Kthehu   Kreu > D2 > D2L
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.8.2009, 13:21   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Ligji i maleve dhe e drejta helene


Citim:
Plutarku - Jetė paralele, Aristidhi

Kjo ishte bėrė, ashtu qė tė jetė e shkurtėr, nė kėtė mėnyrė. Ēdo njeri duke marrur njė ostrakon, njė copė tjegulle, ose njė copė argjile tė pjekur, shkruante nė tė emrin e qytetarit qė dėshironte t'a dėbonte dhe e dėrgonte atė nė njė pjesė tė caktuar tė tregut, tė rrethuar me gardh druri. Sė pari magjistratėt, numėronin tė gjitha copat e keramikės, numrin e pėrgjithshėm tė tyre, (pasi nėse ishin mė pak se gjashtė mijė, ostrakizmi ishte i pavlefshėm); pastaj duke shpėrndarė secilin emėr nė grupin e vet, ata shpallnin atė njeri, emri i tė cilit ishte shkruar mė sė shumti herė, i cili dėbohej pėr dhjetė vite, me tė drejtėn e gėzimit tė pasurisė sė vet.
Ky pra ishte dėnimi me dėbim tė pėrkohshėm nga vendi, nė Athinėn e lashtė i njohur ndryshe si ostrakizmi.

Duke qenė se siē thotė Herodoti, athinasit ishin jonė, ndėrsa jonėt ishin njė fis pellazg, pra pėrfundimi ėshtė qė athinasit ishin pellazgė, atėherė dhe ligji ka prejardhje nga zakonet e lashta pellazge. Pėr kėtė mund tė bėjmė njė krahasim me Kanunin shqiptar i cili ėshtė i vjetėr sa vetė populli ynė, pra e ka zanafillėn tek tė parėt tanė pellazgė, e qė edhe ky njeh dėbimin e pėrkohshėm.

Franz Nopsca (Shqipėria - fiset e malėsisė sė Shqipėrisė) shkruan pėr njė dukuri tė ngjashme nė Iballė tė Pukės:
Citim:
"Nė Iballė ēdo kryetar familjeje shkon nė kishė ose xhami, aty kah mesi i marsit dhe betohet qė nuk do tė grabisė, nuk do tė presė drunj tė huaj, nuk do tė strehojė vrasės dhe se do tė nderojnė priftin e fshatit. Ai qė do ta thyen benė dėnohet me pesė napolonė dhe pesė vjet mėrgim."
Se dėnimet jepeshin nga kuvendet njėsoj sikur nė Athinė qė kėrkohej njė turmė prej 6.000 qytetarėsh, e mėsojmė nga Kanuni:

Citim:
NENI 476. Caktimi i dėnimeve
Caktimi i dėnimeve mbrenda shpisė bahet prej tė zot t'shpisė me mirvet tė ndihmsave tė zot t'shpisė dhe tė pjesėtarėve tė shpisė; nė kushrij, lagje e katund, prej pleqve nė krenėt e fisit e bajraktarin nė kuvend me burrat e dheut. Nė dhé dėnimi jepet prej pleqve me krenė, bajraktarė dhe zotninė nė Kuvendin e Dheut.
https://vargmal.org/dan6288sh-n123

Athina kishte pėsuar ndryshime tė mėdha nė rendin dhe moralin shoqėror nė kohėn e Aristidhit, prandaj dhe ostracizmi filloi tė bėhej i padrejtė me kalimin e kohės, pėr shkak se pėrdorej nga njerėzit mė dinakė kundėr atdhetarėve mė tė devotshėm tė Athinės, gjė qė nuk ka ndodhur nė trojet shqiptare. Por sidoqoftė zakoni ėshtė me prejardhje nga ligjet e lashta tė racės pellazge.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 5.8.2009 nė 13:36.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:52.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.