Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.8.2009, 20:00   1

Shkrim i cituar ShP: Hapet sezoni i gjuetisė pėr disa lloje shpendėsh


Nė 15 gusht u hap sezoni i gjuetisė pėr turtullin dhe shkurtėn bėhet e ditur nga Drejtoria e Politikave tė Mbrojtjes sė Natyrės nė Ministrinė e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave . Gjuetia pėr llojet e tjera do tė hapet nė datėn 1 tetor pėr t'u mbyllur nė 28 shkurt 2010. Sipas kėsaj drejtorie, nga 780 lloje tė faunės sė egėr, 23 prej tyre janė planifikuar dhe miratuar pėr objekt gjuetie, bazuar nė kalendarin dhe limitet e lejueshme nė fuqi.

Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave ka marrė masat e nevojshme pėr mbrojtjen e specieve, sidomos tė atyre nė rrezik zhdukjeje. Nė kėtė kuadėr, specialistėt e mbrojtjes sė faunės inspektuan gjatė fundjavės zonėn e Kurbinit pėr t'u njohur me masat e marra pėr ruajtjen dhe shtimin e faunės sė egėr nė zonė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	gjuetia.jpg
Shikimet:	686
Madhėsia:	42,4 KB
NNJ:	1963

Inspektimet do tė vijojnė dhe nė zona tė tjera tė vendit gjatė muajit nė vazhdim. MMPAU i ka kushtuar vend tė rėndėsishėm mbrojtjes dhe menaxhimit tė faunės sė egėr, ndėrsa objekt i rėndėsishėm mbetet ruajtja e habitateve dhe specieve nė rrezik zhdukje si dhe sigurimi i konservimit dhe i mbrojtjes tė specieve tė bimėsisė dhe faunės sė egėr.

Fauna e egėr mbrohet me ligj tė miratuar vitin e kaluar, ndėrkohė qė specialistėt e mjedisit po punojnė pėr hartimin e njė ligji tė ri mbi gjuetinė. Shndėrrimi i gjuetisė nė njė aktivitet jo ekonomik, por shlodhės dhe argėtues ėshtė ndėr objektivat e kėtij ligji tė ri, qė po pėrgatitet nga ekspertėt e mjedisit.

Sipas eksperteve, ligji do tė qartėsojė dhe marrėdhėnien midis gjuetisė, si aktivitet, dhe shoqatave dhe grupimeve tė ndryshme qė operojnė nė kėtė fushė. Shėrbimi pyjor ushtron kontrolle tė vazhdueshme pėr mbajtjen nė kontroll tė gjuetisė sė paligjshme, ndėrsa ka ndaluar dhe dėnuar me masa administrative rreth 50 kundravajtės nė vit. Masat variojnė nga sekuestrimi i armėve, deri nė gjoba tė rėnda administrative.

Por pėr mbarėvajtjen e kėtij aktiviteti tė kontrolluar dhe nė pėrputhje me aktet ligjore nė mbarė vendin specialistėt e mbrojtjes sė faunės kėrkojnė bashkėpunimin e pushtetit vendor, policinė e shtetit, organet doganore dhe tatimore, etj.

Nė vend operojnė Shoqata Kombėtare dhe Federata e Gjuetisė, tė cilat kanė degėt e tyre nė ēdo rreth. Numri i anėtarėve tė rrjetit tė gjuetisė nė vend, sipas tė dhėnave nga shoqatat, arrin nė rreth 17 mijė.

http://www.moe.gov.al/cms/index.php?...d=216&Itemid=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:43.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.