Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.10.2009, 15:44   1

Shkrim i cituar Regjistrime: Tė folmet nė ngulimet shqiptare


Citim:
Publikohen incizime zanore tė varianteve dialektore tė shqipes

Albanologu Robert Elsie bėn njė tjetėr shėrbim ndaj kulturės shqiptare. Kėtė herė nė fushėn e gjuhės. Sė fundmi ai bėn me dije se nė sitin e tij zyrtar, nė faqen www.AlbanianLanguage.net mund tė dėgjohen incizime zanore tė 137 varianteve dialektore tė shqipes nga dhjetė shtete ku ajo flitet si gjuhė vendase.

Njė hartė e detajuar e hapėsirave ku janė realizuar kėto incizime tė mundėson tė dėgjosh se si flitet shqipja jo vetėm brenda territorit shqiptar, por edhe nė tė gjitha vendet ku ka shqipfolės. Sipas Elsie, mes individėve tė incizuar ka nga ata qė janė folės tė mirė tė dialektit, ndėrsa disa tė tjerė do t‘i ndihmojnė tė interesuarit tė kuptojnė se si flitet sot shqipja nė kohėt moderne nė vende tė ndryshme.

Incizimet janė bėrė nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi, arbėreshėt e Italisė, nė ngulimet e vjetra tė dialektit ēam nė Epir (Pargė dhe Gumenicė), nė Kroaci dhe Bullgari ku ka ngulime tė hershme tė shqiptarėve.

Kjo faqe, e cila mund t‘u vijė nė ndihmė kureshtarėve, por edhe studiuesve tė gjuhės shqipe, ėshtė e pasuruar edhe me njė informacion historik pėr sa i pėrket prejardhjes dhe zhvillimit tė gjuhės shqipe, shtrirjes sė saj, pėrshkrimi i shqipes sė sotme, dialekteve tė saj dhe karakteristikave tė kėsaj gjuhe.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=73764
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 20:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.