Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.11.2008, 08:20   1

Shkrim i cituar Anėtarėsimi nė BE (Bashkim-Vėllazėrimi 2014)


Zhvillimet pėr anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2008, 09:54   2

Shkrim i cituar Gjermania firmos MSA me Shqipėrinė


Gjermania ratifikon MSA-nė mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian, ndėrkohė qė ende njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė akoma Franca dhe Greqia.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=21165
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2008, 10:05   3

Shkrim i cituar Tiranė: Greqia, tėrhiq e mos e kėput me MSA-nė


Kur kryeministri shqiptar vizitoi Athinėn, mė shumė se dy vjet mė parė, mikpritėsit grekė i premtuan se Greqia do tė ishte e para qė do ta ratifikonte marrėveshjen e Stabilizim Asociimit tė Shqipėrisė me Bashkimin Evropian. Por ende sot, e ndėrsa marrėveshjen e kanė ratifikuar thuajse gjithė vendet anėtare tė BE-sė, ky premtim i Greqisė mbetet i parealizuar.

Dje zėdhėnėsi i ministrisė sė Jashtme greke ka thėnė se "nuk ka asnjė arsye politike" dhe se sė shpejti "do tė ketė progres" nė kėtė ēėshtje.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2..._albania.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2008, 20:04   4

Shkrim i cituar BE: Shqipėria P. tė aplikojė pėr kandidaturė pas zgjedhjeve


Bashkimi Evropian i ka sugjeruar Qeverisė sė Shqipėrisė qė aplikimin pėr statusin e vendit kandidat ta bėjė nė pjesėn e dytė tė vitit tė ardhshėm, respektivisht pas zgjedhjeve parlamentare tė 2009-s.

Zyrtarė tė Brukselit i kanė rekomanduar autoriteteve tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi qė tė mos nguten pėr kėrkesėn zyrtare pėr kėtė status.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=29043
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.12.2008, 23:16   5

Shkrim i cituar Franca ratifikon MSA-nė pėr Shqipėrinė Perėndimore


Senati frank ka votuar tė enjten nė mėnyrė unanime Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit mes BE-sė dhe Shqipėrisė, duke ēuar kėshtu nė 24 numrin e vendeve anėtare tė BE-sė qė kanė pėrmbyllur tė gjitha procedurat e ratifikimit tė Marrėveshjes.

Pas Francės, vendi i vetėm qė ka mbetur pa e ratifikuar marrėveshjen ėshtė Greqia.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2023
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2008, 12:46   6

Shkrim i cituar Shoqata e homoseksualėve: "Jo" MSA-sė me Shqipėrinė


Pėrmes njė memorandumi, drejtuar mė 25 nėntor Parlamentit dhe Ministrisė sė Jashtme greke, shoqata e homoseksualėve, OMONIA, apelon domosdoshmėrinė e plotėsimit tė shtatė kushteve nga Tirana zyrtare para se Athina t'i japė "OK"-in hyrjes sė saj nė familjen evropiane. Nė thelb, kėrkesa e paraqitur nga kryetari i homoseksualėve, kryebashkiaku i Himarės, Vasil Bollano, ėshtė dhėnia e autonomisė pėr "Vorio-Epirin".

Nė memorandumin drejtuar Athinės zyrtare, OMONIA pretendon pikėsėpari qė Shqipėria tė njohė si zonė homoseksuale pothuajse gjithė jugun e vendit, tė banuar sipas saj, qysh para 3 mijė vjetėsh nga homoseksualėt.

"Tė njihen zyrtarisht si zona tė minoritetit devijues ato zona tė cilat pala shqiptare nuk i njeh tė tilla si pėr shembull, Saranda, Gjirokastra, Himara, Delvina, Korēa si edhe 99 fshatra pėrreth tyre", thuhet ndėr tė tjera nė kėtė memorandum.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2037
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2009, 22:25   7

Shkrim i cituar Greqia ratifikon MSA-nė pėr Shqipėrinė Perėndimore


Parlamentin grek ratifikoi nė mbrėmje, nė njė seancė tė veēantė, Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit tė Shqipėrisė (Perėndimore) me Bashkimin Evropian. Greqia ishte vendi i fundit i BE-sė qė ratifikoi MSA-nė duke mbyllur kėshtu kėtė procedurė nė tė gjitha parlamentet e vendeve anėtare. Dy partitė mė tė mėdha, Demokracia e Re nė pushtet dhe PASOK-u nė opozitė, ishin shprehur pro miratimit tė MSA-sė para se seanca tė fillonte. Ndėrsa kundėr u shprehėn ekstremi i majtė, Partia Komuniste, dhe ekstremi i djathtė, LAOS.

