Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.7.2011, 21:41   21
Citim:
Bregdeti "ēmendet" nga zhurma e ēmimet e larta

TIRANE- Ndotja akustike, dhe ēmimet e larta po shėnojnė kulmin kėtė sezon veror nė ēdo plazh tė vendit. Sipas specialistėve tė ISHP-ės, niveli i zhurmave ėshtė shumė herė mė i lartė se norma e BE-sė. Por ashtu edhe ēmimet duke marrė pėr bazė tė ardhurat e njė familjeje mesatare shqiptare janė shumė tė larta.

Niveli i ndotjes akustike nė vendin tonė ėshtė nė shifra alarmante dhe disa herė mė i lartė se normat e lejuara nga BE. Nga 55 decibel qė ėshtė norma e lejuar gjatė orėve tė ditės, nė qytetet mė kryesore ajo e kalon kėtė nivel, duke shkuar deri nė 70 decibel. Mė problematike ėshtė situata nė zonat e plazheve, pasi nė njė kohė qė nė orėt e mbrėmjes niveli i zhurmave nuk duhet tė shkojė mė shumė se 35 decibel, tė dhėnat e Institutit tė Shėndetit Publik flasin se ato shpesh herė kalojnė masėn, duke shkuar deri nė 50decibel.

Ky nivel ndotje qė sjellin zhurmat dėmton rėndė edhe shėndetin, duke nisur nga humbja e dėgjimit deri nė ērregullime tė shėndetit mendor. "Dėmton qelizat sensitive tė kokleas qė ėshtė njė organ nė veshin e brendshėm dhe nėse kėto zhurma vazhdojnė edhe pėr njė kohė tė gjatė dhe nė varėsi tė moshės, atėherė kthehen dhe nė fenomene 'irreversibile' tė humbjes sė dėgjimit. E dyta, nesė do tė bėjmė njė listė janė sėmundja ishemike e zemrės dhe rritja e tensionit arterial duke rritur katekolaminat nė gjak, si noradrenalina, ērregullim tė gjumit, emocione negative, depresion, ankth" - thotė specialisti i ISHP-sė, Arben Luzati, pėr Gazeta Shqiptare.

Njė tjetėr problem me tė cilin duhet tė pėrballen pushuesit janė ēmimet shumė tė larta. Abuzimi me ēmimet nis qė nga produktet bazė si ēmimi i bukės, ku nė zonat bregdetare nuk gjendet asnjėherė mė pak se 120 lekė, me tej fillon me mungesėn e plazheve publike, dhe ēmimet e larta qė njė pushues duhet tė paguajė pėr tė marrė njė ēadėr apo pėr tė parkuar makinėn. Kryesisht plazhet e rrethit tė Vlorės, janė tė zėna nga ata qė kanė ndėrtuar lokalet dhe hotelet. Qytetarėt duke mos pasur mundėsi tė shkojnė me ēadrat e tyre, detyrohen tė paguajnė, ku vetėm njė ēadėr me dy shezllona ėshtė minimalisht 500 lekė, ndėrkohė qė parkimi i automjeteve vijon nga 200-500 lekė. Pa llogaritur njė kafe apo uji qė mund tė pinė pushuesit, i cili buzė detit nuk gjendet mė poshtė se 100 lekė. Tė vetmet zona ku nuk ka plazh privat janė zonat mė tė ndotura tė qytetit tė Vlorės, si Plazhi i Vjetėr dhe zona pėrballė shkollės sė Marinės ku derdhen kanalizimet e ujėrave tė zeza.

http://www.balkanweb.com/mobile/arti...3&res_start=10
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2011, 21:05   22
Citim:
Durrės, ndotja akustike, vetėm njė lokal nate i liēencuar

DURRĖS- Mungesa e aparaturave tė Institutit tė Shėndetit Publik pėr matjen e ndotjes akustike, ka bėrė qė vetėm 1 nga 21 lokalet e natės nė plazhin e Durrėsit tė jetė i licencuar nga agjencia rajonale e mjedisit.

