Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.7.2009, 21:21   1

Shkrim i cituar Tiranė: Bizneset kėrkojnė lehtėsi pėr marrjen e kredive


Pengesa kryesore pėr bizneset duket tė jetė norma bazė e interesit ende e lartė, nė masėn 5,75%. Tė gjendur pėrballė kėsaj situate shumė biznese kanė kėrkuar marrjen e masave duke qenė se shumė prej tyre nuk po pėrfitojnė dot kredi nga bankat e nivelit tė dytė.

Ekspertė tė ekonomisė shprehen se ulja e normės bazė tė interesit duhet tė ishte bėrė qė nė muajin nėntor tė vitit tė kaluar, nė masėn 2% dhe jo mė nė 0,5% siē ndodhi nė janar tė kėtij viti.

Veē kėsaj, pėrfaqėsues tė biznesit kėrkojnė nga autoriteti qendror financiar qė tė kontrollojė me instrumentet e veta, kushtet me tė cilat bankat e nivelit tė dytė japin kredi pėr biznesin.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=61054
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 09:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.