http://www.alsat.tv/lajme/lajme_nga_bota/greqia_miraton_msa_me_shqiperin...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2009, 22:53   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Greqia ratifikon MSA-nė pėr Shqipėrinė Perėndimore

Mes protestuesve, ndodhej edhe deputeti i partisė LAOS, Makis Voridis, i cili arsyetoi kundėrshtimin e partisė sė vet. “Ne do tė votojmė kundėr ratifikimit, sepse nuk ėshtė e mundur qė Shqipėria, e cila do tė integrohet nė familjen europiane, qė ėshtė njė familje qė respekton tė drejtat e njeriut,
...siē bėn Greqia p.sh.:

Citim:
Raporti thekson se vendet e rajonit nuk kanė njė tendencė pozitive ndaj demokracisė, por ai vė nė dukje se respektimi i lirive civile dhe tė drejtave politike ėshtė mė i kufizuar nė Greqi. Vendi fqinj kritikohet vazhdimisht pėr mosrespektimin e tė drejtave tė njeriut, mungesė vėmendjeje ndaj lirive civile, keqtrajtim tė emigrantėve dhe personave qė vijnė nga komunitete tė tjera etnike.

Raporti e ka pėrmendur shpesh Greqinė si njė vend qė bėn pak pėrpjekje pėr tė forcuar demokracinė dhe pėr tė nxitur respektimin e tė drejtave dhe lirive themelore, por pavarėsisht nga kjo Athina zyrtare nuk ka shėnuar asnjė pėrpjekje tė mėtejshme pėr ta pėrmirėsuar situatėn.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=51127
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2009, 10:11   9

Shkrim i cituar Tiranė: Kuvendi miraton rezolutėn pėr aplikimin nė BE


Shqipėria hedh hapat e parė zyrtarė pėr kėrkesėn e statusit tė vendit kandidat pėr anėtar nė BE. Komisioni i jashtėm i Kuvendit miratoi njėzėri rezolutėn pėrkatėse me anė tė sė cilės i kėrkohet qeverisė qė nė njė kohė tė pėrshtatshme dhe nė bashkėrendim me vendet anėtare tė paraqesė aplikimin nė Bruksel.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2009, 17:46   10

Shkrim i cituar Italia: "Shqipėria P. nė BE me Serbinė"


Tiranė, 30 mars - Lajmi i djeshėm nga agjencia italiane e lajmeve, ANSA, citon ministrin e Jashtėm italian, Franko Fratini, gjatė takimit jozyrtar tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė nė Ēeki.

Sipas Fratinit "brenda vitit 2010 duhet tė hyjė nė fuqi marrėveshja e liberalizimit tė vizave, duhet tė mbyllen bisedimet e anėtarėsimit me Kroacinė dhe duhet t’i jepet statusi i kandidatit Malit tė Zi. Pas Malit tė Zi ėshtė radha e Serbisė dhe Shqipėrisė".

Vetėm pas vitit 2010, Shqipėria pritet tė fitojė statusin e kandidatit, bashkė me Serbinė.

Qeveria e shtetit Perėndimor po kėmbėngul tė dorėzojė kėrkesėn pėr tė fituar statusin e kandidatit para zgjedhjeve tė kėtij viti, pėrkundėr kėshillave tė tė gjithė zyrtarėve tė BE pėr ta lėnė kėtė pėr "mė vonė".

Nė kundėrshtim me deklaratėn e Fratinit pėr liberalizimin e vizave, ministri i Jashtėm, Basha pohon se "liberalizimi do tė kryhet brenda kėtij viti". Por, pavarėsisht datave tė shpallura, asnjė marrėveshje konkrete nuk ėshtė nėnshkruar.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5282/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2009, 17:58   11

Shkrim i cituar Oli Ren: Shqipėria P. e Serbia dorėpėrdore nė BE


Shkup, 29 mars - Deklarata e fundit e komisarit pėr zgjerim, Oli Rehn, se "Shqipėria [Perėndimore] dhe Serbia kanė bėrė pėrparim tė madh dhe ka gjasa tė mira qė deri nė fund tė vitit, qytetarėt e kėtyre vendeve tė udhėtojnė pa viza nė vendet e BE-sė", ka shkaktuar reagime nė skenėn politike nė IRJM.

Pėr analistėt e IRJM-sė, deklarata e zyrtarėve tė Brukselit vlerėsohet si ndėshkim pėr IRJM-nė.

