Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.11.2009, 18:14   21
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Fq.92 Radoshin Trbjeshanin nė veprėn e tij lidhur me ngjarjen e kryengritjės sė parė Serbe thotė: Shumica absolute e banorėve shqiptarė shpėrngulet nga qytetet pėrkatėsisht nga qyteza tė shumta si nga: Karanova, Krushevci, Paraqini, Rozhanji, Smedereva, Klladova, Beogradi, Shabaci, Aleksinci dhe nga shumė qytete e qyteza tė tjera si dhe nga disa pallanka tė atyre trevave....
-Sipas Tihomir Gjorgjeviēit nė qytete e qytezat tė Pashallėkut tė Beogradit, shumica e banorėve pėrbėhej nga ''turqit''. Kjo e dhėnė e tij e forcon praninė e madhe tė shqiptarėve, boshnjakėve etj.

Fq.89: Qytete dhe qyteza nė tė cilat kishte edhe shqiptarė, ishin: Beogradi, Smedereva, Klladova, Jandėrtesa, Ada-Kala, Karanova, Poreēi, Qupria, Rudniku, Kurusheva, Aleksinci, Uzhica, Shabaci, Paraqini e Negotini. Nė disa nga kėto qytete si nė Smederevė, Klladovė dhe Qupri kishte me shumė shqiptarė se sa serbė.

http://www.albanian.com/v4/showthread.php?t=17497
Janė shėnuar me tė kuqe emrat e vendbanimeve qė pėrmenden mė sipėr si vendbanime shqiptare tė fillim.shek. 19 nė territorin Serbisė sė sotme. Me ngjyrė tė gjelbėr janė nėnvizuar dy vendbanime shqiptare tė asaj kohe qė sot pėrdoren si mbiemra nga shqiptarėt muhaxhirė tė ardhur pikėrisht nga ato vendbanime.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	northalbania.JPG
Shikimet:	862
Madhėsia:	83,1 KB
NNJ:	2188

Shkarko version mė tė madh:
Bashkėngjitje
File Type: zip northalbania.zip (384,6 KB)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2013, 23:10   22
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Nga libri L'Albania i Viko Mantegacės, 1912[Vico Mantegazza, L'Albania]
Harta pėrfshin tė gjitha trevat nga Sanxhaku nė Gji tė Artės dhe daljen nė Egje me Selanikun. Mungojnė Nishi, Podgorica dhe njė pjesė e Malėsisė.
Bashkėngjitje
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Vico Mandegazza-  nga libri Albania, 1912.jpg
Shikimet:	317
Madhėsia:	162,6 KB
NNJ:	4109  

Ndryshuar sė fundmi nga rrėqebull : 18.1.2013 nė 00:50.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.