Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1939-1943: Principata II
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.8.2009, 01:15   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar 1940-48/2013: Ligji grek i luftės, pėr konfiskimin e pronave tė shqiptarėve (H1)


Citim:
Historia e ligjit grek tė luftės me Shqipėrinė
Kastriot Dervishi

Pėr shkaqe tashmė tė njohura, mė 28 tetor 1940, Italia i shpalli luftė Greqisė dhe sulmoi territorin e kėsaj tė fundit nėpėrmjet territorit tė aneksuar shqiptar. Nė kėtė moment filloi edhe lufta e quajtur si italo-greke. Siē shihet edhe nė emėrtesėn e saj nuk ka asgjė qė ta shquajė si luftė italo-shqiptaro-greke. Menjėherė pas fillimit tė luftės, nė Greqi u vendos gjendja e luftės me Italinė dhe Shqipėrinė.

Dekreti mbretėror i datės 10 nėntor 1940, ka hyrė nė fuqi pas botimit nė Gazetėn Zyrtare greke tė vitit 1940 (fashikulli A, faqja 379 e mė pas) me pėrmbajtjen e mėposhtme:
"Italia me dominomet, territoret perandorake me kolonitė e saj dhe Shqipėria pėrcaktohen armike nė kuptimin e ligjit 2636 pėr veprimet juridike tė armiqve dhe sekuestrimin konservativ tė pasurive armike." (shih "Marrėdhėniet shqiptaro-greke nė dritėn e sė drejtės ndėrkombėtare", botuar nė gazetėn "Republika" tė datės 10 tetor 1999 nga avokati Agim Tartari, qė ėshtė njė nga njerėzit qė ka kontribuar mė shumė nė zbardhjen e tė vėrtetės, duke trajtuar aspektin ligjor tė kėsaj ēėshtjeje).
Nė bazė tė kėtij ligji tė gjitha pasuritė e shqiptarėve nė Greqi u vunė nėn sekuestrimin konservativ dhe filluan tė administrohen nga shteti grek.

Duhet tė theksojmė kėtu se me fjalėn pasuritė e shqiptarėve nė Greqi nuk kemi parasysh vetėm pasuritė e shqiptarėve nė trojet e tyre si nė Ēamėri etj, por pėr pasuritė e shqiptarėve nė tė gjithė territorin e shtetit grek.

Mė vonė me vendim tė pėrbashkėt tė Ministrisė sė Ekonomisė Kombėtare dhe tė Ministrisė sė Financave tė Greqisė, datė 9 qershor 1947, nr. 14882/3574 dhe mė vonė nė bazė tė ligjit nr. 4506, datė 14 mars 1966, pėrjashtoheshin nga zbatimi i dispozitave tė ligjit tė luftės shtetasit shqiptarė me origjinė greke qė banonin nė Shqipėri.

Sipas kėtij ligji, dhe sipas dėshirės identifikuese greke, shtetas shqiptarė me origjinė greke quhen tė gjithė ortodoksėt e Shqipėrisė.

Sipas dekret-ligjit nr. 1138/1948, neni 21 i ligjit tė luftės ėshtė ndryshuar duke qartėsuar se marrja fund e kėtj ligji bėhet me vendim tė pėrbashkėt tė kryeministrit, ministrit tė Punėve tė Jashtme, ministrit tė Financave dhe ministrit tė Drejtėsisė. Pastaj njė vendim i tillė duhet tė miratohet edhe nga parlamenti grek.

Nė vitin 1987 grekėt mashtruan nė lidhje me heqjen e ligjit tė luftės me Shqipėrinė. Pėr faj edhe tė palės shqiptare, pėr shumicėn e popullsisė nuk dihej deri vonė se Greqia e kishte akoma nė fuqi kėtė ligj. Por duhet kujtuar se grekėt kanė qenė mashtrues deri vonė nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Kėshtu, pėr shembull, kėshilltari i shtypit i ambasadės greke nė Tiranė, Kristos Failadis nė vitin 1994 i ka deklaruar gazetės "Aleanca" sa mė poshtė:
"Me komunikatėn zyrtare tė Kėshillit tė Ministrave tė Greqisė, datė 28 gusht 1987, ka pushuar sė ekzistuari gjendja e luftės me Shqipėrinė. Ky dokument zyrtar i Kėshillit tė Ministrave ėshtė firmosur nga kryeministri i asaj kohe... Papandreu dhe ministrat pjesėmarrės".
Sipas i nformacioneve qė kemi, ky i ashtuquajtur "vendim" nuk ėshtė botuar nė Gazetėn Zyrtare tė Greqisė, pra, ka qenė njė truk grek pėr t`i shėrbyer politikės sė dy popujve miq qė kishte nisur nė Shqipėri nga regjimi kriminal i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė.


