Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.10.2009, 00:29   1

Shkrim i cituar Perėndimor: AQSH feston 60-vjetorin


Citim:
Pa arkiv asnjė shtet nuk do mund tė dokumentonte hapat e tij nė histori. Njė pasuri kombėtare dokumentare pėr tė cilėn edhe Arkivi Qendror i Shtetit ndihet krenar nė ditėlindjen e tij tė 60-tė.

Nė ekspozitėn e ēelur me kėtė rast, janė prezanuar dokumentet mė tė vjetėr tė kėtij fondi tė rrallė, qė datojnė shekullin e gjashtė e deri nė ditėt tona. Kėtij arkivi i referohemi tė gjithė pėr tė gjetur shpjegimin e duhur pėr faktet historike.

Nevila Nika, Drejtore e Arkivit Qendror tė Shtetit:

“I rėndėsishėm ėshtė sepse ky institucion i shėrben shtetit. Shumė i drejtohen kėtij institucioni pėr tė marrė dokumentacionin. Nė dokumentat pėr kėtė i ruajmė. Pasuria e Arkivit Qendror Shtetėror, ėshtė e jashtėzakonshme, fillon me shekullin e 6-tė dhe deri nė ditėt tona. Ka dokumente nga mė befasueset, qė ne nuk i dimė. Informatizimi ka ecur mjaft mirė. Ka nisur me numerizimin dhe vazhdon. Janė numerizuar treguesit pėr ish-pronarėt, tė persekutuarit politikė.”

Valentina Duka, Historiane:

“Arkivi ėshtė ushqim i historianit. Arkiva pėrmban dokumentet primare, pa tė cilat nuk shkruajmė dot historinė e Shqipėrisė. Ne historianėt shqiptarė pėrveē kėtyre dokumenteve, duhet tė krahasojmė edhe me dokumentet e arkivave tė tjerė nė botė dhe ne duhet tė seleksionojmė, se ka dokumente tė cilat kanė vlerė tė madhe, ka edhe dokumente qė kanė emocione, historiani duhet tė dijė tė seleksionojė.”

Arkivi i Shtetit pėrfshin nė fondin e tij edhe dokumentet mė tė reja tė Shqipėrisė se pas viteve ’90, dokumente tė cilat pėr t’u bėrė pjesė e historisė sė shkruar duhet tė kalojnė nėpėr sitėn e kohės.

Valentina Duka, Historiane:

“Arkivi hapet mbas 25 vjetėsh dhe ne do tė dimė tė japim mendimin tonė pas hapjes sė tij.”

Disa nga dokumentet mė tė vjetra tė ekspozuara, nė kėtė muzė qė do tė jetė i hapur pėr vizitorėt janė Kodiku i Purpurt i Beratit, Traktati i Fizikės i mėsuesit nga Voskopoja Teodor Kovaljotit, dokumente tė komuniteteve fetare, Regjistri Franceskan, Ditari i At Palė Dedaj, objekte tė vjetra, koleksionet e Gjykatave gjatė Perandorisė turke, ku pasqyrohet jeta e pėrditshme.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=7419
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:29.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.