Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.10.2013, 21:04   521
Citim:
Shqipėria me statusin e shtetit kandidat?

Komisioni Evropian do tė publikojė nė datėn 16 tetor raportin e progresit tė Shqipėrisė nga i cili pritet rekomandimi pa kushte i dhėnies sė statusit kandidat. Nė pjesėn e kriterit politik vlerėsohen me nota pozitive zgjedhjet, situata politike, miratimi i disa ligjeve kyēe, si dhe plotėsimi i detyrimeve tė nevojshme pėr pėrfitimin e statusit kandidat. "Nė pėrgjithėsi, zgjedhjet shėnuan progres tė prekshėm nė krahasim me praktikat e mėparshme, duke plotėsuar kėshtu prioritetin kyē pėr mbarėvajtjen e zgjedhjeve. Funksionimi i Parlamentit u pėrmirėsua. Shqipėria duhet tė pėrqendrojė pėrpjekjet e saj nė njė proces mė gjithėpėrfshirės konsultimesh dhe nė forcimin e rolit mbikėqyrės tė Parlamentit. Ėshtė e rėndėsishme qė bashkėpunimi mes qeverisė dhe opozitės tė funksionojė mirė pėr tė ofruar njė bazė tė fortė pėr reforma tė mėtejshme", - thuhet nė njė pjesė tė raportit tė siguruar nga mediat nė Tiranė. Alsat-M

http://alsat-m.tv/lajme/nga_vendi/10...-kandidat.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.10.2013, 21:34   522
Citim:
BE, Shqipėria drejt marrjes sė Statusit

Bruksel, 16 tetor 2013 - Komisioni Evropian pritet t’i rekomandojė sot vendeve anėtare qė Shqipėrisė t’i jepet Statusi i vendit kandidat, ndėrkohė qė nisja e bisedimeve pėr anėtarėsim pritet tė kushtezohet me arritjen e disa pėrparėsive tė tjera kyēe. Burime diplomatike nė Bruksel thanė se ky rekomandim vjen pas vlerėsimeve pozitive nė raport progresin e hartuar pėr Shqipėrinė i cili do tė bėhet publik gjatė ditės sė sotme.

Burime diplomatike nga Brukseli shpjeguan pėr “Zėrin e Amerikės” se Komisioni pritet t’i rekomandojė vendeve anėtare qė Shqipėrisė t’i jepet Statusi pa kushtėzime tė mėtejshme, pėrvec nevojės qė tė vazhdojnė pėrpjekjet nė luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Ndėrkohė qė Shqipėria do tė duhet tė pėrmbushė pėrparėsi tė tjera kyce nė mėnyrė qė tė vendoset pėr hapjen e bisedimeve pėr anėtarėsim.

Ky rekomandim i pritshėm i komisionit mbėshtetet nė vlerėsimin pozitiv qė sipas burimeve, i ėshtė bėrė ecurisė sė Shqipėrisė nė raportin e progresit qė do tė paraqitet sot nga Komisioneri pėr Zgjerimin Shtefan Fyle. Raporti vlerėson pėrparimin e vendit nė pėrmbushjen e angazhimeve tė veta ndaj Brukselit, vecanėrisht nė ato fusha qė cilėsohen thelbėsore pėr dhėnien e statusit.

Njoftimet e para pėr njė raport pozitiv ndaj Shqipėrisė i dha nė Tiranė javėn e shkuar ministrja e jashtme italiane, Emma Bonino, vendi i sė cilės ėshtė angazhuar hapur nė favor tė hapave pėrpara tė Shqiperise nė marrėdhėniet me Brukselin. Sidoqoftė fjala e fundit i takon vendeve anėtare nė dhjetor. Shtete si Gjermania, Britania apo dhe disa prej atyre nordike shohin me skepticizėm avancimin e zgjerimit nė kėtė fazė. Megjithė burime diplomatike i shpjeguan “Zėrit tė Amerikės” se pėrballė njė raporti pozitiv, ėshtė e vėshtirė qė Kėshilli i ministrave tė mbajė njė qėndrim tė kundėrt me komisionin.