Pse Greqia ka interes ta mbajė nė fuqi ligjin e luftės me Shqipėrinė

Shkaku kryesor i mbajtjes sė ligjit tė luftes me Shqipėrinė ėshtė ai ekonomik, ose thėnė ndryshe ėshtė justifikimi i hajdutėrisė greke nėpėrmjet kėtij ligji. Nė sajė tė ligjit nė fjalė tė gjitha pronat e shqiptarėve nė Greqi administrohen nga shteti grek. Nė kėto pasuri futen tokat bujqėsore, trojet, objektet, fabrikat, punishtet, llogaritė bankare etj.

Po ashtu sot ekziston ēdo mundėsi qė shqiptarėve qė punojnė si emigrantė nė Greqi t'u konfiskohen llogaritė bankare nė bazė tė ligjit tė luftės.


"Atdheu", 13 prill 2003, Nr.12
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.8.2009, 01:20   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Greqia: Ligjin e luftės e kemi ende nė fuqi

Ja si i pėrgjigjet Athina Tiranės nė lidhje me ligjin e luftės sė vitit 1940:

Republika Greke
Ministria e Punėve tė Jashtme
E3 DIDDY
F.237/269

Notė Verbale

Ministria e Punėve tė Jashtme tė Republikės Greke i paraqet nderimet e veta Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė, ndėrsa nė lidhje me Notėn e Ambasadės No.131 Prot. tė datės 18.06.1999, ka nderin ta informojė Ambasadėn e nderuar se Ligjet Greke: Nr.2636/1940 dhe 4506/ 966, janė sot e kėsaj dite nė fuqi.

Ministria e Punėve tė Jashtme tė Republikės Greke shfrytėzon kėtė rast, pėr t'i pėrsėritur Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė, sigurimet dhe konsideratat e saja mė tė larta.

Athinė, 28 qershor 1999

Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė, Athinė
Hellenic Republic
Ministry of Foreign Affairs
E3 DIDDY
F.237/269

VERBAL NOTE

The Ministry of Foreign affairs of Hellenic Republic presents its compliments to the Embassy of the Republic of Albania and with reference to the Embassy's Note No 131 Prot. dated 18.061999 has the honor to inform the esteemed Embassy that the Greek Laws, No 2636/1940 and 4506/1966 are still in force.

The Ministry of Foreign Affairs of the Hellenic Republic avails itself of this opportunity to renew to the Embassy of the Republic of Albania the assurances of its highest consideration.

Athens, June 28, 1999

To the Embassy of the Republic of Albania, Athens

"Atdheu", 11 prill 2004
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.8.2009, 01:36   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėrmbajtja e ligjeve 2636 dhe 2637:

Citim:
GAZETA QEVERITARE E MBRETĖRISĖ SĖ GREQISĖ
Athinė, mė 10 nėntor 1940 

Pjesa e Parė
Numėr botimi 379

Pėrmbajtja
Ligje detyruese

Rreth akteve ligjore tė armiqve dhe sekuestrimit tė pasurive armike.

Rreth ndryshimeve dhe plotėsimeve tė dispozitave tė organizimit sigurues tė rreziqeve tė luftės dhe ligjeve detyruese.


Dekrete

Rreth pėrcaktimit tė shteteve armike sipas kuptimit tė ligjit detyrues nr. 1636/1940 tė Italisė dhe Shqipėrisė dhe zbatimit nė lidhje me kėto shtete, tė dispozitave tė kėtyre ligjeve.

LIGJE DETYRUESE

RAPORT MOTIVUES

Rreth planit tė ligjit Detyrues, “rreth akteve ligjore tė armiqve dhe sekuestrimit tė pasurive armike”.

Drejtuar Lartmadhėrisė sė tij, mbretit

Lartmadhėri

Rėndėsi qė kanė tė gjitha burimet ekonomike tė shtetasve tė palėve ndėrluftuese, gjatė zhvillimit tė luftės bashkėkohore, u duk nga lufta e fundit botėrore, ku tė gjitha shtetet ndėrluftuese dekretuan ligje me tė cilat bėhet e pamundur shfrytėzimi i burimeve tė shtetasve tė armikut, tė prejardhura nga pasuri qė ndodhen nė territorin kombėtar dhe ndalohet ēdo lloj akti juridik nė favor tė shteteve armike ose tė shtetasve tė tyre.

