Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.8.2009, 00:05   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Gjilan: Kėrkohet mbėshtetje pėr kėshtjellėn e Pogragjės


Citim:
Mė shumė mbėshtetje pėr arkeologjinė
Tefik Selimi

Njė ndėr zbulimet mė tė rėndėsishme arkeologjike qė ėshtė bėrė kohėt e fundit nė kalanė e Pogragjės, kėrkon ndihmė financiare dhe vėmendjen shtetėrore.

Sapo ka pėrfunduar edhe faza e dytė e punimeve nė kalanė e Pogragjės, komuna e Gjilanit, e cila mendohet tė jetė e vjetėr afro 15 shekuj, banorėt e kėtij lokaliteti kanė kėrkuar me kohė qė tė nisin hulumtimet arkeologjike, ndėrsa Ministria e Kulturės ka akorduar plotė 40 mijė euro, pohon drejtori i QRTK-sė nė Gjilan, Artan Hoxha.

Nė anėn tjetėr thuhet se nė kėtė fazė ėshtė bėrė rilevimi, gjegjėsisht, konsolidimi i mureve rrethuese dhe kullės kryesore tė kalasė si dhe suvatimi i pjesshėm i kullės kryesore, i cili i pėrket shekullit tė 6-tė dhe ėshtė njė nga monumentet e vjetra mė tė rėndėsishme tė trashėgimisė kulturore jo vetėm nė rajonin e Gjilanit, por edhe mė gjerė.

Siē dihet, nė fazėn e parė ėshtė bėrė zhveshja e kalasė dhe hapėsirės pėrreth nga bimėsia, qė kishte “mbuluar” njė monument tė vjetėr rreth 1500 vjet.

Hoxha ka thėnė se gjatė punimeve, rrugės pėr te kulla kryesore ėshtė zbuluar varrezė e vjetėr, monedha dhe eksponate tė ndryshme, tė cilat dėshmohet pėr vjetėrsinė dhe rėndėsinė e kėsaj kalaje pėr trashėgiminė kulturore tė Kosovės.

Ndryshe, banorėt e kėtij lokaliteti tė Pogragjės kanė kėrkuar pėrkrahje nga autoritet komunale nė Gjilan pėr njė gjurmime arkeologjike, sepse besojnė se aty mund tė zbulohen sende shumė me rėndėsi kulturore.

Ndėrkaq janė vetė banorėt e komunės qė po ndihmojnė nė ruajtjen dhe mos dėmtimin e kėsaj pasurie kombėtare.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=15&id=26905
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:42.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.