Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.10.2009, 11:13   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Vendorėt shpėrdorojnė 90% tė granteve nga buxheti


Pushteti vendor nuk i ka pėrdorur grantet qė qeveria i ka dhėnė nga buxheti i shtetit pėr investimet e parashikuara, por i ka shpenzuar pėr rroga dhe shpenzime tė tjera. Ky fakt ėshtė bėrė i ditur nga Ridvan Bode, ministėr i Financave, gjatė diskutimit nė komisionin Parlamentar tė Ekonomisė tė Buxhetit Faktik 2008.

Ministri Bode ka deklaruar se grantet pėr bashkitė dhe komunat janė rritur nga viti nė vit, por ato nuk janė pėrdorur pėr investime dhe pėr tė pėrmirėsuar jetesėn e banorėve nė kėto zona.

“Ne kemi rritur nivelin e granteve konkurruese, por konstatojmė se mbi 90 pėr qind e kėtyre granteve nuk kanė shkuar pėr projektet e investimeve, por janė pėrdorur pėr shpenzime operative. Ne kemi vėrejtur se ėshtė rritur ndjeshėm numri i tė punėsuarve nė pushtetin vendor. Nga 10 mijė qė ishte numri nė vitin 2005, ka arritur nė fund tė vitit 2008 nė 19 mijė persona”,- ėshtė shprehur ministri Bode.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=9877&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.