Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.8.2009, 21:34   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Qeveria vendos ngritjen e Agjencisė KTI


Qeveria miratoi sot vendimin pėr ngritjen e Agjencisė sė Kėrkimit, Teknologjisė dhe Inovacionit. Kryeministri tha se krijimi i kėsaj Agjencie synon tė nxisė kėrkimin shkencor jo vetėm nė universitetet publike, por edhe nė sektorin privat.

“Ne duhet tė financojmė kėrkimet shkencore jo vetėm nė universitetet tona, por edhe nė sektorin privat. Duhet tė financojmė inovacionin nė tė gjitha fushat, me pėrparėsi teknologjinė e lartė, softin, programimin. Funksionet e saj janė shumė tė rėndėsishme.”

Vendimi pėr ngritjen e AKTI-sė mbėshtetet nė Strategjinė Kombėtare tė Kėrkimit Shkencor, tė miratuar pak kohė mė parė nga qeveria.

http://km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=11746
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.