Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.9.2009, 18:51   1
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008

Harta tė trojeve shqiptare


Nuk e di nėse e kam hapur nė vendin e duhur cėshtjen, por jeni tė lirė ta zhvendosni. Ka kohė qė marrė pjesė nė kėtė forum dhe vendosa tė jap ndihmesėn time modeste, nė shenjė respekti pėr tė gjithė . Gjeta njė atlas tė titulluar "Gjeografia e trojeve shqiptare", i pėrgatitur nga Xhevahir Lleshi dhe i miratuar nga Ministria e Arsimit (Tiranė). Paska harta tė veēanta, qė nuk i gjen nė rrjet, prandaj kam vendosur t'i skanoj ngadalė ngadalė e t'i postoj nė Vargmal, nė mėnyrė qė tė jenė tė gjindshme pėr kėdo.

Pėr sot 3 harta, mė vonė tė tjerat. Me aq sa marrė vesh nga Photoshop'i, vura njė si punė copyright-i pėr Vargmalin.

Harta fizike e trojeve etnike shqiptare

(600x900 px)


(920x1550 px)
kėtu

Ndryshuar sė fundmi nga ZANOR : 11.9.2009 nė 19:00.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2009, 18:54   2
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Ndarja administrative e trojeve shqiptare

(530x900 px)


(700x1200 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2009, 18:57   3
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Ndarja e trojeve shqiptare ne vilajete

(650x900 px)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2009, 19:12   4
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Trojet shqiptare nė Mal tė Zi

(640x540 px)


(1200x1000 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 20:53   5
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Trojet shqiptare ne Greqi

(700x530 px)


(1200x900 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 21:04   6
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Trojet shqiptare nė Maqedoni

(700x580 px)


(1200x990 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 21:18   7
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Harta e Shqipėrisė Veriore (Kosovės)

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	2nhdt1d.jpg
Shikimet:	20292
Madhėsia:	97,3 KB
NNJ:	1997

Ndryshuar sė fundmi nga ZANOR : 14.9.2009 nė 22:06.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 21:34   8
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Harta ekonomike e trojeve shqiptare

- te harta me madhėsi tė madhe mund tė vrojtohet mė mirė legjenda.

(700x1100 px)


(1000x1600 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 21:56   9
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Bimėsia nė Shqipėrinė e Pėrėndimit

- Nė legjendė jepen katet e bimėsisė, parqet kombėtare dhe rezervat e gjuetisė. Nė hartėn e madhe duken mė mirė.

(700x940 px)


(1000x1350 px)
kėtu

Ndryshuar sė fundmi nga ZANOR : 14.9.2009 nė 22:05.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 22:17   10
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Shqipėria Veriore (Kosova), hartė fiziko-gjeografike

(700x820 px)


(1100x1300 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 22:32   11
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Energjitika dhe Industria nė Shqipėrinė Veriore

- Harta ėshtė marrė nga njė atlas tjetėr i prodhuar nga njė shtėpi botuese me qendėr nė IRJ tė Maqedonisė prandaj pėrmban shumė gabime nė emėrtime si: Podujevė, Novobėrdė, Suharekė, Istog, loporc etj.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2009, 22:58   12
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Bujqėsia nė Shqipėrinė Veriore

(750x520 px)


(1100x760 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2009, 20:19   13
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Harta gjeologjike e trojeve shqiptare(1000x1500)
kėtu

Ndryshuar sė fundmi nga ZANOR : 21.9.2009 nė 20:23.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2009, 20:23   14
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Harta e Bimėsisė sė trojeve shqiptare(800x1500 px)
kėtu
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 19:32   15
Ēami
 
Shumė punė e mirė Zanor, por ka disa gabime.
"Paramithia" ne shqip quhet "Ajdhonat" dhe jo Paramithi. Fjala "Ajdhonat" ka prejardhje:
i)nga Sh. Dhonati(kishė katolike) i cili ėshtė i njohur nė Ēamėri nga shekulli i 15
ose
ii)nga festimet pagane tė shekullit tė 3 p. k tė zotit Adhoneus(latinisht).