Kjo masė u mor edhe gjatė luftės sė tanishme, pavarėsisht nga shtetet qė morėn pjesė nė tė. Me paraqitjen e kėtij plani “Pėr ligjin detyrues”, dekretohet njė gjė e tillė edhe pėr ne.

Dispozita e planit nė njė pjesė tė madhe janė pėrsėritje e ligjit 1073 tė vitit 1917, por tė plotėsuara me rrjedhimet qė kanė ardhur si rezultat i zbatimit tė kėtij ligji, me qėllim qė tė pėrjashtohet ēdo veprimtari ekonomike direkte ose indirekte e shtetasve armike nė shtetin tonė gjatė kohės sė luftės. Gjatė hartimit tė kėtij plani u morėn gjithashtu parasysh edhe ligjet qė miratuan palėt e tjera ndėrluftuese.

Dispozitat e ligjit bėhen dispozita definitive dhe ēdonjėra prej tyre vihet nė zbatim me dekretet mbretėrore tė botuara mbi bazėn e propozimit tė kryetarit tė qeverisė dhe tė ministrit tė Financave.

Plani i paraqitur synon nė realizimin e qėllimeve tė lartpėrmendura, prandaj lutemi tė keni mirėsinė qė ai tė gėzojė miratimin tuaj.


Athinė, mė 08 nėntor, 1940
Shtetas tė devotshėm tė Lartmadhėrisė Suaj

Ministrat
i Drejtėsisė
i Financave
Ajis Tabakopullos
Andhr. Apostolidhis

Ligji i Forcės Nr. 2636/1940


Rreth akteve ligjore tė armiqve dhe sekuestrimit tė pasurisė armike

Jeorjios B’
Mbret i Grekėve

Mbi bazėn e propozimit tė Kėshillit tonė tė Ministrave, vendosėm dhe urdhėrojmė:


Kapitulli A’


Neni 1
Armiq

1. Armiq sipas kuptimit tė kėtij neni, konsiderohen:
a. Shtetet, kryetarėt e kėtyre shteteve dhe personat juridike tė juridiksionit shtetėror tė tyre, tė cilat pėrcaktohen secili nė veēanti si armik nėpėrmjet Dekreteve Mbretėrore tė botuara me propozim tė Kryetarit tė Qeverisė, tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme, Ministrit tė Financave, sipas kuptimit tė kėtij Ligji.

b. Persona fizikė, tė cilat kanė shtetėsinė e shteteve armike, sipas rastit a), ose ata qė kanė banesė, ose banim tė pėrhershėm nė to.

c. Personat juridikė tė juridiksionit privat dhe ēdo bashkim personash, ose pasurish, pėrderisa kanė qendrėn drejtuese tė tyre nė shtetet armike, sipas rastit, ose janė nėn influencėn ligjore, ose ekonomike tė armiqve, sipas kėtij neni.
2. Nuk janė armiq, sipas kuptimit tė kėtij ligji, personat fizikė, tė cilat kanė fituar nėnshtetėsinė e shtetit armik, por janė me kombėsi greke dhe banojnė nė shtete tė huaja, ose shtet aleat.

3. Nė rast se ekzistojnė dyshime nė lidhje me karakterizimin si armik tė cilitdo personi ose bashkimi, sipas paragrafit 1, vendoset pas mendimit tė komitetit, sipas nenit 19, tė Ministrave tė Financave dhe tė Ekonomisė Kombėtare, me vendim tė pėrbashkėt tė tyre.


Neni 2
Ndalimi i shkėmbimeve

1. Ndalohet dhe ėshtė i pavlefshėm ēdo shkėmbim tregtar dhe ēdo marrėveshje midis personave, pavarėsisht nga shtetėsia, qė banojnė nė Greqi, dhe armiqve, si dhe ēdo akt i administratės, ose akt i njėanshėm i personave qė banojnė nė Greqi, pėrderisa pėr tė nėpėrmjet saj, fitojnė tė drejta, ose pėrfitojnė armiqtė.

2. Aktet qė lidhen njė gjashtėmujor para vėnies nė zbatim tė kėtij ligji, mund tė shpallen tė pavlefshme me rrugė gjyqėsore, pas padisė sė ushtruar, nga shteti, pas mendimit tė komitetit sipas numrit 19.


