Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.8.2009, 21:39   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: Pushtuesit sllavė strehojnė kriminelėt serbė


Citim:
Agjentė serbė nėpėr Maqedoni

Nė mesin e agjentėve serbė ėshtė edhe ish-zėvendėshefi i Shėrbimit sekret serb, Milorad Braēanoviē gjatė periudhės sė regjimit tė Sllobodan Millosheviēit, i cili shpeshherė ėshtė parė nė Shkup dhe kryen detyrėn e njė zbulimsi nė ambasadėn serbe.

Njė numėr i madh i agjentėve serb janė tė strehuar nėpėr Maqedoni dhe aktivitetet e tyre i realizojnė nė forma tė ndryshme, nėpėrmjet pėrfaqėsive tė bizneseve, diplomatė dhe nėn petkun e kamuflimeve tė tjera.

Pėr praninė e agjentėve serb, kryesisht nga ata qė kishin vepruar gjatė regjimit tė kryekriminelit serb Sllobodan Millosheviē janė alarmuar edhe pėrfaqėsuesit tė disa ambasadave perendimore nė Shkup.

“Prania e tyre ėshtė tejet me njė mision tė caktuar qė ka pėr qėllim vetėm destabilizimin. Kjo konsiston edhe me disa deklarata qė vijnė nga koluare zyrtare tė Beogradit pėr tė krijuar njė situatė destabilizuese dhe pėr tė goditur imazhin e shqiptarėve”, ka theksuar njė diplomatė perendimor ekskluzivisht pėr gazetėn “24 orė”, duke apeluar qė kjo ēėshtje tė ngritet edhe nė nivel tė politikave.

Nė mision zyrtar nė Maqedoni ėshtė edhe ish-zėvendėsshefi i shėrbimit sekret serb BIA, Milorad Bradanoviē, nė cilėsinė e njė zyrtar pėr ēėshtje sigurie nė ambasadėn serbe nė Shkup. Ai ėshtė njė nga figurat mė tė afėrta me klanin e njerėzve tė ish-kryekriminelit serb, Sllobodan Millosheviē, tė cilėt operacionalizuan aktivitete tė ndryshme nė luftėn nė Kosovė.

Derisa Bradanoviē kryen misionin e tij nė Shkup, ai nė Beograd nga gjykatat akuzohet pėr krim tė organizuar, i dyshuar pėr vrasjen e ish-presidentit serb Ivan Stamboliē dhe veprime tė tjera kriminale dhe tė dhunės nė Kosovė, sepse gjatė kėsaj periudhe ai ishte nė krye tė detyrės sė shėrbimit sekret BIA nė Serbi.

Deklarata ndėrlidhet me lansimin e lajmeve tė ndryshme nga media tė Beogradit, ku si qėllim ėshtė krijimi i njė klime destabilizimi nė Maqedoni, por edhe nė Luginėn e Preshevės. Nė tė njejtėn vijė ishte edhe deklarata e fundit e presidentit serb Boris Tadiē, i cili ka nėnvizuar se “ekstremistėt shqiptarė tentojnė tė destabilizojnė Maqedoninė”.

Deri tani nuk ėshtė ngritur asnjė nismė pėr tė shqyrtuar kėto elemente destruktive qė janė tė pranishme nė Maqedoni dhe qė paraqesin rrezik pėr vendin.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=28861
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:45.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.