Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.9.2009, 04:19   1

Shkrim i cituar Z1: Uniforma pėr arsimin fillor dhe tė mesėm


Kjo ėshtė njė nga masat qė Ministria e Arsimit ka marrė pėr kėtė vit shkollor. Njė pikėn 5.1 tė udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit pėr vitin shkollor 2009-2010, thuhet se: "Njė vėmendje tė veēantė i kushtohet zbatimit tė udhėzimit pėr uniformėn e nxėnėsve nė shkollė tė mesme. Respektimi i uniformės shkollore ėshtė njė kėrkesė pėr njė etikė dhe estetikė shkollore", sqarohet nė udhėzim.

Pėr ngjyrat, prerjet, veshjet dhe gjithēka tjetėr u lihet nė dorė drejtorive tė shkollave, tė cilat me bashkėpunim, mirėkuptim me nxėnėsit duhet tė vendosin pėr zgjedhjen mė tė mirė.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=71289
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2009, 00:01   2
Cjapi Zi
anėtar/e
 
Cjapi Zi
 
Anėtarėsuar: 6.2009
Vendndodhja: Tiranė, ShP
Dhe kjo esht nje gje komplet idiote, sepse kurr nuk mund te jet kurr as estetike edhe as etike per shum arsye, disa :
-Te qendrosh 5 dit te javes me nje tesh, nderkoh qe klasat skan as ajrim edhe as pastertin e duhur, nuk esht estetike
-Te duken te gjith njesoj, dmth te detyrosh me forc qe te gjith te jen njesoj. Por nuk jan te gjith adoleshentet njesoj, nuk esht etike.
-Te vendosesh me detyrim te shpenzoj dikush per urdhra qe nuk kan lidhje me pjesen e te nxenit ne shkoll nuk esht normale....etj
-Ato qe drejtojn shkollat, dashurojne fjalen "uniform", per shkak te se kaluares tone te mallkuar. Dhe kjo eshte arsyea kryesore pse nuk duhet.

Aq me teper qe rreshti i fundit i citimit, esht i pa sakte. Mendimi i nxenesve nuk ka lidhje me vendimarjet per te ardhmen e tyre.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2009, 10:40   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nė ShV ėshtė zbatu kjo qe disa vite mė duket qė nga 2003. Dhe pėrmenim tem ka efekt pozitiv, pėr shkak tė rrobet e shkollės blihen njėherė, dhe nuk shfaqen dallime i varfėr-ipasur, ose kokurrencė mes nxėnėsve cili ble rrobe mė tė shtrenjta, etj.

Sa iu pėrket estetikės, rrobet e gjimnazistėve kanė dalė shumė tė bukura, po nuk janė prapa as tjerat.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.