Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.9.2009, 15:43   1

Shkrim i cituar Mitrovicė: Gjoba pėr hedhje mbeturinash nė sipėrfaqe publike


Nė territorin e komunės sė Mitrovicės ka filluar zbatimi i Udhėzimit Administrativ nr. 04/2009, pėr ndėshkimet-dėnimet me gjoba mandatore, tė personave fizikė dhe juridikė, me qėllim parandalimin e ndotjes dhe mbrojtjen e mjedisit, shėndetit , ka njoftuar drejtori i inspeksionit Isak Krasniqi.

Drejtori Isak Krasniqi ka tėrhequr vėrejtjen se tė gjithė ata persona, pėr tė cilėt konstatohet se kanė bėrė shkelje tė kėtij udhėzimi, do tė ndėshkohen me gjoba, si nė vijim:

- Pėr hedhje tė cigares nė rrugė apo sipėrfaqe tjetėr publike dėnimi ėshtė 5 euro;
- Pėr hedhje tė ambalazheve etj. dėnimi ėshtė 10 euro;
- Pėr hedhje tė mbeturinave jashtė kontejnerėve pėrkatės dėnimi ėshtė 20 euro;
- Pėr hedhje cigareje apo gjėsendi tjetėr nga automjet nė lėvizje dėnimi ėshtė 30 eur0;
- Pėr hedhje tė ēfarėdo mbeturine nga ballkoni, apo vend tjetėr, dėnimi ėshtė 50 euro;
- Pėr hedhje tė ēfarėdo materiali ndėrtimor, apo materiali tjetėr, dėnimi ėshtė 70 euro;
- Pėr hedhje tė ēfarėdo materiali nė ujėra, lumenj, liqene, pėrroska, pishina etj. dėnimi ėshtė 100 euro.

Krasniqi sqaron se pėr personat e pandėrgjegjshėm qė bėjnė shkelje tė kėtilla, gjobat do tė shqiptohen nga inspektorėt kompetent tė Inspektoratit tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, inspektorėt komunalė dhe personat e tjerė tė autorizuar.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=39647
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.