Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.7.2009, 22:52   1

Shkrim i cituar Rruga e Kombit: Rriten shkėmbimet mes dy shteteve shqiptare


Mė pak se njė muaj qė nga funksionalizmi i autorrugės Durrės-Morinė, alimet kufitare tė njerėzve dhe mallrave janė rritur dukshėm mes dy shteteve shqiptare. Kėshtu pohojnė zyrtarė tė doganave dhe bizneset nė shtetin e Veriut.

“Ka njė rritje tė automjeteve, ende nuk ka ndonjė rritje tė theksuar tė qarkullimit tė mallrave... por, trendi tregon se ėshtė duke shkuar drejt rritjes”, pohon zėdhėnėsi i doganave.

“Shkėmbimet tregtare do tė fillojnė dhe do tė rriten, sepse shumė mallra nga vjeshta do tė fillojnė tė barten nga Porti i Durrėsit, pėr shkak tė shkurtimit tė rrugės, pėr shkak tė shkurtimit tė shpenzimeve tė transportit dhe kjo do tė jetė mė konkurrente vetėm pėr transport afėr 40 pėr qind”, vlerėson Shahini, kreu i Aleancės Kosovare tė Biznesit.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../11892/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:34.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.