Neni 3
Ndalimi i kryerjes sė veprimeve ligjore

Pėrmbushja nė Greqi e ēdo veprimi ligjor dhe pėrmbushja e ēdo detyrimi kundrejt armiqve, pėr cilindo arsye, ose pėrderisa nga pėrmbushja e tyre pėrfitojnė armiqtė bėhet me gjobė pavlefshmėrie kundrejt administratorit, sipas nenit 12, dhe nė qoftė se ai nuk ekziston nė Arkėn e Depozitimeve dhe Huave dhe ndalohet kryerja me cilindo mėnyrė direkte te huadhėnėsit e armiqve.


Neni 4
Persona tė familjes

Ndalimet nė nenet 2 dhe 3 kanė fuqi edhe pėr personat e familjes


Neni 5
Pėrjashtime

Me vendim tė Ministrit tė Financave dhe pas mendimit tė Komitetit, sipas nenit 19, pėr raste tė veēanta, mund tė bėhen pėrjashtime nga dispozitat e neneve 2, 3 dhe 4, pėrderisa njė gjė tė tillė e imponojnė arsye tė veēanta dhe vetė nevoja e mbajtjes se personave dhe familjeve, sipas nenit 1, b.Kapitulli B’
Pasuritė armike


Neni 6
Sekuestrimi

Pasuritė armike nė Greqi me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji ndalohen dhe ėshtė i pavlefshėm disponimi i kėtyre pasurive tek armiqtė, ose nė shkelje tė dispozitave tė kėtij ligji.


Neni 7
Pasuri armike nė Greqi

1. Si pasuri armike nė Greqi konsiderohen elementet pasurore tė mėposhtme, pėrderisa u takojnė ligjėrisht ose ekonomikisht armiqve, sipas kuptimit tė nenit 1:
- Elemente tė patundshme dhe tė tundshme tė ndodhura nė Greqi.
- Letra me vlerė dhe tituj tė tjerė tė ēdo lloji tė ndodhura nė Greqi, obligacione tė shtetit grek, tė firmave, tė organizmave me selinė administrative tė tyre, ose qendrėn e tyre nė Greqi, akoma edhe titujt pėrkatės tė ndodhura jashtė shtetit.
- Para dhe lloje tė tjera pagese tė ndodhura nė Greqi.
- Aksione tė firmave, tė cilat kanė selinė administrative tė tyre ose qendrėn e shfrytėzimit nė Greqi, pavarėsisht nga fakti nėse kėto aksione janė tė mishėruara nė letra me vlerė, ose jo, dhe nė qoftė se kėto mishėrime ndodhen nė Greqi, ose jashtė shtetit.
- Kėrkesa ndaj debitorit me banesė, ose me banim tė pėrhershėm nė Greqi, ose kėrkesa tė prejardhura nga shkėmbimet tė firmės tregtare nė Greqi.
- Tė drejta tė pasurisė industriale dhe intelektuale, tė cilat mbrohen nė Greqi.
- Tė drejta mbi elementet pasurore tė pėrshkruara nė pikat a-f.
- Tė drejta nga marrėveshjet rreth elementeve pasurore tė pikave a-f.
- Ēdo element tjetėr pasuror i ndodhur nė Greqi.
2. Pėrjashtohen nga dispozita e paragrafit tė mėsipėrm elementet pasurore, tė cilat u pėrkasin shtetasve grekė me banesė, ose banim nė shtete armike.


Neni 8
Sekuestrimi i pėrkohshėm

Me ligj, konsiderohen nėn sekuestrim tė pėrkohshėm, tė gjithė ata qė gjatė zbatimit tė kėtij ligji janė pronarė me cilėndo arsye tė pasurive armike, sipas nenit 7, si dhe drejtuesit, administruesit, sekuestruesit, kėshilltarėt ose cilitdo kujdestarė ose debitorė tė elementeve pasurore tė tyre, pėrderisa kėta zotėrues tė pasurive armike janė pronarė tė kėtyre elementėve pasurore.


Neni 9
Marrėdhėniet rreth pasurive pėrkohėsisht tė sekuestruara

Nė lidhje me marrėdhėniet rreth pasurive pėrkohėsisht tė sekuestruara zbatohen pėrkatėsisht, me rezervimet e dispozitave tė kėtij ligji, dispozitat e procedurės civile pėr konfiskimin konservator, nė emėr tė debitorit sipas nenit 8 tė sekuestrimit tė pėrkohshėm qė ka vendin e tretė dhe tė administratorit sipas nenit 12, qė ka vendin e kreditorit.