Nė njė deklaratė tė djeshme, duke i pararirė publikimit tė raporteve tė progresit pėr vendet qė janė nė proces anėtarėsimi, komisioneri pėr Zgjerimin Shtefan Fyle thekson se njė ndėr pikat ku pėrqėndrohen raportet do tė jetė mbi faktin se “zgjerimi vazhdon pavarėsisht krizės financiare, por vazhdon jo pse ėshtė me autopilot, por sepse ėshtė njė politikė e besueshme, njė politikė qė shoqėron njė politikė tjetėr tė rėndėsishme tė Bashkimit Evropian – thellimin e integrimit”.

http://www.kosova.com/artikulli/99041

Citim:
BE i jep sot statusin Shqipėrisė

Komisioni Europian pritet t’i rekomandojė sot Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Europian dhėnien e statusit tė vendit kandidat tė Shqipėrisė, pa kushte shtesė. Po sot nė Bruksel komisioneri pėr Zgjerim nė KE, Stefan Fyle, do tė prezantojė progres-raportin e Shqipėrisė pėr sa u pėrket zhvillimeve nė vend gjatė 12 muajve tė fundit, ku vlerėsimi pėr zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit qėndron i palėkundur. Falė zgjedhjeve, tė cilat pėr vėzhguesit e Komisionit Europian shėnuan njė progres tė prekshėm dhe po kėshtu si rezultat i miratimit tė 12 rekomandimeve qė KE-ja i ka vendosur Shqipėrisė pėrpara tre vitesh, duket se statusi i vendit kandidat tashmė ėshtė mė afėr se kurrė mė parė. Siguri pėr rekomandimin e statusit tė vendit kandidat, japin edhe mediat italiane, gjatė raportit tė asaj qė do tė ndodhė sot nė Bruksel. Mediat italiane theksojnė se kėtė vit Shqipėria ėshtė gjithnjė e mė pranė objektivit tė saj pėr tė marrė statusin kandidat pėr vend anėtar tė Bashkimit Europian. Agjencia e lajmeve italiane “TGcom”, raporton se sot Komisioni Europian pritet tė rekomandojė dhėnien e statusit kandidat Shqipėrisė, pa kushte. Ndėrkaq, pas kėtij rekomandimi, vendimin pėrfundimtar pėr dhėnien e statusit e ka Kėshilli i Ministrave tė BE-sė, ku ministrat e Jashtėm tė 28 vendeve anėtare tė Bashkimit Europian duhet tė japin konsensus unanim pėr sa i pėrket marrjes sė kėtij statusi nga ana e Shqipėrisė.

Progresi

Duket se dy elementet kryesore qė do tė bėjnė tė mundur dhėnien e statusit tė vendit kandidat pėr Shqipėrinė kėtė vit, janė konsiderimi i zgjedhjeve si tė lira e tė ndershme dhe plotėsimi pas tre vjetėsh i 12 prioriteteve tė vendosura nga Komisioni Europian. Top Channel ka arritur tė sigurojė pak ditė mė parė njė kopje tė progres-raportit tė Shqipėrisė dhe nė tė duket qartė vlerėsimi pėr kėto dy elemente. “Nė pėrgjithėsi, zgjedhjet shėnuan progres tė prekshėm nė krahasim me praktikat e mėparshme, duke plotėsuar kėshtu prioritetin kyē pėr mbarėvajtjen e zgjedhjeve. Funksionimi i Parlamentit u pėrmirėsua”, theksohet nė progres-raport pėr ēėshtjen e zgjedhjeve. Nga ana tjetėr, amendimet pėr sa i pėrket ligjit pėr statusin e nėpunėsit civil duket se nuk do tė krijojnė problem pėr rekomandimin dhe marrjen e statusit qė pritet nė muajt nė vijim. “Nė pėrgjithėsi ėshtė shėnuar progres nė reformėn pėr administratėn publike dhe njė hap madhor i ndėrmarrė nė kėtė prioritet kyē ishte miratimi i ligjit pėr shėrbimin civil. Pėrpjekje tė mėtejshme nevojiten pėr tė depolitizuar administratėn publike, pėr tė garantuar vazhdimėsinė, pėr tė luftuar korrupsionin, pėr tė forcuar meritokracinė nė emėrime, ngritje nė detyrė apo shkarkime dhe pėr tė rritur efikasitetin dhe qėndrueshmėrinė financiare tė saj”, theksohet pėr kėtė ēėshtje nė progres-raport.