Sipas kreut tė kėtij institucioni ISHP ka vetėm njė aparaturė pėr tė gjithė vendin, gjė qė e bėn tė vėshtirė licencimin nga agjencia rajonale e mjedisit, tė lokaleve tė natės nė Durrės, tė ciėlt mė parė duhet tė kalojnė provėn e matjes sė ndotjes akustik.

“Pavarėsisht nga kėrkesat qė ne i kemi drejtuar Institutit dhe lidhjet qė kemi patur me tė akoma ato nuk kanė arritur tė bėjnė matjen e nivelit tė zhurmave nė tė gjithė subjektet, pėrvec njė subjekti, i cili normalisht me plotėsimin e tė gjithė dokumentacionit ėshtė licencuar nga ana jonė. Aktualisht kemi refuzuar tre subjekte tė cilat kanė plotėsuar gjithė dokumentacionin tjetėr, pikėrisht pėr mungesėn e ekpertizės tė matjes sė nivelit tė zhurmave nga Intituti, pėr arsye se pjesė e gjithė dokumentacionit pėr licensiin e kėtyre subjekteve ėshtė edhe kjo ekspertizė. Ne jemi tė detyruar nėse njė nga dokumentat nuk plotėsohet tė bėjmė refuzimin e pisjes me licensė, sepse nėse nuk e refurojmė me kalimin e afatit ligjor qė parashikon ligji pėr licencimin e subjekteve, subjekti e merr licensėn nė mėnyrė automatike”,- sqaroi kreu i agjencisė rajonale tė mjedisit, Ramazan Salia.

Situata e krijuar e bėn tė pamundur edhe marrjen e masave nda lokaleve tė natės, pėr cėshtjen e licencimit dhe ndotjes akustike. Nė total nė plazhin e Durrėsit janė 35 lokale nate, njė pjesė e tė cilave e ushtrojnė aktivitetin e tyre me kohė tė pjesshme.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2011, 21:57   23
Citim:
Rroshi: Ndotja e plazheve, nėn monitorimin e ISHP-sė

Instituti i Shėndetit Publik, monitoron nga afėr ndotjen e plazheve. Sipas drejtorit tė ISHP-sė, Enver Rroshi monitorimi konsiston nė tė gjitha shėrbimet qė janė nė funksion tė qytetarėve. I ftuar nė studion e “Ora News”, ai ka theksuar se ēdo banesė apo hotel qė ndėrtohet duhet tė respektojė planin fillestar, pėr krijimin e kushteve pėr atė numėr banorėsh qė do e frekuentojnė. “Nė planin tonė ėshtė monitorimi dhe vlerėsimi i rrezikut. Kemi edhe njė plan masash tė tjera pėr vendosjen e gjobave, deri nė mbylljen e restoranteve apo bareve, kur ato nuk janė nė kufirin e pranueshėm”, u shpreh Rroshi.

Duke u ndaluar nė problematikat nė vend, ai theksoi se zonat malore kanė probleme me mbeturinat, ndėrsa nė zonat e bregdetit problematika nuk qėndron vetėm tek ndotja akustike, por edhe ndotja e detit. “Kemi bėrė minimizimin dhe uljen e zhurmės nė zonat turistike. Ndėrhyrja ka qenė me policinė e shtetit, aty ku thyhet ligji dhe shteti qytetarėt telefojnė kėto struktura. ISHP-ja vlerėson se ku mund tė lejohet ose jo problematika e ndotjes akustike. Kemi pasur problem nė plazhin e Golemit”, nėnvizoi Rroshi.

Sipas tij, hedhja e mbeturinave tė ngurta nga qytetarėt, ndotin gjithashtu plazhin, pėrveē ujėrave tė zeza qė derdhen nė det.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=24162&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2011, 21:19   24
Citim:
Ndotja akustike nė kryeqytet, Bashkia e Tiranės ndėrmerr hapat e para

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Bashkia-e-Tiranes_9.jpg
Shikimet:	71
Madhėsia:	85,2 KB
NNJ:	5583Boritė e automjeteve janė njė nga shkaqet qė ndotja akustike nė kryeqytet ėshtė tej normave tė lejuara.

