhe mbi fshatin Tomorr (Shih librin Zeus: A study in ancient religjion, vēllimi III, tė autorit britanik Arthur Bernard Cook , fq. 1117, Londėr 1940). Por kohėt e fundit kanė dalė nė dritė disa fakte qė na ofrojnė shumė tek e vėrteta. Disa banorė tė zonės, nė mėnyrė tė rastėsishme, kanė gjetur gjatė punimit tė tokės, mbetje varresh tė vjetra tė cilat sipas studiuesve janė pjesė skulpturė tė cilat pėrdoreshin pėr zbukurimin e tyre.

Zbulimet e herėpashershme
Pėveē tyre raportohet shpesh se nė kėtė zonė gjenden herė pas here maja shigjetash hekuri por dhe bronzi, ne majėn e te cilave kanė tė stampuar shenja dhe gėrma tė ēuditshme si germa "F" apo numrin "8" i cili mendohet se ėshtė numėri qė identifikohet me infinitin. Prova mė e rėndėsishme qė ėshtė gjetur nga njė banor nė lagjen Gradishtė tė fshatit Fushė- Peshtan (i cili ishte duke punuar tokėn e tij), ėshtė njė sklupturė njeriu. Skluptura ėshtė e pėrmasave 30 X 40 (30 cm e lartė dhe 40 cm e gjerė), tė dy duart janė tė bashkuara dhe vihet re se mungon njė pjesė e krahut tė majtė. Si veshje ėshtė pėrdorur njė mantel me krahė tė shkurtėr. Por ajo qė e vėshtirėson identifikimin ėshtė se skulpturės i mungon koka. Ndosha ajo ėshtė aty rrotull ose ndoshta ėshtė thyer nga pushtues tė ndryshem tė cilėt kanė shkelur nė kėto anė. Sipas studiuesit Gjergj Zogaj “ky bust duhet tė ketė qenė bėrė pėr njė njeri tė njohur i cili ka vdekur, ėshtė veshje tipike ilire pavarėsisht se ėshtė pa kokė, kjo veshje ndryshe quhet ‘Tunik’”. Ndėrkohė qė ka dhe mendime tė tjera si ajo e studiuesit Frederik Stamati i cili thotė se “kjo ėshtė njė stelė varri. Veshja nuk ėshtė tunike. Mė bėn pėrshtypje qė ėshtė me mėngė tė shkurtra. Tunika ishte si puna e ēarēafit, pra mbėshtjellje me ēarēaf, pa mėngė. Por ajo qė vihet re ėshtė materiali me tė cilin ėshtė bėrė ky bust. Ai ėshtė gdhendur nė gurė dhe me sy tė lirė dallohet dhe nga njė banor i zakonshėm qė kemi tė bėjmė me gurin e zonės sė Tomorrit. Ėshtė gur i zi apo ngjyrė hiri e errėt, edhe sot nė kėtė zonė nxiret nga toka ky lloj guri si nė fshatrat e Beratit” (Karkanjoz, Drenovė, Rabiak e tė tjerė). I tė njėjtit mendim ėshtė dhe studiuesi Luam Shmilli i cili thotė se: Ky ėshtė guri tipik i zonės sė "Nahijes se Tomorrit". Nga kqyrja e bustit mendohet se ai duhet tė jetė njė "Personalitet". Ndonėse ka mendime tė tjera se mundet qė imazhi i tij tė jetė ai i njė perėndie dhe duhet tė ketė qenė vendosur afėr ndonjė Orakulli ose Faltoreje Pagane. Megjithatė janė specialistėt qė do pėrcaktohen pėr vjetėrsinė e tij si dhe tė dhėnat e tjera.

Kėrkimet e mėvonshme
Tėrheq vėmendjen se pikėrisht nė kėtė vend, sipas Perikli Ikonomit nė vitin 1921 ėshtė gjetur njė statujė e njė ushtari Ilire i cili mbante njė shigjetė nė dorė. Kjo statujė ka qenė pandehur nė fillim si ikonė kishtare dhe ėshtė mbajtur nė kishėn e fshatit Vėrtop, e cila gjendet afėr Beratit. Ky bust ėshtė mbajtur kėtu pėr njė fare kohe kurse mė vonė ėshtė dėrguar nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė. Po sipas Ikonomit nė Fushė- Peshtan nė vitet '30 ėshtė gjetur njė pllakė varri nga banorėt qė punonin tokė dhe ėshtė mbuluar pėrsėri me dhe. Ai tregon se edhe nė fshatin Peshtan ėshtė gjendur njė pllakė ieroglifike d.m.th me figura kafshėsh tė ndryshme tė cilėt populli i quante "Malukate" (P. Ikonomi, "Historia e Tomorrit”, Vlorė 1936, fq.22 dhe 23).
Kėto tė dhėna tejet informuese, plotėsohet me tregimet e banorėve tė zonės se nė vitet '80 nė kėtė fshat janė gjetur nė mėnyrė tė rastėsishme koka statujash me degė ulliri nė kokė por janė dėmtuar. Si dhe ėshtė gjetur njė pllakė guri me imazhin e njė njeriu por qė nė kokė kishte tė dukshme brirėt e dashit. Nga pėrshkrimi duhet tė kemi tė bėjmė me imazhin e Jupiterit. Pėrvec gjetjes sė kėtij busti nga banorėt e zonės raportohet se nga njė firmė ndėrtimi" (e cila po punon pėr ndėrtimin e njė hidrocentrali afėr fshatit Drenovė tė Beratit) tek vendi i quajtur "Stallat" afėr lumit tė "Lybeshės", gjatė punės me mjete tė rėnda kanė dalė nė dritė rrėnojat gjigande ndoshta tė njė ure, por ato mė vonė janė mbuluar me shpejtėsi nga administratorėt e kėsaj firme. Ka supozime tė forta tė cilat na i sjell dhe Perikli Ikonomi se ky lumė dikur ėshtė quajtur Lumi i Dodonės. Zbulimi i kėtij busti por edhe i relikeve tė tjera ėshtė "shuplaka" e dytė e radhės (pas asaj tė zbulimit tė artifaktit tė Selanit me simbolet Dodonase tė Diellit dhe Lisit) qė i jepet "Akademikėve tė Mejhanėve" tė Tiranės tė cilėt e identifikojnė zonėn e Tomorrit si njė zonė jo tė rėndėsishme arkeologjike. Ne i bėjmė edhe njėherė thirrje akademikėve tė ndershėm tė Shqipėrisė dhe Kosovės (nėse ka mbetur tė tillė) si dhe Instituteve Arkeologjike dhe Albanologjike tė tė dy vendeve respektive qė tė nisin sa mė shpejtė hulumtimet dhe studimet nė kėtė zonė pėr nxjerrjen nė dritė tė sė vėrtetės sė madhe: Tė vėrtetėn e Dodonės Pellazgjike nė malin e Tomorrit.

http://telegraf.al/suplement/trevat-...lin-e-tomorrit
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2018
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.