Kėshilli i Ministrave

Pas rekomandimit tė statusit kandidat pėr Shqipėrinė, pritet qė vendimin pėrfundimtar pėr kėtė ēėshtje ta japė Kėshilli i Ministrave i Bashkimit Europian, ku do tė mblidhet nė fillimin e muajit dhjetor. Ndėrkaq, marrja e vendimit kėrkon njė qėndrim unanim tė 28 ministrave tė Jashtėm tė vendeve tė BE-sė. Diplomacia shqiptare pritet tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė moment pėr sa i pėrket heqjes tė njė farė skepticizmi qė mundet tė ekzistojė te disa vende anėtare.

Hapat

Komisioni

Hapi i parė i procedurės pėr ēėshtjen e statusit ėshtė rekomandimi i Komisionit Europian, i cili drejtohet nga Hoze Manuel Barrozo

Kėshilli

Pas rekomandimit tė Komisionit ai duhet tė miratohet nga Kėshilli i krerėve tė shteteve apo i ministrave tė jashtėm tė 27 vendeve anėtare tė BE-sė

Negociatat

Nėse edhe Kėshilli e miraton me unanimitet dhėnien e statusit atėherė Komisioni Europian nis procedurat pėr hapjen e negociatave pėr anėtarėsim

Ambasadori Sekui prezanton raportin pas Komisionit

Ambasadori i Komisionit Europian nė Shqipėri, Etore Sekui (Ettore Sequi) pritet tė prezantojė pasditen e sotme nė Tiranė, progres-raportin e radhės sė Shqipėrisė, shoqėruar me njė konferencė pėr shtyp nė lidhje me gjetjet e raportit. Sekui do tė theksoj nevojėn e vijimit tė luftės kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit nė vend. Nga ana tjetėr, progres-raporti pritet tė pėrshėndetet sot edhe nga drejtuesit kryesorė tė politikės nė vend, tė cilėt do tė marrin angazhimet dhe pėr fazėn e radhės qė pret Shqipėrinė nė raport me BE-nė.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...in-shqiperise/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.10.2013, 21:37   523
Citim:
Austriakėt kundėr Turqisė dhe Ballkanit nė BE

Austri - Austriakėt janė tė lodhur nga zgjerimi i Bashkimit Evropian (BE). Ky ėshtė rezultati i anketės sė Shoqatės austriake pėr politikė evropiane (OsGfE). Tre tė katėrtat e tė anketuarve vlerėsojnė se zgjerimi i BE-sė ėshtė ''pak'' apo ''tėrėsisht i parėndėsishėm'', bėri tė ditur gazeta ''Kurir'' para publikimit tė raporteve pėr progresin e shteteve.

Austriakėt sipas kėsaj ankete, janė kundėr pranimit tė Turqisė, Bosnjė e Hercegovinės, Malit tė Zi, Shqipėrisė dhe Maqedonisė. Pėr pranimin e Turqisė nė BE janė deklaruar vetėm 15 % e austriakėve, ndėrsa 72 % kanė qenė kundėr. Pėr Serbinė 24 % kanė qenė pro, kurse 62 % kundėr.

