Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.10.2009, 21:11   1
SpaT
 

shtresimi shoqerore nepermjet mardhenjeve etnike ne kohen para luftes se pare botrore


pershendetje kush mund te me ndihmoje me nje shtresim shoqerore nepermjet mardhenjeve etnike ne kohen para luftes se pare botrore ne shqiperi koha e mbretit ZOG....nje i till ka qen dhe EFENDI..po esht i vetmi qe di..
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2009, 13:09   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Varet ēfarė kėrkon konkretisht me "shtresim shoqėror nėpėrmjet marrėdhėnieve etnike"...

Shtresimi shoqėror i para 1914-ės ėshtė i njėjtė me atė qė ishte nė fund tė shek. 19, pra me fundin e pushtimin osman tė Shqipėrisė, sepse s'pati kohė tė ndryshonte pėr 2 vjet struktura nga 1912.

Nė vija tė trasha ndarja ishte nė pari dhe vegjėli:
bejlerė e derebej (feudalė)
kleri islamik
nėpunės administrate
reshperė (tregtarė)
esnafė (zejtarė)

ēifēij (bujq)
argatė (punėtorė me mėditje)
Prej aty duke qenė se ishte periudha e rėnies sė perandorisė osmane, reformat sollėn pėshtjellim dhe lidhje tė reja nė marrėdhėniet shoqėrore mes shtresave, ku binin nė sy ēifligarėt e rinj qė filluan tė dilnin nė qytete.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.