Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.9.2009, 05:59   2

Shkrim i cituar Perėndimor: Regjistrimi nė universitete deri nė 18 shtator


“Kandidatėt qė nuk bėjnė regjistrimin paraprak brenda datave tė pėrcaktuara nė kėtė udhėzim, pėr ēfarėdo arsye, nuk do tė pėrfshihen nė listėn pėrfundimtare tė fituesve dhe do tė humbasin tė drejtėn pėr tė vazhduar studimet e larta pėr kėtė vit”, - pohohet nga specialistėt e Ministrisė sė Arsimit.

Qė prej ditės sė djeshme listat e kandidatėve fitues janė tė afishuara pranė fakulteteve pėrkatėse dhe drejtorive e zyrave arsimore nė ēdo rreth. Gjithashtu ēdo kandidat mund tė verifikojė nėse ėshtė fitues nė njė universitet apo jo, duke vizituar faqen e internetit tė Ministrisė sė Arsimit dhe listėn e pikėve tė fituesit tė fundit nė ēdo fakultet.

“Kandidatėt fitues pa humbur kohė tė bėjnė regjistrimin e tyre paraprak nė programin e studimit ku janė shpallur paraprakisht fitues pranė sekretarive mėsimore tė fakulteteve nė datat 12, 13, 14, 15, 16, 17 dhe 18 shtator 2009 prej orės 8:00 deri nė orėn 18:00.”

Pėr regjistrimin paraprak kandidati duhet tė paraqitet pranė sekretarive mėsimore dhe tė dorėzojė njė dosje individuale me dokumentet origjinale tė mėposhtme:
- Dėftesė pjekurie origjinale, nė mungesė tė saj njė listė notash me fotografi, e nėnshkruar nga drejtori i shkollės dhe nga drejtori i drejtorisė arsimore rajonale pėrkatėse;
- Dokument identifikimi (letėrnjoftimi, ID ose pasaportė) dhe fotokopje tė tij (nė dosje mbahet vetėm fotokopja e dokumentit tė identifikimit);
- 2 fotografi;
- Mandat arkėtimi i tarifės sė regjistrimit prej 1500 lekė (nr. i llogarisė ku do tė derdhet tarifa duhet tė kėrkohet nė fakultetin pėrkatės).

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=61715
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.10.2009, 13:43   3

Shkrim i cituar Perėndimor: 3'200 bursa pėr studentėt dhe nxėnėsit


Kėshilli i Ministrave do tė ndihmojė me bursė 3200 studentė dhe nxėnės gjatė kėtij viti akademik/shkollor, sipas vendimit tė djeshėm tė marrė nė mbledhjen e qeverisė. Burime nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės bėjnė tė ditur se kėto bursa do tė ndahen 1600 pėr studentėt dhe 1600 pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme, kryesisht ato profesionale, qė janė prioritet i qeverisė.

http://standard-al.com/tekst.php?idt=22133
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.10.2009, 12:16   4
Citim:
Fillon viti i ri akademik

Nė Shqipėri nė tė gjitha universitetet shtetėrore dhe private nis viti i ri akademik pė r periudhė n 2009-2010. Nė vėmendje kryesore ėshtė numri i madh i studentėve, 120 mijė studentė dhe prej tyre 30 mijė ulen nė auditorė pėr herė tė parė .

Sikurse u shpreh nė urimin e tij me rastin e kė tij fillimviti, ministri shqiptar i Arsimit Myqerem Tafaj, pėr herė tė parė universitetet shqiptare do tė ofrojnė tė gjitha ciklet e studimeve qė parasheh Karta e Bolonjės.

“Bėhet fjalė pėr studimet bachelors, studimet master dhe studimet e doktoratės,"- tha zoti Tafaj.

Njė ndėr ēėshtjet e debatueshme deri tani nė arsimin e lartė ka qenė ajo e akreditimit tė universiteteve, renditja e tyre sipas cilėsisė sė mėsimdhėnies. Ministri Tafaj tha se brenda vitit tė ardhshėm do tė pėrfundojė klasifikimi akademik i universiteteve shqiptare.

Akreditimi i tyre pritet tė bėhet nga njė kompani e huaj.

Nė ecurinė e arsimit tė lartė nė Shqipėri nė vėmendje kanė qenė edhe investimet pėr rritjen e cilėsisė sė mėsimdhėnies. Ministri i Arsimit Myqerem Tafaj bėri tė ditur se nė Universitetet shtetėerore do tė ketė ambiente tė reja studimi dhe kėrkimi shkencor.

“Universitetet publike do tė pėrfitojnė 25 laboratore tė reja,“- tha ministri Tafaj ndėrsa shtoi se “reforma mė e rėndėsishme do tė jetė reforma e financimit tė arsimit tė lartė me synim rritjen e autonomisė universitare”.

Tė gjitha kėto parashohin njė rritje tė numrit tė studentėve nė universitetet shqiptare, qė nė vitin 2013 pritet tė arrijnė nė 150 mijė .

http://www.bbc.co.uk/albanian/region...akademik.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2012, 21:16   5
Citim:
3 mijė studentė mė tepėr, hapen degė tė reja

Ministria e Arsimit ka pėrgatitur draftin e numrit tė pranimeve tė maturantėve pėr nė universitet, sipas degėve, fakulteteve dhe Universiteteve. Sė shpejti, ky draft do tė kaloj pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave. Kėtė vit do tė jenė 27 470 studentė tė rinj, ose 2 747 kuota mė tepėr se vitin e kaluar.

Pėr hartimin e kėtij drafti janė marrė propozimet e dekanateve tė fakulteteve, si dhe i Kėshillit tė Arsimit tė Lartė. Sipas kuotave nė ēdo degė, maturantėt llogarisin shanset pėr tė fituar, nė mėnyrė qė kur tė plotėsojnė formularin A2, tė jenė mė tė qartė nė degėt preferenciale qė do tė zgjedhin.

http://www.scan-tv.com//lajmet/vendi...e-te-reja.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.