Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.8.2009, 18:04   1

Shkrim i cituar TSr/ 1919-56: Masakrat serbe nė Vushtrri


Citim:
Shqiptarėt nga 1919 deri mė 1956 nė njė libėr

Ka dalė nė librari libri “Mizoritė serbe nė Vushtrri dhe rrethinė 1919-1956” i autorėve Fahri S.Buēinca dhe Ferid B.Dibrani. Ky ėshtė njė libėr voluminoz me 397 faqe dhe pos prezencės dhe presioneve tė pėrhershme ndaj shqiptarėve vendorė dhe tė pafajshėm, autorėt kanė veēuar tri periudha mė tė vėshtira tė mizorive serbe 1918-1941 pastaj 1944-1966 dhe 1981-1999.

Sipas kėtij libri vetėm gjatė periudhės janar-shkurt 1919 nė Kosovė janė vrarė 12.373 shqiptarė dhe mbi 8.000 shqiptarė tė shpėrngulur nė Turqi janė asimiluar.

Gjatė tėrė kohės sė shtypjes dhe represalieve, patriotėt shqiptarė kanė rezistuar nė organizata tė ndryshme politike e programe ndaj kėtyre mizorive e veēmas dallohet nė kėtė aspekt patrioti Hasan Prishtina.

Autorėt mė angazhim permanent dhe njė kohė tė gjatė pėrmes hulumtimeve tė literaturės,bisedave e deklaratave tė personaliteteve tė shumta, kanė arritur me sukses t’i ofrojnė lexuesit shumė tė dhėna pėr mizoritė e shkaktuara ndaj shqiptarėve nė Vushtrri dhe rrethinė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=15&id=29052
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.