Pėr Bosnjė e Hercegovinėn 26 % pro kurse 52 % kundėr. Pėr Malin e Zi dhe Maqedoninė 52 % e austriakėve janė kundėr anėtarėsimit tė kėtyre vendeve nė BE, pėrderisa 61 % nuk e duan Shqipėrinė nė BE.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/69815/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2013, 21:32   524
Citim:
BE: Shqipėrisė t’i jepet statusi me mirėkuptim. Kushtet pėr hapjen e negociatave

Brukseli

Pesė kushtet

1. Tė vijojė reforma nė administratėn publike

2. Pavarėsia dhe efikasiteti i gjyqėsorit

3. Masa evidente nė luftėn ndaj korrupsionit

4. Thellim i luftės ndaj krimit tė organizuar

5. Masa nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, veēanėrisht romėt

Tashmė ėshtė zyrtare, pas lajmeve pozitive qė vinin qė nga mbyllja e zgjedhjeve tė 23 qershorit, Brukseli zyrtar i ka hapur dritėn jeshile Shqipėrisė pėr tė marrė statusin kandidat pas mė shumė se 8 vitesh qė nga koha e aplikimit. Komisioni Europian vlerėsoi dje se Shqipėria ka pėrmbushur kushtet pėr dhėnien e statusit kandidat, por pėr tė bindur shtetet hezituese anėtare, tė cilat vendosin nė dhjetor, vendi duhet tė vazhdojė veprimet nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Komisioneri i Zgjerimit, Stefan Fule, ka renditur mė pas 5 prioritetet apo kushtet qė do tė duhet tė plotėsojė qeveria pėr tė arritur hapja e negociatave pėr anėtarėsim qė ėshtė hapi i radhės drejt integrimit europian. “Komisioni Europian arriti nė pėrfundimin se Shqipėria shėnoi progres tė mirė nė rrugėn drejt integrimit europian, veēanėrisht me miratimin e masave tė pėrcaktuara si thelbėsore pėr dhėnien e statusit kandidat dhe duke vazhduar reformat e pėrcaktuara si prioritete kyē nė Opinionin e Komisionit tė vitit 2010. Shqipėria ndėrmori hapa fillestarė nė pėrmirėsimin e efikasitetit tė hetimeve dhe ndjekjeve penale nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Zgjedhjet parlamentare tė 2013-s u zhvilluan nė njė mėnyrė pėrgjithėsisht tė qetė dhe tė rregullt. Nė funksion tė kėsaj, Komisioni Europian rekomandon qė Shqipėrisė t’i jepet statusit kandidat, nė kuptimin qė Shqipėria vazhdon tė ndėrmarrė veprime nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit”, u shpreh komisioneri europian pėr zgjerimin, Stefan Fyle. Komisioni Europian rekomandon qė Shqipėrisė t’i jepet statusit kandidat, nė kuptimin qė Shqipėria vazhdon tė ndėrmarrė veprime nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Sipas Komisionit, nė mėnyrė qė Shqipėria tė hedhė hapin e radhės, ēeljen e bisedimeve pėr anėtarėsim, vendi duhet tė pėrmbushė plotėsisht katėr kushtet e mbetura qė nga opinioni i vitit 2010. Fyle kujtoi 5 prioritetet qė qėndrojnė mes Shqipėrisė dhe bisedimeve, duke theksuar se statusi kandidat dhe hapja e negociatave janė dy ēėshtje tė ndryshme. Komisioneri u shpreh se kishte marrė nė Bruksel edhe sigurinė nga Kryeministri Rama se ka kuptuar sfidat qė e presin. Fyle kujtoi ofertėn e bėrė pėr autoritetet shqiptare qė tė fillojnė njė dialog sa i takon integrimit. “Shqipėria duhet tė vijojė zbatimin e reformės pėr administratėn publike; tė ndėrmarrė veprime tė mėtejshme pėr tė pėrforcuar pavarėsinė, efikasitetin dhe pėrgjegjshmėrinė e institucioneve gjyqėsore; tė bėjė pėrpjekje mė tė vendosura nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, pėrfshirė ngritjen gjurmėve tė forta tė provave nė hetimet proaktive, ndjekjet penale dhe dėnimet; tė ndėrmarrė masa efikase pėr tė pėrforcuar mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, pėrfshirė politikat ndaj Romėve dhe ato antidiskriminuese, si dhe tė zbatojė tė drejtėn e pronės”, tha Fyle. Pėr tė ardhmen e Shqipėrisė nė BE, Komisioni e cilėson si thelbėsor angazhimin pozitiv tė Shqipėrisė nė rajon dhe si jetėsor dialogun e qėndrueshėm dhe konstruktiv mes qeverisė dhe opozitės pėr reformat e integrimit europian.