Neni 10
Tė drejtat e tė tė tretėve jo armiq

1. Sekuestrimi nuk pengon tė tretė jo armiq, tė ushtrojnė tė drejtat e tyre kundėr pronarit, pasuria e tė cilit ėshtė nė sekuestrim dhe tė kėrkojnė plotėsimin e tyre, sipas ligjeve analoge, kjo me rezervimet e dispozitės sė paragrafit 2 tė nenit

2. Pas hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, tjetėrsimet, regjistrimet nė librat e Hipotekės ose nė regjistrat themeltarė tė anijeve, ose te parashėnimet kanė fuqi vetėm pėr sa kohė qė bėhen mbi bazėn e njė titulli me vendim gjyqėsor, ose me dėshirėn personale tė mėparshme nga zbatimi i kėtij ligji dhe bazuar nė dokumente shtetėrore ose private me datė tė saktė, me rezervimet e paragrafit 2 tė nenit 2.


Neni 11
Deklaratat e pasurive armike

1. Tė detyruar pėr deklaratė tė pasurive armike nė sekuestrim janė:
Pronari i pasurisė armike. Cilido qoftė sipas nenit 8 ėshtė sekuestrues provizor i pasurisė armike.

2. Ata qė sipas paragrafit 1 janė tė detyruar tė bėjnė deklaratė, duhet qė brenda njė muaji nga hyrja nė zbatim e kėtij ligji, tė paraqesin te nėpunėsi i Shėrbimit Ekonomik Shtetėror deklaratė tė hollėsishme nė dy kopje, pėr tė gjitha elementėt pasurore armike, ose tė debitorėve tė tyre. Pėr kėtė deklaratė, nuk paguhet asnjė lloj takse.

3. Afati i paraqitjes sė deklaratės mund tė shtyhet me njė akt tė Ministrit tė Financave tė botuar nė Gazetėn Qeveritare.

4. Ata qė paraqesin elementet e pasurisė armike pas pėrfundimit tė afatit, pėrderisa nuk janė tė detyruar tė bėjnė deklaratė, sipas dispozitave tė kėtij neni kanė tė drejtėn e pagesės deri nė tre pėr qind tė vlerės sė tyre tė pėrcaktuar kundrejt kėtyre elementėve me vendim tė Ministrit tė Financave.


Neni 12
Administruesit

1. Administruesit e pasurive armike nėn sekuestrim janė nėpunėsit e Shėrbimit Ekonomik Shtetėror tė vendit ku ndodhet ēdo element pasuror.

2. Aty ku janė shumė nėpunės tė Shėrbimit Ekonomik Shtetėror, administrator emėrohet njėri prej tyre, me vendim tė Ministrit tė Financave.

3. Me vendim tė tė njėjtit ministėr, lejohet tė emėrohen administratorė nė vend tė nėpunėsit tė Shėrbimit Ekonomik Shtetėror, nėpunės tė tjerė shtetėrorė ose privatė nė qoftė se ushtrimi i administrimit nga nėpunėsi Ekonomik Shtetėror, nuk ėshtė ai qė duhet.


Neni13
Detyrat dhe pushteti i administratorėve

1. Administratorėt kanė pėr detyrė gjetjen, regjistrimin, mirėmbajtjen dhe sipas destinacionit tė zakonshėm, shfrytėzimin e pasurive tė sekuestruara, duke marrė pėr kėtė qėllim gjithmonė masat e duhura, kanė pėr detyrė tė synojnė nė kėnaqjen e kėrkesave tė sekuestruara, si edhe kėnaqjen e tė drejtave tė tė tretėve, kundėr pronarit tė pasurisė sė sekuestruar. Administratorėt fillojnė nga puna, me hyrjen nė zbatimi tė kėtij ligji, ose me pėrcaktimin e pronėsisė tė pasurisė armike tė sekuestruar.

2. Administratorėt pėrfaqėsojnė nė mėnyrė tė plotė, nė rrugė gjyqėsore dhe jashtėgjyqėsore, pronarin e pasurisė sė sekuestruar brenda kufijve tė detyrave, tė pėrshkruara nė paragrafin 1 dhe tek ata dhe vetėm tek ata, publikohen detyrimisht gjithnjė dokumentet gjyqėsore ose jashtėgjyqėsore tė ēdo natyre, qė kanė tė bėjnė me pasurinė e pronarit.

3. Ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me administrimin e pasurive nėn sekuestrim, mendime tė Ministrit tė Financave, tė botuara nė Gazetėn Qeveritare. Me tė njėjtat vendime rregullohen ēėshtjet e funksionimit tė Shėrbimit Qendror, nė zbatimin e kėtij ligji.

4. Pagesa e administratorėve pėrcaktohet nga Ministri i Financave, pas dhėnies sė mendimit tė komitetit tė pėrshkruar nga neni 19.


Neni 14
Vazhdimi i funksionimit tė ndėrmarrjeve

Pėrderisa nuk bėhet fjalė pėr firma tė kategorive tė veēanta, me vendim tė Ministrit tė Financave, tė Ekonomisė Kombėtare dhe tė Ministrit kompetent sipas natyrės sė ndėrmarrjes, mund tė lejohet vazhdimi i funksionimit tė ndėrmarrjeve tregtare ose industriale qė janė nėn sekuestrim, me tė njėjtin titull ose me titull tė ndryshėm dhe me cilado burime tė tjera. Si administratorė tė kėtyre ndėrmarrjeve, mund tė jenė po ata drejtues qė ishin, pėrderisa nuk janė armiq, ose tė emėrohen si administratorė me vendime tė pėrbashkėta tė ministrave tė lartpėrmendur, persona tė ndryshėm, nėpunės shtetėrorė ose privatė, me kushte qė pėrcaktohen me vendim, lidhur me vazhdimin funksionimit tė ndėrmarrjes.


Neni 15
Detyrimi i informimit

Ēdo pronar dokumentesh, librash ose tė dhėnash, tė cilat janė tė nevojshme pėr gjetjen, pėrcaktimin, ose administrimin e pasurive armike nė sekuestrim, sipas nenit 6, ėshtė i detyruar t’i vėrė ato nė dispozicion tė administratorėve, nė qoftė se ato kėrkohen.


Neni 16
Akte urgjente

Deri nė botimin e vendimeve sipas nenit 13, paragrafi 3, lejohet jepja me qira e pasurisė civile, ose bujqėsore, ose shitja e detyruar e objekteve, qė ndodhen nė rrezik degradimi, ose nėnvleftėsimi me ankand tė shpejtė, ose edhe pa tė, nga sekuestruesi provizor, ose nga administratori, pas miratimit tė Ministrit tė Financave dhe pas mendimit tė Komitetit sipas nenitKapitulli C’
Dispozita tė pėrgjithshme

Nga dispozitat e kėtij ligji mund tė bėhen pėrjashtime me kushte, ose pa kushte, me vendime tė pėrbashkėta tė Ministrit tė Financave dhe tė Ekonomisė Kombėtare tė botuara nė Gazetėn Qeveritare, nė lidhje me disa kategori aktesh, nė lidhje me disa persona ose disa akte.


Neni 18
Dispozita penale

1. Kushdo qė shkel dispozitat e neneve 2, 3, 4, dhe 6, dėnohet me burgim deri nė dy vjet, ose me gjobė deri nė pesėqind mijė dhrahmi, ose me tė dy kėto dėnime, nė qoftė se kėto akte nuk dėnohen me dėnim mė tė rėndė, sipas dispozitave tė ligjeve penale tė pėrafėrta.

2. Trupi gjykues bashkė, me dėnimin, mund tė urdhėrojė edhe konfiskimin e elementeve pasurore, tė cilat kanė tė bėjnė me shkeljen.

3. Kushdo qė shkel dispozitat e neneve 11 dhe 15 dėnohet me burgim deri nė gjashtė muaj, deri nė njėqind mijė dhrahmi, ose me tė dy kėto dėnime, nė qoftė se aktet nuk dėnohen me dėnim mė tė rėndė, sipas dispozitave tė ligjeve penale tė pėrafėrta.


