Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.8.2009, 21:22   1

Shkrim i cituar Perėndimor: 1.5mln turistė nga janari


Mbi 1.5 milion turistė kanė vizituar Shqipėrinė Perėndimore nga muaji janar deri sot, me njė rritje prej 36% kundrejt sė njėjtės periudhė njė vit mė parė, ndėrsa tė ardhurat nga fusha e turizmit llogariten nė 212 mln euro, bėjnė tė ditur burimet zyrtare tė Ministrisė sė Turizmit.

Sipas tė dhėnave statistikore, numri i pėrgjithshėm i vizitorėve nė shtetin Perėndimor pėr kėtė periudhė ėshtė rreth 1'580'495 persona. Nė kėtė fluks pėrfshihen 991'306 vizitorė tė huaj ditorė, 972'234 tė huaj me net-qėndrime dhe 589'189 shqiptarė banues nė vende tė ndryshme tė botės.

Pozitiv mbetet fakti se turizmi nė Shqipėri ėshtė i preferueshėm pėrgjatė gjithė vitit. Kėtė vit ėshtė vėnė re njė rritje 31% nė janar, 30% nė mars dhe 28% nė qershor, krahasuar me 2008-tėn.

Sipas tė dhėnave, nė kėtė fluks tė huajsh 89% kanė ardhur pėr pushime, 3% pėr biznes, 2% tė rastėsishėm. Mes turistėve tė huaj mbizotėrojnė evropianėt me 92% tė totalit. Pas tyre renditen amerikanėt me 5%, aziatikėt 2% dhe 1% tė tjerė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../13609/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.