Pėr kėtė arsye, Policia Bashkiake e kryeqytetit ka ndėrmarrė njė aksion pėr tė paralajmėruar fillimisht drejtuesit e urbanėve dhe mė pas, tė gjithė drejtuesit e mjeteve, qė tė zbatojnė Kodin Rrugor.

Ky ėshtė hapi i parė qė hedhin strukturat e Bashkisė sė Tiranės pėr tė ulur nivelin e ndotjes akustike.

http://www.abcnews.al//lajme/aktualitet/2/9134
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2012, 21:12   25
Citim:
Mediu: Task forcė kundėr ndotjes akustike

Nė fillim tė sezonit turistik, ministri i Mjedisit i kėrkon krerėve tė Agjencive Rajonale tė Mjedisit tė marrin masa pėr tė mos lejuar asnjė subjekt tė derdhė ujėrat e zeza nė det, si dhe tė ndėshkohen ato biznese qė krijojnė ndotje akustike nėpėrmjet muzikes sė lartė deri nė orėt e vona.

"Nė detyrim pėr tė respektuar ligjin, asnjė nuk do tė tolerohet, do tė procedohet edhe penalisht ndaj tyre, nėqoftėse do tė derdhin ujėra tė zeza nė kanale qė shkojnė dhe derdhen pastaj nė det. Asnjė subjekt i palicensuar nuk do tė ushtrojė aktivitetin. Tė gjithė tė licensuarit do tė kontrollohen qė normat e zhurmave t'i kenė brenda parametrave. Duhet tė organizojmė punėn nė grupe pėr tė mbuluar zona tė caktuara. Duhet njė bashkėpunim me Policinė e Shtetit dhe struktura tė tjera", tha Mediu.

Ne Tirane ku fenomeni i ndotjes akustike eshte edhe me problem do te ngrihet nje task force qe do ta parandaloje ate per kete sezon vere. Mediu u ndal edhe tek subjektet qe shfryteojne materialet inerte.

"Detyra juaj ėshtė qė pėr cdo subjekt, i cili ka shfrytėzuar mė parė inertet tė shikohet kanė plotėsuar ose jo detyrimet pėr rehabilitimin e zonave ku kanė shfrytėzuar. Nėse nuk i kanė plotėsuar kėto detyrime nė mėnyrė shkresore tė drejtpėrdrejt do tė kėrkohet ndėrhyrja e kėtyre subjekteve edhe nėse nuk kanė mė aktivitet, pėr tė bėrė rehabilitimet pėrkatėse, nė rast tė kundėrt do tė bėhet penalizimi nė bazė tė kėrkesave qė parashikon ligji. T'u hiqet licensa e aktivitetit", tha Mediu.

Perveē subjekteve qe do te ndeshkohen per shkelje, tha ministri, do te kete penalizime edhe per inspektoret qe nuk raportojne shkeljet.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=234080
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2012, 21:27   26
Citim:
Sezoni turistik, Mediu: Asnjė lėshim ndaj dėmtuesve tė mjedisit

TIRANĖ- Nė prag tė sezonit turistik, ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, kėrkoi nga agjencitė rajonale tė mjedisit tė ushtrojnė inspektime urgjente pėr pastrimin e territorit.

Gjatė njė takimi nė ministrinė e Mjedisit me drejtues tė agjencive rajonale tė Mjedisit, ministri Mediu paralajmėroi se tė gjithė ata qė abuzojnė me ligjin, duke dėmtuar mjedisin, do tė ndėshkohen me masat mė tė rrepta tė pėrcaktuara nė ligj. Ekzekutimi i gjobave pėr kryetarėt e bashkisė dhe komunave, sipas tij, ėshtė shtyrė pėr njė muaj dhe nėse nga kėto inspektime konstatohet shkelja e detyrimeve gjobat rikthehen.

Ministri i Mjedisit kėrkoi “tė merren tė gjitha masat pėr ndėshkimin e atyre qė derdhin ujėrat e zeza nė det, por edhe ndaj atyre qė e lejojnė kėtė, kujtdo strukture shtetėrore qė t’i pėrkasin”. Derdhja e ujrave tė zeza nė det mbetet njė nga shqetėsimet mė tė mėdha edhe pėr kėtė vit.

