Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.1.2007, 17:41   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Veshje kombėtare burrash, shek. 18-19


Po e nis me tre piktura tė Xhozef Kartrajtit (Joseph Cartwright), piktor angėl, 1789-1829. Kartrajti ėshtė i ndryshėm nga disa piktorė tė tjerė evropianė, dhe i besueshėm pėr nga pėrmbajtja e pikturave pasi ka qenė i pranishėm me modele tė gjalla, dhe jo si disa tė tjerė qė punonin me hamendje apo me tė dėgjuar, ndaj dhe pėrgjithėsisht ēka paraqet mund tė merret si e pėrpiktė me realitetin e atyre viteve. Ai punoi si civil nė anijatėn angle duke qėndruar kryesisht nė Korfuz. Tematika e tij ishin anijet, por kėtu na interesojnė punimet qė ka bėrė tek paraqet veshjet shqiptare.

Pėr shkak tė tij janė frymėzuar dhe tė tjerė tė huaj tė merren me dokumentimin (pėr aq sa na intereson ne) tė veshjeve tė kohės e tė na sjellin nė tė gjallė kohėn nė fjalė, duke qenė se ne vetė, nėn dritėn e Azisė, kishim bėrė shumė pėrparime nė fushat e artit, a qoftė dhe tė dokumentimit dhe s'e shihnim tė nevojshme tė merreshim me tė tilla.

Nga "Shqipėria dhe shqiptarėt nė veprat e piktorėve tė huaj" tė Ferid Hudhrit, po sjell pėr ēdo rast dhe burimet e pėrmendura prej tij.

J. Cartwright, "Views of the Ionian Islands", London, 1821
J. Cartwright, "Selection of the costumes of Albania and Greece", London, 1822
"Storia della Letteratura del Sud-Est Europeo", Milano, 1970
A. Delivorrias, "Guide du Musée Benaki", Athénes, 1980
N. Kallmyer, "Of Suliots, Arnauts, Albanians and Eugéne Delacroix", "The Burlington Magazine", London, 1983
R. Robinson, "Tobaco pipes of Corinth and Athenian Agora", "Hesperia", 54.2, 1985
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.1.2007, 17:49   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	usht1.jpg
Shikimet:	1593
Madhėsia:	89,9 KB
NNJ:	232

"Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.1.2007, 17:55   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	usht2.jpg
Shikimet:	1566
Madhėsia:	86,4 KB
NNJ:	233

"Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.1.2007, 19:34   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	usht3.jpg
Shikimet:	1559
Madhėsia:	106,7 KB
NNJ:	234

3 "Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 15:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.