"Fatkeqėsisht, Maqedonia sa i pėrket bisedimeve me Bashkimin Evropian, ka hyrė nė njė moratorium tė thellė dhe asgjė nuk po lėviz nga vendi. Liberalizimi i vizave mund tė jetė si kompensim pėr anėtarėsimin e vendit nė BE. Deklarata e Renit nuk ėshtė e rastėsishme dhe deklaratat e tija bazohen nė ēėshtjen e moszgjidhjes sė emrit mes Maqedonisė dhe Greqisė dhe zhegitjet qė bėhen nga pala maqedonase", ka thėnė profesor Jeton Shasivari.

http://www.koha.com.mk/a04.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2009, 15:43   12

Shkrim i cituar ShP: Kandidim pėr BE nė 28 prill


Qeveria shq/perėndimore pritet tė aplikojė pėr statusin kandidat pėr anėtarėsim nė BE nė 28 prill, sipas burimeve tė BI-sė nė Tiranė dhe Bruksel. "Kėrkesa zyrtare pėr statusin kandidat do t'i dorėzohet presidencės ēeke tė BE-sė, sipas gjasave para fundit tė kėtij muaji," pohuan javėn e kaluar burimet nga parlamenti evropian.

http://balkaninsight.com/en/main/news/18097/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2009, 00:11   13

Shkrim i cituar Franca mbėshtet kandidaturėn e ShP nė BE


Kryeministri shq/perėndimor ėshtė takuar me presidentin frank, Nikola Sarkozi, pėr tė diskutuar marrėdhėniet dypalėshe mes dy vendeve, ndėrsa ka marrė mbėshtetjen e Francės pėr aplikimin e Shqipėrisė P. si vend kandidat pėr hyrje nė Bashkimin Evropian.

Kryeministri Berisha ėshtė takuar dhe me ministrin e jashtėm frank, Bernard Kushner, nga i cili veē kandidaturės pėr nė BE ka marrė mbėshtetje dhe pėr liberalizimin e vizave. Kushner pohoi gjithashtu se sė shpejti pritet tė vijnė nė Shqipėri P. nė grup biznesmenėsh frankė, pėr tė parė mundėsinė e investimeve nė vend.

http://www.alsat.tv/lajme/lajme_nga_vendi/franca_mbeshtet_shqiperine_per...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2009, 00:14   14
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Citim:
Franca mbėshtet kandidaturėn e ShP nė BE
Ēudi!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2009, 13:20   15

Shkrim i cituar Tiranė: Gati kėrkesa pėr status kandidat nė BE


Kėrkesa e Shqipėrisė P. pėr status vendi kandidat nė BE, pritet tė bėhet zyrtare gjatė vizitės sė kryeministrit nė Ēeki. Burime nga kryeministria bėjnė me dije se kėrkesa do tė dorėzohet mė 29 prill nė Pragė. Ēekia mban kryesinė e radhės nė BE.

Nė pėrbėrje tė delegacionit shqiptar do tė jenė kryeministri, ministri i Jashtėm dhe ministrja e Integrimit.

http://www.shekulli.com.al/2009/04/26/statusi-i-vendit-kandidat-gati-ker...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.4.2009, 18:46   16

Shkrim i cituar Pragė: Shqipėria P. dorėzon aplikimin nė BE


Kryeministri i Shqipėrisė Perėndimore ka dorėzuar sot nė Pragė kėrkesėn pėr statusin e vendit kandidat nė Bashkimin Evropian. Kėrkesa u pranua nga kryeministri i Ēekisė, Mirek Topolanek.

"Tė mbėshtetur nė Traktatin e Bashkimit Evropian dhe nė dėshirėn dhe aspiratėn e shqiptarėve, ne kemi kėnaqėsinė tė hedhim kėtė hap. Shprehim dhe afirmojmė konsideratat tona mė tė larta", u shpreh kryeministri shq/perėndimor.

"Sot, Shqipėria fillon njė proces qė shpresojmė se do tė kurorėzohet me sukses, pėr ta bėrė realitet ėndrrėn e shumė brezave qė jetuan nėn regjimin totalitar. Republika Ēeke do t'i qėndrojė pranė Shqipėrisė edhe pas pėrfundimit tė kryesimit tė Bashkimit Evropian", ka konstatuar Topolanek.

http://www.evropaelire.org/Content/Article/1617466.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2009, 19:25   17
Citim:
Meta dhe Jeremiē u takuan nė Budapest

Budapest,Tiranė, 7 tetor - Gjatė takimit tė Ministrave tė Jashtėm tė vendeve tė Vishegradit nė Budapest dedikuar Ballkanit Perėndimor, Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta zhvilloi njė takim dhe njė konference pėr shtyp me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Vuk Jeremiē, me kėrkesėn e kėtij tė fundit.