Ndėrkohė, pubet dhe lokalet do tė jenė nė shėnjestėr tė aksioneve tė mjedisorėve, me qėllim uljen e ndotjes akustike.

Bashkia e Tiranės i ka dorėzuar ndėrkohė MMPAU njė kėrkesė pėr njė aksion tė pėrbashkėt nė kėtė drejtim. Ndėrsa ministri Mediu kėrkoi edhe ndėrhyrjen e Policisė sė Shtetit pėr tė kontrolluar kėto subjekte.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2012, 21:04   27
Citim:
Zėri i Xhamive Dėgjohet Larg

Mbėshtetja e iniciativės pėr tė kontrolluar zėrin e ezanėve nėpėr xhami po rritet nė asamblenė e Prizrenit dhe ajo mund tė bėhet precedent pėr rregullimin e tėrėsishėm tė njė problemi pėr tė cilin ankohen gjithnjė e mė shumė qytetarėt e vendit.

Nexhat Bala thotė se diku njė vit mė parė i kishte shkruar Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), por pėrgjigje nuk kishte marrė kurrė.

Bala jeton afėr “katėr llullave” nė Prishtinė, rrugės pėr te teatri “Dodona”, dhe ai ishte ankuar pėr zėrimin e xhamisė.

“U shkrova nė mėnyrė shumė tė sjellshme”, thotė ai. “Jam vetė mysliman dhe jam pėr ta mbajtur traditėn. Dikur nė minare hipte hoxha dhe e thėrriste ezanin, s’kishte problem. Tash, shkaku i altoparlantit, po vuajnė fėmijėt, tė sėmurėt, pleqtė”.

Para njė muaj e gjysmė, tha Bala, zėri i zmadhuar u dyfishua dhe ai tani interferohet me tė xhamive pėrreth.

“Ēdo herė zgjohemi prej gjumit shkaku i kėtij zėri”, tha Bala pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “E me asgjė nuk duhet tepruar, pra as edhe me fe”.

Bala tha se xhamia kurrė nuk e kontaktoi komunitetin pėrreth pėr tė diskutuar vėnien e zmadhuesve. “Si duket ata garojnė me xhamitė tjera”.

Por imami i xhamisė “Hasan Beg” te “katėr llullat”, Husamedin Abazi, thotė se kurrė askush nuk i ėshtė ankuar atij nė lidhje me zėrin e ezanit.

“Kjo mund tė jetė pėrzier me njė gjenerator qė ėshtė aty afėr”, i tha ai gazetės. “Unė jam imam prej ‘96tės aty dhe ezani ėshtė thirrur gjithmonė me mikrofon e altoparlant. Asgjė nuk ka ndryshuar qė atėherė ndonėse kėtė mund ta kenė kėrkuar xhematlinjtė, bile nė gjashtė-shtatė muajt e fundit zėri veē ėshtė zvogėluar”.

“Ne nuk jemi tė interesuar ta pengojmė askėnd, pėrkundrazi”, tha imami Abazi.

Xhamia "Hasan Beg", te katėr llullat, Prishtinė

Dhjetėra xhami tė reja janė ndėrtuar nė kryeqytet pas luftės, krahas ekzistuesve si “Hasan Beg”, dhe shumė prej tyre u janė vėnė zmadhues tė tillė tė cilėt pėrdoren kurdo qė lėshohet ezani, thirrja pėr t’iu falur Zotit.

Gjithnjė e mė shumė qytetarėt janė duke u ankuar dhe njė numėr syresh i kanė shkruar Gazetės Jeta nė Kosovė, ndonėse edhe tė tjerė janė shprehur se kjo nuk i pengon ata kur janė pyetur nė rrugė e pėrreth xhamive.

Trajtimi i kėsaj problematike mund tė fitojė njė precedent nė Prizren, ku deputeti Lulzim Kabashi gjithnjė e mė shumė po merr mbėshtetje nga pėrfaqėsuesit tjerė pėr tė “kontrolluar” zėrin e ezanėve tė xhamive.

Kabashi, asamblist nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Dardanisė (LDD), nė kuvendin komunal kishte kėrkuar qė nė kuadėr tė nismave pėr parandalimin e ndotjes akustike nė qytetin e Prizrenit, tė parashihen masa edhe pėr uljen e tonit tė ezanit tė xhamive.

