Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.8.2009, 02:35   1

Shkrim i cituar Prishtinė: UP, Konferenca I pėr Soft tė Lirė e tė Hapur, 29-30 gusht


Nė mjediset e Fakultetit tė Inxhinierisė Elektrike dhe Komjuterike, tė Universitetit tė Prishtinės, organizohet tė kėtė fundjavė 29-30 gusht, nga ora 8:00 nė 19:00 Konferenca I Ndėrkombėtare pėr Soft tė Lirė e tė Hapur (SLH), me pjesėmarrjen e ekspertėve tė ndryshėm, vendas dhe tė huaj si Giuseppe Maxia nga "Sun Microsystems" njėherėsh dhe menaxher i komunitetit tė MySQL; Dan Charchidi nga Instituti i Teknologjisė Masaēusets (MIT) i cili do tė flasė pėr Open CourseWare (OCW); Flavia Marzano, pėrfaqėsuese e Italisė nė KE pėr ēėshtje SLH si dhe Brian King nga "Mozilla" qė do tė flasė pėr shfletuesin "Firefox" dhe shtojcat e tij.

Tematika numėrojnė mbi 40 subjekte tė ndryshme duke filluar GNU/Linux, lejet e pronėsisė intelektuale, ndėrtimi i komuniteteve nė rrjet, programimi nė PHP e Python etj., duke e bėrė kėshtu njė nga konferencat mė tė mėdha tė informatikės nė rajon.

Konferenca vjen nėn kujdesin Kryeministrisė dhe mbėshtetet nga IPKO, KFOS, USAID/KPEP, Ministria e Energjisė dhe Minierave, Mozilla, Rrota, Sun Microsystems, Crimson Capital, Telegrafi.com, PCWorld Albanian, Kosovapress, Koha Ditore dhe KohaVision (KTV).

Konferenca ėshtė e hapur pėr pjesėmarrėsit gjatė dy ditėve tė mbajtjes, organizatorėt rekomandojnė qė tė bėhet regjistrimi paraprak nė http://sfk09.evenbrite.com.

Pėr mė tepėr tė dhėna shikoni faqen zyrtare www.kosovasoftwarefreedom.org.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.