Kthehu   Kreu > D1 > 1200 p.e.s. - 28 p.e.s.: Shtetet Ilire
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.7.2009, 14:15   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shteti etrusk


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mbretėria etruske.JPG
Shikimet:	175
Madhėsia:	68,7 KB
NNJ:	1896

U formua nga besėlidhja e 12 qyteteve, fillimisht pėr nevoja kultike, e mė pas ndėrmori njė invadim kah jugu deri te kolonia joniane Kuma, ndėrsa kah veriu deri nė Alpe dhe Adriatik.

Dymbėdhjetė qytetet ishin:

Velzna
Veji
Kaisra
Tarkna
Velk
Vetluna
Fufluna
Felathri
Arreti
Kurtun
Perusia
Klevsin

Velzna njėkohėsisht ishte qendra shpirtėrore ku gjendej altari i hyjneshės Voltumna (Veltha).

Ēėshtja ėshtė pėr shtetin etrusk, rregullimi shtetėror-shoqėror, skllevėrit, gladiatorėt, barazia gjinore, lindja zhvillimi dhe rėnia e shtetit, magjistraturat, dhėnia e drejtėsisė, etj.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.