Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.10.2009, 08:55   1

Shkrim i cituar Medvedev: Dialogu ruso-shqiptar, faktor stabiliteti


Citim:
Medvedev: Dialogu ruso - shqiptar, faktor stabiliteti nė Ballkan

Dialogu mes Moskės dhe Tiranės zyrtare pėrbėn njė faktor stabiliteti nė Ballkan. Kėshtu ka deklaruar Presidenti rus, Dmitri Medvedev, sipas tė cilit Rusia kėrkon tė shtojė bashkėpunimin me Shqipėrinė duke pasur parasysh interesat e dy vendeve dhe qasjet pragmatiste.

Deklarata e kreut tė shtetit rus, u bė gjatė njė ceremonie nė Kremlin me rastin e dorėzimit tė letrave akredituese tė ambasadorėve tė rinj, nė mesin e tė cilėve ishte dhe ai shqiptar, Sokol Gjoka.

Kjo deklaratė e Medvedev i jep kėshtu fund polemikave lidhur me pėrplasjet mes Moskės dhe Tiranės, pėrplasje qė duket se lindėn gjatė vizitės sė kryeministrit Berisha nė Kosovė, pak ditė mė parė.

Nė njė konferencė pėr shtyp, ministri i Jashtėm rus, Sergei Lavrov kishte shprehur shqetėsimin lidhur me njė deklaratė tė kryeministrit Berisha qė kishte hedhur idenė e doktrinės sė Shqipėrisė sė Madhe. Kundėrpėrgjigja e kryeministrit Berisha lidhur me kėtė deklaratė ishte se shpresonte se kishte pasur ndonjė vėshtirėsi gjatė pėrkthimit nga shqipja nė rusisht.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=7498
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 12:06   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Rusia kėrkon tė shtojė bashkėpunimin me Shqipėrinė duke pasur parasysh interesat e dy vendeve dhe qasjet pragmatiste
Tubacione gazi? Pordha industriale me rigon.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2010, 18:51   3
Citim:
Shqipėria heq vizat pėr turistėt rusė

Shqipėria do tė lejojė turistėt rusė tė vijnė pa viza nė vendin tonė. Lajmin e jep agjencia e lajme ruse Itar-Tass, e cila i referohet burimeve nė ambasadė, por pa cituar emra.

Sipas agjencisė, turistėt rusė mund tė vizitojnė Shqipėrinė pa viza duke filluar qė nga data 30 maj.

"Qeveria shqiptare lejoi tė gjithė qytetarėt e Rusisė pėr tė vizituar Shqipėrinė pa viza nė periudhėn prej 30 majit deri 31 tetor 2010," ka thėnė njė burim nė ambasadėn shqiptare nė Rusi.

Sipas te njėjtit burim cituar nga Itar-Tass, kjo leje "do tė aplikohet pėr turizėm dhe udhėtime private”.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=6665
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.