Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.7.2009, 23:43   1

Shkrim i cituar Tiranė: KM kėrkon ligj tė ri "antimafie"


Nė mbledhjen e djeshme tė qeverisė, kryeministri Berisha pohoi se do tė ketė njė ligj tė ri pėr sekuestrimet sipas modelit britanik.

"Kemi njė vendim tė Gjykatės sė Lartė tė vitit 2007, vendim i cili ndėrhyn duke kufizuar sekuestrimin dhe konfiskimin e produkteve tė veprės penale pėr krimin e organizuar. Ky vendim do tė kundėrshtohet me ligj. Ligji tė bėhet urgjentisht dhe t‘i pėrmbahemi modelit britanik", tha kryeministri dje nė mbledhjen e qeverisė.

Sipas kryeministrit, vendimi i Gjykatės sė Lartė tė vitit 2007 kufizon mundėsinė e rrėnimit tė bosėve tė krimit.

Gazeta "Shqip" publikoi disa muaj mė parė njė vendim unifikues tė Gjykatės sė Lartė pėr ndryshimin e ligjit "Antimafie" pėr sekuestrimet. Nga momenti i shpalljes sė vendimit, Prokuroria e Krimeve tė Rėnda e ka pasur tė pamundur tė kėrkojė nė gjykatė sekuestrimin e pasurive tė kriminelėve dhe tė bandave kriminale.

Nė tė paktėn dy raste prokuroria ka hezituar tė kryejė njė kėrkesė, duke ditur se vendimi unifikues ia ndalon njė gjė tė tillė.

Pėr kėto probleme, zyra e sekuestrimeve nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda ka informuar Prokuroren e Pėrgjithshme dhe lėvizjet "diplomatike" tė hetuesisė sollėn reagimin e fortė tė kreut tė qeverisė, i cili ka premtuar se brenda njė kohe tė shkurtėr do tė miratojė njė ligj tė ri pėr sekuestrimet, duke u dhėnė fund problemeve pas vendimit tė Gjykatės sė Lartė.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68970
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.