Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.8.2009, 21:18   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Ministria e Mjedisit, raport pėr bregdetin shqiptar


Ministria e Mjedisit nė shtetin Perėndimor, sipas njė raport-vlerėsimi, bėn tė ditur se rreth 90% e ujėrave tė bregdetit shqiptar rezultojnė tė pastra nga ndotjet bakterologjike e nė pėrputhje me normat e OBSH-sė, ndėrsa problem vazhdojnė tė jenė mbetjet urbane nė 10% tė tyre, sidomos nė pikun e stinės e sė plazhit.

Plazhet me cilėsinė mė tė mirė tė ujėrave janė tė Dhėrmiut, Himarės, Borshit, Velipojės dhe Shėngjinit dhe brenda normave tė rekomanduara zona e Jonufrit dhe e Radhimės.

Gjedhet janė marrė nė 71 stacione qė pėrfshinė zonat mė tė frekuentuara nė gjithė bregdetin shqiptar. Faktori kryesor i ndotjes janė shkarkimet e ujėrave tė zeza dhe numri i madh i vetė pushuesve.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=3647
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.