Nė kriterin ekonomik tė Kopenhagės, Komisioni vlerėson se Shqipėria vijoi tė ruajė stabilitetin makro-ekonomik, por ekonomia vendase mbetet e brishtė dhe e pambrojtur ndaj dobėsive tė brendshme strukturore dhe ndaj paqėndrueshmėrisė ekonomike globale. Mbeten shqetėsimet pėr nivelin e lartė tė deficitit buxhetor, borxhin publik dhe parashikimet afatshkurtra tė tij, si dhe pėr kreditė e kėqija nė sistemin bankar. Raporti i progresit thotė se “parashikimi fiskal duhet siguruar nga ulja e mbivlerėsimit aktual tė tė ardhurave dhe duke e bėrė efikase mbledhjen e taksave”. Nė pėrshtatjen e legjislacionit europian, vendit i njihet pėrparimi nė fushat e prokurimit publik, tė statistikave, tė drejtėsisė, lirive dhe sigurisė, si dhe nė dogana. Ndėrsa progres i kufizuar pėrcaktohet pėr tė drejtat e autorit, taksat, energjinė, mjedisin e ndryshimet klimatike. Nė raportin e progresit kėrkohen pėrpjekje tė qėndrueshme pėr forcimin e kapaciteteve administrative dhe zbatimin e legjislacionit pėr pėrmirėsimin e transparencės dhe llogaridhėnies.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...e-negociatave/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2013, 20:02   525
Citim:
“Serbia nuk do tė sakrifikohet pėr 10.000 serbė”

Deklarata

Beogradi zyrtar u ka bėrė thirrje edhe njė herė serbėve tė veriut qė tė marrin pjesė nė zgjedhje. Kryeministri Daēiē tha se Serbia nuk ėshtė nė gjendje tė luftojė sėrish.

“Mė sė shumti qė mund tė garantojė Serbia ėshtė krijimi i bashkėsisė sė komunave me shumicė serbe nė veri tė Kosovės”, u shpreh kryeministri serb Ivica Daēiē, pas takimit tė fundit nė Bruksel me homologun e tij kosovar Hashim Thaēi. Ndėrsa pas kthimit nė Beograd ai u bėri thirrje serbėve tė veriut qė tė dalin nė zgjedhjet qė do tė pėrsėriten mė 17 nėntor, nė tri vendvotime nė veri tė Mitrovicės.

“Nėse nuk dalin nė votime, kryetar bashkie nė veri tė Mitrovicės do tė bėhet njė shqiptar”, tha Daēiē dhe shtoi: “Atėherė serbėt le ta kenė me shėndet!”. Serbėt nė veri, sipas tij, duhet tė dalin dhe tė votojnė jo pėr shkak tė qeverisė serbe, por pėr shkak se aty vendoset pėr fatin dhe ardhmėrinė e fėmijėve tė tyre. Daēiē paralajmėroi serbėt se “Serbia nuk do tė sakrifikohet pėr shkak tė 10.000 serbėve nė veri tė Mitrovicės”.

Serbėt nė veri duhet tė bėhen mė seriozė, sepse fjala ėshtė pėr ekzistencėn dhe jo pėr ēėshtje statusore. “Serbia po sulmohet pėr shkak se po i ndihmon serbėt e atjeshėm. Ndėrkohė qė ata nuk e dėgjojnė as Prishtinėn dhe as Beogradin, por Partinė Demokratike Serbe (DSS) dhe organizatat ‘Dveri’ apo ‘Obraz’. Ēfarė tė mbillni, atė edhe do tė korrni”, theksoi Daēiē duke shtuar se “do tė ishte katastrofė, nė qoftė se serbėt nė veri nuk i marrin tė drejtat dhe mundėsitė qė u ofrohen”.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...-10-000-serbe/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2013, 22:40   526
Citim:
Rama: Do bėjmė ēdo gjė qė nė qershor tė marrim statusin

3012-RAMA-1TIRANĖ, 30 Dhjetor /ATSH-Gjergji Mima/ -“Qeveria do tė mbajė pėrgjegjėsi pėr ē’ka i takon qeverisė. Do tė bėjmė gjithēka na takon qė qershori tė jete njė moment i vendimit tė duhur pėr Shqipėrinė”, u shpreh sot Kryeministri Edi Rama, i pyetur nė lidhje me pėrgjegjėsinė e qeverisė nė rastin e mos marrjes sė statusit tė vendit kadidat nė qershor.