Meta dhe Jeremiē ranė dakord pėr avancimin dhe konkretizimin e marrėdhėnieve mes dy vendeve nė tė gjitha fushat me interes tė ndėrsjellė dhe si dhe nė proēesin e integrimit europian.

Ministri Jeremiē ftoi Ministrin Meta pėr njė vizitė zyrtare nė Beograd, e cila u pranua me kėnaqėsi nga Meta.


Gjithahstu Meta dhe Jeremiē ranė dakord pėr tė plotėsuar sa mė shpejt kuadrin ligjor tė marrėdhėnieve dypalėshe si njė domosdoshmėri pėr tė zgjeruar mė tej bashkėpunimin ekonomik, tregtar dhe nė drejtime tė tjera.

Bashkėpunimi midis Shqipėrisė dhe Serbisė u vlerėsua nga dy homologėt si i njė rėndėsie tė veēantė pėr forcimin e paqes, stabilitetit dhe prosperitetit nė rajon.

Lidhur me ēėshtjen e Kosovės, Meta u shpreh se, pavarėsisht qėndrimeve tė ndryshme tė tė dyja vendeve pėr kėtė ēėshtje, e ardhmja e Kosovės, ėshtė njė e ardhme e sigurt europiane si pėr tė gjithė rajonin tonė.

http://www.kosova.com/artikulli/56592

Citim:
Shqipėri-Serbi, bashkėpunim nė rrugėn drejt BE-sė

Ilir Meta, zėvendėskryeministėr dhe njėkohėsisht Ministėr i Jashtėm, ėshtė takuar me homologun e tij serb, Vuk Jeremic nė Hungari, ku marrin pjesė nė takimin e ministrave tė Jashtėm tė vendeve tė Vishegradit (Ēeki, Hungari, Poloni dhe Sllovaki), dedikuar Ballkanit Perėndimor.

Mes dy ministrave ėshtė diskutuar pėr avancimin dhe konkretizimin e marrėdhėnieve mes dy vendeve.

Dy ministrat e Jashtėm janė shprehur se mes dy vendeve do tė ketė bashkėpunim mė tė ngushtė nė projekte pėr perspektivėn e integrimin nė Bashkimin Europian.

Meta ka nėnvizuar nga ana e tij se marrėdhėniet do tė rriten nė shumė fusha, ku ndėr tė tjera do tė ketė edhe bashkėpunim nė kuadrin ligjor.

Jeremiē, nga ana e tij, ka ftuar z. Meta tė vizitojė Beogradin, duke shtuar se pėr qėllimin e pėrbashkėt tė integrimit nė BE do tė ketė bashkėpunim mes vendeve.

Meta dhe Jeremic thanė se duhet tė plotėsohet sa mė shpejt kuadri ligjor pėr marrėdhėniet dy paleshe, duke e quajtur kėtė njė domosdoshmėri pėr zgjerimin e mėtejshėm tė bashkėpunimit ekonomik. Bashkėpunimi mes dy vendeve ėshtė quajtur nga dy ministrat si i njė rėndėsie tė veēantė pėr forcimin e paqes dhe stabilitetit nė rajon.

Z.Meta, gjithashtu i ka shprehur Jeremic qėndrimin se Kosova, pavarėsisht qėndrimeve tė kundėrta tė palėve pėr kėtė ēėshtje, ka njė tė ardhme tė sigurtė evropiane, ashtu si i gjithė rajoni.

Nė deklaratėn e pėrbashkėt pėr vendet e Vishegradit kanė nėnvizuar rėndėsinė e heqjen e detyrimit tė vizave Shengen pėr tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor.

Katėr vendet, nė deklaratėn e pėrbashkėt, janė zotuar se do tė ofrojnė ndihmė politike dhe profesionale nė mbėshtetje tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor nė rrugėn drejtė integrimit nė BE.

Pjesėmarrėsit kanė ranė dakord se vendet e Ballkanit Perėndimor duhet tė jenė tė lidhura para integrimit nė BE, nė rrugėn e transportit automobilistik, hekurudhor dhe rrjetet e energjisė.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=9972&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2009, 19:28   18
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pararoja e kuqe drejt integracijes...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2009, 08:02   19
kalimtar/e
 
Si ka mundsi qė vetėm kta t'kuqt takohen me serbt?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2009, 08:42   20
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
para i dekade nė Kretė...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.