Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.7.2009, 17:31   1

Shkrim i cituar Tiranė-Durrės: Provimet pėr patentė tani me kompjuter


Provimi pėr pajisjen me leje drejtimi tė automjetit pėr herė tė parė do tė bėhet me kompjuter dhe po kėshtu edhe kontrolli i pėrgjigjeve tė sakta apo atyre tė gabuara. Drejtoria e pėrgjithshme e Shėrbimit tė Transportit Rrugor ka vėnė nė pėrdorim programin e ri tė testimit qė pritet tė shkurtojė procedurėn.

Ky program tani mė ėshtė funksion nė Tiranė dhe nė Durrės, ndėrsa brenda pak javėsh ai do tė instalohet edhe nė drejtoritė rajonale tė 12 qarqeve.

Njė program demonstrativ do tė marrin edhe 180 autoshkollat e pajisura me licencė pėr pėrgatitjen e kursantėve. Ky program do tė pėrmbajė njė shembull konkret pėr mėnyrėn e plotėsimit tė testit, pėr t’u ardhur nė ndihmė atyre qė do tė pėrgatiten pėr tė marrė lejen e drejtimit tė automjetit.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=61147
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.