Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.8.2009, 16:43   1

Shkrim i cituar Gjakovė: 80 kriminelė serbė goditen me gurė


Situatė e tensionuar sot nė Gjakovė pas vizitės sė rreth 80 serbėve. Delegacioni ishte nisur prej Beogradit, ndėrsa nė Kosovė ėshtė pėrcjellė nga forcat e policisė deri nė kishėn ortodokse ku ka kryer disa rite fetare.

Qytetarėt shqiptarė i kanė pritur me gurė automjetet e delegacionit serb.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=39298
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.8.2009, 17:10   2
Citim:
Kundėrshtohet vizita e serbėve nė Gjakovė

Gjakovė, 28 gusht - Njė grup qytetarėsh nė Gjakovė kanė gjuajtur sot me gurė automjetet e njė grupi prej rreth 80 serbėsh tė zhvendosur nga Gjakova, tė cilat kishin ardhur nga Serbia. Serbėt kishin ardhur nė Kishėn Ortodokse Serbe nė Gjakovė, me rastin e festės ortodokse Zoja e Madhe.

Policia e Kosovės ka arritur ta qetėsojė situatėn, por grupi i serbėve tė zhvendosur nga Gjakova kanė mbetur tė ngujuar nė kishė pėr njė kohė.

Vizita e serbėve nė Gjakovė ėshtė kundėrshtuar ashpėr nga familjarėt personave tė pagjetur dhe tė viktimave tė forcave militare e paramilitare serbe.

http://www.kosova.com/artikulli/55739
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.8.2009, 17:33   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2009, 10:26   4
Citim:
“Ata qė na burgosėn, na zhdukėn dhe na vranė mė tė dashurit, sot kanė fytyrė tė vijnė nė Gjakovėn e vuajtur...” tha Kumnova, duke e quajtur kėtė, provokim tė rėndė, meqė vizita u bė nė ditėn kur nėnat gjakovare vizitojnė varrezat e mė tė dashurve qė i shkaktuan kriminelėt serbė gjatė luftės.

Situata gati ka eskaluar sepse ishte tensionuar tej mase kur turma e protestuesve panė kombibusėt me qytetarėt serbė, tek po dilnin nga oborri i kishės dhe filluan tė gjuanin me gurė, mirėpo falė numrit tė madh tė policėve turma gradualisht filloi tė shpėrndahet.

Nė kėtė grup tė qytetarėve serbė, qė kanė marrė pjesė nė liturgjinė e organizuar nė kishėn ortodokse nė kuadėr tė “Gloria Day”, ishte edhe ish-kryetari i dhunshėm komunal serb, Djokica Stanojevic, i cili ka potencuar se serbėt qė nuk i kanė shitur pronat, sigurisht se kanė dėshirė pėr tu kthyer nė Gjakovė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../14235/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2009, 10:53   5
kalimtar/e
 
Armė zjarri nuk kishin?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.