Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.8.2009, 18:12   1

Shkrim i cituar KM: Kredi tė buta pėr rritjen e kapacitetit mikpritės


“Njė thirrje miqėsore ju bėj tė gjithė qytetarėve tė Himarės, tė Lukovės, tė Ksamilit, tė Sarandės dhe tė bregut nė tėrėsi, qė tė shfrytėzojnė mundėsinė e zgjerimit tė shtėpive tė tyre, e shtimit tė njė kati, apo shtimit tė njė dhome, tė pėrmirėsimit tė tyre, pasi shteti do tė garantojė kredi tė buta dhe kjo ėshtė njė nga mėnyrat kryesore pėr tė pėrballuar fluksin e njė rritje mė tė madhe. Kėtė vit Shqipėria ka patur rritjen mė tė madhe nė botė pėr sa i pėrket turizmit”, ėshtė shprehur sot kryeministri i shtetit Perėndimor.

“Shqipėria kėtė vit mesa duket do tė zėrė vendin e parė nė botė, sipas disa agjencive tė huaja pėr rritjen e shpejtė tė numrit tė turistėve. Viti i krizės mė tė madhe botėrore nė Shqipėri u shoqėrua nga njė rritje prej 36% tė turizmit krahasuar me vitin e kaluar. Turizmi ėshtė ajo degė e ekonomisė shqiptare, nga e cila pėrfiton numri mė i madh i familjeve shqiptare dhe qytetarėve shqiptarė”, theksoi mė tej kreu i ekzekutivit.

Pasi preu shiritin e rrugės nė Potam, e cila tė nxjerr nė breg tė detit, Berisha premtoi se brenda vitit tė ardhshėm do tė jenė tė asfaltuara tė gjitha rrugėt qė tė ēojnė nė breg. Sipas tij, nė total nga veriu nė jug janė rreth 25 km rrugė qė tė nxjerrin nė det dhe qė do tė jenė prioritet i qeverisė pėr 2010-ėn.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=32122
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.