Nė konferencėn pėr shtyp pėr zhvillimet e vitit 2013 dhe punėn qė ka bėrė qeveria qė pas ardhjes nė detyrė, Rama u shpreh se, “e ritheksoj se, mbetemi nė shpresė se ato forca ekstremiste qė ndikuan nė vendimmarjen e padėshiruar mos tė kenė ndikimin qė patėn kėtė herė dhe mos tė khehen nė peng zhvillimesh dhe intersas qė s’kanė lidhje me rrugėn tonė drejt integrimit evropian”.

“Nga BE-ja, hapat e Shqipėrisė u vlerėsuan. BE-ja vlerėsoi punėn e nisur nga qeveria e re dhe lėnia e muajit qershor pėr statusin do tė thotė shumė”, deklaroi Rama.

Lidhur me Presidencėn e radhė sė BE-sė nga Greqia, Rama u shpreh se, “kush ka Presidencėn e radhės nuk kontrollon BE-nė por thjesht koordinon BE-nė ē’ka pėrbėn njė ēėshtje tė axhendės sė marrėdhėieve dypalėshe. Aq mė tepėr pastaj qė e kemi thėnė se jemi tė hapur tė trajojmė ēdo ēėshtje tė marrėdhėnieve dypalėshe duke repektuar tė drejtėn e palės tjetėr pėr tė konsideruar ēėshtjen nė fjalė. Kėto janė ēėshtje qė meritojnė tė zgjidhen pėr tė mos qenė mė pėrpara nesh nė rrugėn pėrballė tė ardhmes”.

“Konsiderimi i Turqisė si partner strategjik ėshtė i natyrsėm pėr vetė influencėn qė ka nė rajonin tonė. Pėrfitimet nė kuadėr tė partneritetit strategjik me Turiqnė, Italiė apo Greqinė janė tė mėdha”, tha Rama.

Referuar forcave ekstremiste nė BE, Kryeministri Rama u shpreh se, “ato janė problem i vetė BE-sė, ėshtė njė ēėshtje shqetėsuese pėr BE. Janė rryma tė njė politike qė bien ndesh me vlerat dhe idealet e BE-sė. Nuk na takon dhe nuk ėshtė nė fuqitė tona, tė zgjidhim ēėshtjen e tyre, pro ajo qė ėshtė nė dorėn tonė ėshtė qė tė bėjmė maksimumin qė tė mos kushtėzohemi nga kėto rryma”.

“Pasja e shumicė sė fesė myslimane ėshtė pėr to problem”, vijoi kreu i qeverisė, “por multireligjoziteti pėr mua ėshtė njė vlerė e shtuar dhe jo vetėm qė duhet t’i neverisim kėto forca dhe pikėpamje ne duhet t’i shohim nė sy tė gjithė dhe tė mos lejojmė askėnd tė stigmatizojė Shqiperinė”.

“Janė disa parti ekstreme nė Evropė qė predikojnė fundin e BE-sė, daljen nga euro, sovranitet mbi BE,e kėshtu me radhė. Por ne do tė vazhdojmė me rrugėn drejt integrimit evropian sepse Shqipėria evropiane pėr ne ėshtė njė amanet i tė parėve tanė, por edhe njė qėllim pėr njė tė ardhme mė tė mirė”. deklaroi Kreu i Ekzekutivit.

Nė kėtė konferencė, bashkė me Ramėn tė pranishėm janė edhe tė gjitha ministrat e kabinetit.

http://www.ata.gov.al/rama-qeveria-p...shor-7635.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.