Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.8.2009, 20:35   1

Shkrim i cituar Prizren: Arrestohet njė terrorist serb


12 gusht - Policia e shtetit tė Veriut ka arrestuar njė serb, i cili dyshohet si pjesėmarrės nė vrasjen e civilėve shqiptarė gjatė luftės shqiptaro-serbe 1998-1999.

Zėdhėnėsi i policisė shqiptaroveriore, Arbėr Beka, ka thėnė se i dyshuari ėshtė arrestuar nė bashkėpunim me prokurorinė, mbrėmė rreth orės 18, nė njė fshat tė rajonit tė Prizrenit. Identiteti i tė arrestuarit ende nuk ėshtė bėrė i njohur pėr mediat.

Sipas zėdhėnėsit Beka, policia ėshtė njoftuar se i dyshuari kishte kėrcėnuar disa persona, e pastaj ai ėshtė identifikuar nga disa dėshmitarė si terrorist i kohės sė luftės.

Beka ka thėnė se gjatė ditės sė sotme do tė publikohen informacione mė tė plota lidhur me arrestimin e tė dyshuarit dhe lidhur me veprat pėr tė cilat ėshtė i dyshuar.

http://www.kosova.com/artikulli/55454
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.8.2009, 11:45   2

Shkrim i cituar 30 ditė paraburgim pėr terroristin Goran Vuēkoviē


14 gusht - Terroristit serb Goran Vuēkoviē i ėshtė caktuar masa e paraburgimit nė kohėzgjatje prej 30 ditėsh nga Gjykata e Qarkut nė Prizren.

Vuēkoviēi, nga fshati Gorosellė i komunės sė Prizrenit, ėshtė arrestuar tė martėn, nė bazė tė dyshimit se gjatė viteve 1998 dhe 1999 ka kryer krime lufte dhe ka qenė pjesėtar i grupit terrorist serb "Dora e zezė" dhe njėri ndėr personat kryesorė qė kanė shkatėrruar ndėrtesėn muzeale tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

http://www.kosova.com/artikulli/55494
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.