Margariti nė shqip quhet Margėlleē.
Arta duhet shkruar Artė ose Nartė(i cili ėshtė emri i parė i qytetit).
Igumenica shkruhet Gumenicė.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 20.10.2009 nė 19:39.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.10.2009, 18:43   16
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Harta e Kollashinit (Zubin Potok).

Vija zezė - kufiri me Serbi
Ēabra - fshat shqiptar nė Kollashin
Kėrligata - fshat verior i trevės sė Drenicės
Liqeni ėshtė i Gazivodės, me tė cilin furnizohet sistemi ujitės Ibėr-Lepenc dhe furnizohet me ujė tė pijshėm zona e Drenicės.
Rruga e kuqe, nė pėrfundim tė liqenit, nė pjesėn e Serbisė, arrin nė udhėkryq, kthesa e djathtė ēon nė Novi-Pazar, kthesa e majtė ēon nė Rozhajė.
Vijat e holla tė zeza janė rrugė lokale.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Kollashini.jpg
Shikimet:	19604
Madhėsia:	82,7 KB
NNJ:	2124

Shkarko nė zipp (version mė i madh):
Bashkėngjitje
File Type: zip Kollashini.zip (304,4 KB)

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 20.10.2009 nė 19:38.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.10.2009, 21:40   17
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Harta etnike e Medvegjės.

Disa nga fshatrat serbe, nė tė kaluarėn kanė qenė fshatra shqiptare, dhe emrat e disa prej tyre, ende pėrdoren si mbiemra nga popullėsia qė rrodhi nga ato fshatra, qė u dėbuan nga vitet 1878, dhe mė vonė.

Si mbiemra tė muhaxhirėve pėrdoren emrat e kėtyre fshatrave nė hartė: Maqedonci, Stublla, Shillova, Retkoceri, Gajtani etj.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	harteemedvegjestv1.JPG
Shikimet:	18865
Madhėsia:	49,6 KB
NNJ:	2125
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 14:16   18
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Komuna e Shterrpėsit (ish-Shtrpce) nė Malet e Sharrit, ku gjendet pushimorja dimėrore e Brezovicės. Nė fshatrat e pėrziera popullėsia shqiptare ėshtė dėbuar dhunshėm gjatė sundimit tė KFOR-it dhe UNMIK-ut nė Dardani. Kėshtu qė shqiptarėt kanė mbetur vetėm nė katėr fshatra.

Nga kishat e lashta iliro-shqiptare qė gjenden nė kėtė komunė, nga dy sosh janė nė Shterrpės, Biti, Gotovushė dhe Sevcė, nga njė kishė gjendet nė secilin nga fshatrat tjera serbe ose tė pėrziera, dhe nė Brezovicė ėshtė ndėrtuar njė kishė vitet e fundit, pa plan urbanistik. Kishat e lashta iliro-shqiptare kanė filluar tė serbizohen gradualisht nga shek. 13 e kėndej, ndėrsa nė shek. 20 ato uzurpohen arbitrarisht nga Kisha Ortodokse Serbe.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Shterrpėsi.jpg
Shikimet:	18569
Madhėsia:	40,9 KB
NNJ:	2148

Vendndodhja e Shterrpėsit nė Dardani
Emri:  Shterrpės.JPG
Shikimet: 27711
Madhėsia:  5,9 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2009, 23:59   19
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Hartė etnike e Dardanisė (Shqipėri veriore, Sanxhak, dhe Luginė).

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	dardania.jpg
Shikimet:	18493
Madhėsia:	51,3 KB
NNJ:	2167

Shkarko nė zip, version mė i madh:
Bashkėngjitje
File Type: zip dardania.zip (177,1 KB)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.11.2009, 17:29   20
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shtrirje e pėrafėrt e trojeve shqiptare tė serbizuara dhunshėm me kolonė serbė nga zonat mė veriore tė Serbisė sė sotme mė 1877-1878, dhe struktura etnike nė vitin 2002.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	toplica.jpg
Shikimet:	17935
Madhėsia:	49,8 KB
NNJ:	2172

Version mė i madh:
Bashkėngjitje
File Type: zip toplica.zip (159,5 KB)
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.