Kthehu   Kreu > Vargmal - Intl. edition > Briefing
Pėrgjigju
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.9.2009, 03:21   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Vampire (Dhāmpir), Albanian mythological creature


The Albanian word for Vampire is Dhampir (Dham = teeth and Pir = drink/suck). In Albanian language the verb pir/pin/pi means simultaneously to drink and to suck… (e.g. Albanians say: "mushkonja/shushunja me ka pir gjakun" = "the mosquito/leech sucked my blood"). Thus the name Dhampir means Teeth-sucker… sucking via teeth.

Dhampir is the original Albanian name of the later corrupted and slavicized "vampir". Dhampirs are evil nightly creatures with sharp and long teeth, very strong, quick, heavy and are mostly invisible to the eyes of the normal people. They fear the fire, the water and the daylight, but like the music. They are dead people who died angry. They get up from the grave and come at night, bite people and animals and drink their blood. Dhampirs are sadistic; they terrify, beat up, and rape women and/or kill people.

Only a Dhampirash (Dhampirash = the child of a vampire father and a human mother) is capable to see the Dhampires, and knows how to fight or kill them.

He must make a circle from some inflammable material and blood on the ground; afterward he lures the vampire into the circle while positioning himself in the middle of the circle, playing the fife, pipe or whistling. Then he puts fire on the circle, so that the terrified Dhampire from the fire cannot flee, forcing the Dhampire to fight him.

Dhampirash must kill and burn the Dhampire, or new Dhampires will rise from every glow of these fires of a circle. When he has him killed and completely burnt, he must take his ashes/cinders and throw them in a river. (I told shortly and only the most important one of old tales of Albanian folklore (Kosovo).)


DH to V

Slavs, Romanians and Roma (Gypsies) cannot pronounce the Albanian letter DH (DH = TH English like in The,Then,They,This,That etc.) so they usually replace it by the more convenient letter V. And some of Slavic people replace it by letter L (e.g. the Bosnians). When a Slav, Romanian or Roma (Gypsie) spells the Albanian word Dham for Teeth, he pronounces it as Vam (?), because he is incapable to say Dham (teeth). The Bosnians spells it as Lam.

When the Slavs came to Europe, they came into contact with the Albanian (Pelasgo-Illyrian) tales. Later they changed, corrupted and slavicized the name Dhampir into "Vampir" and "Lampir" (similar to other Albanian words), because they could not pronounce the original name. Now, they try to claim these words for themselves, as well as others that were similarly amended from the Albanian vacabulary, but the original meaning of these words to them is lost, because they carry no connotation in Slavic or any other language, except for Albanian.


Edit:

I forgot to say that the Albanian word for the female vampires is Dhampiresha/Dhampireshė ... (e.g., Luan (m) Luanesha/ė (f) = lion (m) lioness (f), or Mbret (m) Mbretresha/ė (f) = king (m) queen (f) etc.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 30.9.2009 nė 20:01.

Kandhaon nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.9.2009, 17:13   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo puna e Drakullės ėshtė e ēuditshme. Nė Rumani askush nuk e njef si dhampir, as qė ka ndonjė lidhje me dhampir, po ky farė anglezi ka udhėtu nė Rumani, ka dėgju diēka rreth Drakullės, dhe kur kthehet vendos me mbush xhepin pare, duke e pas tė gatshme lėndėn e parė pėr prodhim gėnjeshtrash.

Megjithatė nė Rumani besimi nė lugetėr e dhampira ka qenė gjithnjė i fortė edhe sot ende besohet, dhe jo vetėm aty, por nė tėrė Ballkanin, e qė e ka bazėn tek substrati shqiptar para-sllav, para-romak.

Njeriu e kupton tė vėrtetėn e mitologjisė, kur ėshtė fėmijė, duke mos qenė i njoftuar me viruset e jashtme.

I jep njė fėmiu librin e mitologjisė sė lashtė pellazge, e ashtuquajtur greke, dhe pa problem do t'i shpjegojė tė gjithė emrat sipas shqipes. Kėshtu edhe me mitologji tjera tė ashtuquajtura ballkanike, ose "East european".

Nė momentin qė shkon nė fakultet, ēoroditet, ēdo gjė e ka tė pakjartė, nė vend se tė mėsojė e tė stuidojė mė tej, mbetet prapa.
Kandhaon nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2011, 21:34   3
mesdimr
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Te pėrshkrimi i kėtij filmit e kanė pėrmend me fjalėn e pastėr shqip:

Citim:
BloodRayne (2005)

In the Eighteenth Century, Rayne is the half-human half-vampire Dhampir and the lead attraction in a carnival's freak-show in Romania.

http://www.imdb.com/title/tt0383222/
S'e di a pėrmendet dhe nė skenar, film limonatė duket.

(Nga ky regjisori Uwe Boll (gjerman) shifni Postal (Director's Cut) dhe Rampage se janė tė nolta, tė tjerave vizėn.)
mesdimr nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.8.2012, 22:00   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ky filmi edhe u bazoka nė mitologjinė shqiptare qė sė bashku me mitologjitė e popujve pėrreth janė tė vetmet qė kanė kėtė idenė e marrėdhėnies sė lugatit me grua-njeri pėr tė lindur njė dhampir qė pastaj mbyt lugetėrit, mė sė shpeshti babain e vet/lugat.
Kandhaon nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju duke cituar
PėrgjigjuVeēoritė e botimit
Ēėshtjet e reja nuk lejohen
Pėrgjigjet nuk lejohen
Bashkėngjitjet nuk lejohen
Ndryshimi i shkrimeve nuk lejohet

vB code ėshtė hapur
Ndijėzat janė hapur
Kodi [IMG] ėshtė hapur
Kodi HTML ėshtė mbyllur


Ora nė Shqipėri ėshtė 13:13.


vBulletin, Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Vargmal © 2001 - 2015 L

Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.