Ai thoshte se duhet tė bėhet kontrolli i decibelėve gjatė thirrjes sė ezanit pėrmes altoparlantėve tė cilat janė tė vendosur nė minaret e xhamive e qė, sipas tij, tejkalojnė standardet e lejuara.

Deklarata e kreut tė degės sė LDD-sė nė Prizren u quajt “monstruoze” nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė kėtė qytet.

“Deklarimet e tij nuk janė deklarime kundėr zėrit tė lartė tė ezanit nėpėr xhamitė e Prizrenit historik, nė tė vėrtetė ato janė deklarime kundėr vetė ezanit”, thuhej nė deklaratėn e kėshillit. “E dimė qė shumėkujt i ka penguar ky ezan, tash e njėmijė e pesėqind vjet mė parė, duke filluar nga koha e Muhamedit a.s. dhe deri mė sot, por fati i tyre, tani ėshtė skalitur nė histori me shkronjat e turpit”.

“Fundėrrinat e sė kaluarės kanė vdekur qė moti. Ata kurrė nuk do tė kthehen mė, sepse nuk i do Zoti e as populli”, thuhej mė tutje nė deklaratė. “Thirrja e ezanit pesė herė nė ditė ėshtė thirrje e pesėfishtė pėr vepra tė mira. E, ata qė ēohen kundėr tij, siē ka ndodhur nga kuvendari Lulzim Kabashi, janė ngritur kundėr vlerave tė demokracisė”.

Kabashi sėrish u pėrgjigj duke thėnė se ėshtė mysliman, se ndihet mirė me kėtė pėrkatėsi dhe se respekton ēdo fe dhe komunitet tjetėr.

“Nuk kam kėrkuar dhe as qė po kėrkoj tė ndalet ezani”, tha ai. “Por kam kėrkuar dhe kėrkoj qė tė rregullohet intensiteti i zėrit (nė masė tė lejuar) dhe tė pranuar pėr veshė, qė tė sinkronizohet zėri gjatė ezanit nė mes xhamive tė cilat janė afėr njėra tjetrės dhe tė mos interferojnė mes vete”.

Po ashtu, Kabashi tha se praktikat e vetė Kėshillit tė Pėrhershėm tė Dijetarėve nė Mbretėrinė e Arabisė Saudite kanė rregulluar mospėrzierjen e thirrjeve si dhe e kanė kufizuar pėrdorimin e altoparlantėve vetėm pėr thirrje tė ezanit e jo edhe pėr transmetim tė ligjėratave.

Ai shtoi ndėrkohė se “deklarata paragjykuese dhe fyese” e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame ishte nė kundėrshtim me “misionin e kėsaj organizate”.

Xhami nė Prizren

Hoxha Orhan Bislimaj, njėherėsh sekretar nė Bashkėsinė Islame nė Prizren, megjithatė, thotė se reagimi i BIK-ut ishte shumė i balancuar.

“Ne si Kėshill i BIK-ut fillimisht nuk kemi reaguar, mirėpo duke parė reagimet e qytetarėve tė Prizrenit, qofshin nė zyrat tona, nė telefon dhe nė internet, BIK-u ėshtė detyruar tė reagojė pas pesė ditėve vonese”, tha hoxha Bislimaj, pėr Gazetėn JnK.

Ai e mbrojti thirrjen e ezanit siē bėhet duke e quajtur “shumė nė nivel” lartėsinė e tij.

“Secili myezin e thėrret ezanin live, pa CD, kėtė e ka edhe obligim tė detyrės. z.Kabashi ka menduar se ezani thirret me CD e po ja lėshojmė shumė zėrin. Ėshtė dashtė qė ai paraprakisht tė vijė nė zyrat tona, ne i kishim treguar se ezani nuk thirret me CD”, tha Bislimaj.

Bislimaj edhe e ka definuar shprehjen “monstruoze” qė e ka pėrdorur Kėshilli i BIK-ut nė reagimin ndaj Kabashit.