Neni 19
Komiteti i zbatimit tė ligjit dhe llogaritjes sė sekuestrimit tė pasurive armike

1. Pėr ndjekjen e zbatimit tė kėtij ligji, pėr kontrollin e administratorėve dhe dhėnien e mendimit pėr ēdo ēėshtje qė mund tė rezultojė nga zbatimi i kėtij ligji, krijohet njė komitet i pėrbėrė nga njė Kėshilltar i Shtetit, ose Gjykatės i Shkallės sė Lartė, tė Gjykatės sė Apelit, si kryetar dhe njė prej Profesori ose Docenti ose i sė drejtės private, shtetėrore ose i sė drejtės ndėrkombėtare tė Universitetit, ose i ndonjė shkolle tė lartė, tė cilėt emėrohen nga plotėsuesit e Ministrit tė Drejtėsisė, prej njė punonjėsi tė lartė tė Ministrisė sė Jashtme, njė punonjėsi tė lartė tė Ministrisė sė Financave dhe njė punonjėsi tė lartė tė Ministrisė sė Ekonomisė Kombėtare, tė emėruar nga Ministrat kompetentė bashkė me plotėsuesit e tyre. Sekretar komiteti emėrohet njė punonjės i Ministrisė sė Financave, me gradė tė paktėn tė klasit a’ dhe me vendim tė Ministrit tė Financave. Me vendim tė kėtij Ministri mund tė emėrohet nė komitet njė punonjės i kėsaj Ministrie dhe njė referues pa tė drejtė vote. Tek anėtarėt e komitetit dhe tek referuesi jepen pėr seancė dyqind e pesėdhjetė dhrahmi dhe te sekretari njėqind e pesėdhjetė dhrahmi.

2. Gjithnjė tė ardhurat kesh nga administrimi i pasurive tė sekuestruara, depozitohen nė njė llogari tė veēantė, qė ruhet nė bankėn e Greqisė me titullin “Llogari sekuestrimi i pasurive armike” dhe e cila lėviz me urdhėr tė Ministrit tė Financave, me autorizim nga kryetari i komitetit, sipas nenit 1 tė kėtij ligji. Nga kjo llogari paguhen tė gjitha shpenzimet pėr zbatimin e kėtij ligji.

3. Deri nė fazėn e grumbullimit tė njė sasie tė mjaftueshme, pėr pėrballimin nga shtetit dhe nga kredi tė shėnuara nė bilancin e shpenzimeve tė Ministrisė sė Financave, tė cilat jepen nga llogaria e pėrshkruar nė paragrafin mė lart.


Neni 20
Zbatimi i ligjit

Me dekrete Mbretėrore tė botuara pas propozimit tė Ministrit tė Financave rregullohet ēdo ēėshtje, qė ka lidhje me zbatimin e kėtij ligji.


Neni 21
Fuqia dhe zbatimi

1. Ky ligj hyn nė fuqi mė datėn 28 tetor 1940.

2. Dispozitat e kėtij ligji hyjnė nė zbatim plotėsisht, ose pjesėrisht me dekret mbretėror, i cili botohet mbi propozimin e Kryetarit tė Qeverisė, tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme dhe tė Ministrit tė Financave, nga dita e botimit tė dekretit, ose edhe me fuqi prapavepruese. Nė tė njėjtėn mėnyrė pėrcaktohet, ose plotėsisht, ose pjesėrisht pėrfundimi i zbatimit tė kėtyre dispozitave.


Athinė, mė 10 nėntor 1940.
Jeorjis B’


Kėshilli i Ministrave

Kryetari
Metaksas

Anėtarėt
Ajis Tabakopullos; I. Dhurendis; A. Apostolidhis; I. Arvanitis; A. Ikonomu; S. Polizogopullos; N. Papadhimas; I. Spenxas; S. Papavasiliu; P. Ikonomakos; K. Burbulis; H. Lis; H. Alivizatos; Th. Nikoludhis; J. Zafiropullos; K.Manjadhaqis; A. Xifos; M. Qiriakopullos; K. Koxias.


U verifikua dhe u vu vula e madhe e shtetit
Athinė, mė 10 nėntor 1940

Ministri i Drejtėsisė
Ajis Tabakopullos

Ligjet detyruese nr. 2637/1940


Rreth modifikimit dhe plotėsimit tė dispozitave nė lidhje me Organizmin Sigurues tė Rreziqeve tė Luftės dhe Ligjeve Detyruese.

Jeorjios B’
Mbreti i Grekėve

Mbi bazėn e propozimit tė Kėshillit tonė tė Ministrave, vendosim dhe urdhėrojmė:


Neni 1

Pjesėt a dhe b, tė paragrafit 1, tė nenit 18 tė ligjit Detyrues 2116/1939, ashtu siē u modifikua nėpėrmjet nenit 3, tė ligjit Detyrues tė 2355/1940 dhe nėpėrmjet nenit 6, tė ligjit Detyrues 2557/1930 zėvendėsohen si mė poshtė:
Tė trupave (anijeve dhe mekanizmave), tė anijeve tregtare. Tė ēdo mjeti transportues, nėpėrmjet detit ose tokės, qė transporton ēdo lloj ngarkese pavarėsisht nga destinacioni dhe nga vlera e saj.


Neni 2

Nė fund tė paragrafit 7, tė nenit tė ligjit Detyrues 2116/1939, ashtu siē u plotėsua nga ligji i Forcės 2557/1940, shtohen paragrafėt 8 dhe 9 si mė poshtė:

8. Nė rast se bėhet fjalė pėr punėtorė deti tė huaj pėr llogaritjen e dėmshpėrblimeve tė lartpėrmendura, merret parasysh rroga bazė e zakonshme e punėtorėve vendas, e specialiteteve respektive, dhe jo rroga e punėtorit tė huaj, pėr tė cilėn ėshtė lidhur marrėveshje, pėr ēdo rast konkret.

9. Nė dėmshpėrblimin pėr arsye papunėsie tė nenit 4004, shtohen edhe shpenzimet e mbajtjes nė shtet tė huaj tė personave, qė kanė shpėtuar nga mbytja e anijes, deri nė ditėn qė do tė rikthehen nė atdhe, dhe shpenzimet pėr gjetjen e tyre, punė nė lundrime tė tjera, por pėr ēdo rast, pėr njė kohė jo mė tė madhe se dy muaj nga mbytja e anijes, pėrveē se nė raste tė jashtėzakonshme me vendim tė posaēėm tė Ministrit tė Flotės Tregtare Detare, tė botuar pas mendimit tė Kėshillit Drejtues tė Organizimit Sigurues tė Rreziqeve tė Luftės pėrcaktohet ndryshe.

Athinė, mė 09 nėntor 1940
Jeorjios B’

Kėshilli i Ministrave

Kryetari
Metaksas

Anėtarė
A.Tabakopullos; I. Dhurendis; A. Apostolidhis; I. Arvanitis; J. Nikolaidhis; N. Papadhimas; I. Papavasiliu; P. Ikonomakos; K. Burbulis; Th. Nikoludhis; K. Majnafhaqis; A. Xifos; M. Qiriakopullos.

U verifikua dhe u vu vula e madhe e shtetit
Athinė, mė 10 nėntor, 1940

Ministri i Drejtėsisė
Ajis Tabakopullos
Rreth pėrcaktimit, si armike tė shteteve sipas kuptimit tė ligjit detyrues nr. 2636/1940 tė Italisė dhe Shqipėrisė dhe vėnies nė zbatim nė lidhje me kėto shtete tė dispozitave tė kėtij ligji.

Jeorjios B’
Mbret i Grekėve

Duke marrė parasysh dispozitat 1 dhe 21, tė Ligjit Detyrues nr. 2636/1940 “rreth akteve ligjore tė armiqve dhe sekuestrimit tė pasurive armike”, mbi bazėn e propozimit tė Kryetarit tė Qeverisė sonė, tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme dhe tė Ministrit tonė tė Financave, vendosim dhe urdhėrojmė: Pėrcaktojnė si shtet armik, sipas kuptimit tė ligjit detyrues 2636/1940, Italinė, pas marrjes prej saj tė tokave perandorake dhe kolonive tė saj, si dhe Shqipėrinė.

Vėmė nė zbatim plotėsisht dispozitat e ligjit tė mėsipėrm nė lidhje me kėto shtete prej datės 28 tetor 1940.

U ngarkojmė Ministrave tanė tė Punėve tė Jashtme dhe tė Financave detyrėn e botimit dhe vėnies nė zbatim tė kėtij dekreti.

Athinė, mė 09 nėntor 1940
Jeorjios B’

Kėshilli i Ministrave

Kryetari
Metaksas

Ministri i Financave
Andreas Apostolidhis


Gazeta "Panorama", 1 gusht 2007
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2010, 17:24   4
reparti kimik
 
Ky personi kėtu http://standard-al.com/tekst.php?idt=25883 thotė se nuk ka ligj lufte me Greqinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2010, 03:35   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Punė qė zgjidhet. T'i bėjė njė kėrkesė tė thjeshtė pėr verifikim dokumentacioni qir' Kokoshit se e sqaron ai. Mbase rregullon dhe honorarin.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 20:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.