“Ai e ka kuptuar monstruozin si pėrbindėsh. Le ta shikoj fjalorin e fjalėve tė huaja se kuptimi i fjalės monstruoz do tė thotė: shumė i shėmtuar e i neveritshėm, qė bėhet nė egėrsi tė madhe e pa pikė mėshire, nė mėnyrė tė poshtėr e tė pabesė”, tha ai.

Disa qytetarė nė Prizren, me tė cilėt ka folur Gazeta Jeta nė Kosovė, nuk janė shprehur shumė tė brengosur me lartėsinė e zėrit nė xhamitė e afėrta.

Por ndėrkohė disa asamblistė tjerė e kanė pėrkrahur propozimin Kabashit dhe qėndrimin e tij pas reagimit tė BIK-ut.

Asambleisti Haziz Hodaj, nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), tha se deklarata e Kabashit ka marrė konotacion krejt tjetėr nga ajo qė ai ka kėrkuar.

“Bashkėsia Islame e ka ekstremizuar deklaratėn e asambleistit Kabashi, gjė qė nuk ėshtė dashtė tė ndodhė”, tha Hodaj pėr Gazetėn JnK. “Qėndrimi imė ėshtė qė tė pėrkrahet propozimi i bėrė nga z.Kabashi”.

Kryesuesi i Kuvendit Komunal nė Prizren, Nijazi Kryeziu, tha se komuna do tė marrė vendim pėr kėtė.

“Ne jemi duke punuar nė draftraportin qė ka tė bėjė me ‘Ndotjen e ambientit’. Nė atė draft do tė pėrfshihen tė gjitha zhurmat qė shkaktohen nė qytet dhe me rregullore do tė vendoset edhe pėr decibelėt qė do tė pėrdoren, duke mos pėrjashtuar kėtu edhe ezanin e xhamive”, tha Kryeziu.

Hoxha Orhan Bislimaj tha se “varėsisht nga ajo qė do tė pasojė, BIK- do tė gjendet nė situatė”.

“Mirėpo mendojmė se Asambleja as nuk do tė duhej tė diskutonte mė pėr kėtė ēėshtje, e lėre mė tė marrė ndonjė vendim”, tha Bislimaj. “Ezani thirret sikur ėshtė thirrur gjithmonė dhe brenda decibelėve normalė”.

http://gazetajnk.com/?cid=1,979,2489
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2012, 21:12   28
Citim:
Ndotja akustike, serish shqetėsim per banoret

Sezoni i verės duket se ka shfaqur sėrish shqetėsimin e qytetarėve pėr zhurmat nga lokalet, tė cilat qėndrojnė tė hapura deri nė orėt e vona. Ndėrkohė, Ministria e Mjedisit, e mbėshtetur dhe nga Policia, kanė marra masa pėr mbylljen e tyre, bazuar nė udhėzimin e pėrbashkėt tė nėnshkruar pak kohė mė parė, si dhe nė zbatim tė ligjit pėr ndotjen akustike.

Qytetarėt ankohen pėr zhurma me burime tė ndryshme dhe jo vetėm pėr lokalet nė orėt e vona. Njė banor i kryeqytetit thotė se njė lokal poshtė banesės sė tij ėshtė bėrė shqetėsim, sidomos me nisjen e verės. Ndėrsa njė tjetėr, ankohet pėr pikėn e basteve, qė mė shqetėsuese ishte nė kohėn e Kampionatit Evropian. Por, shqetėsimet e banorėve lidhen me boritė e makinave e trafikut, etj.

Niveli kufi i zhurmave varet nga zonat ku do tė bėhen matjet. Nė rrugėt kryesore dhe duke qenė sa mė nė qendėr niveli duhet tė jetė mė i ulėt. Niveli kur fillon tė ērregullohet gjumi ėshtė 42-45 dB, ndėrsa kur niveli ėshtė mbi 80 dB, atėherė shkohet drejt njė shurdhimi tė plotė. Zhurma ka ndikim nė shėndetin e njeriut, me shfaqjen e zemėrimit, apo pakėnaqėsisė. Nė radhė tė parė, zhurmat ndikojnė duke shkaktuar njė traumė tė strukturave kokleare tė veshit tė brendshėm qė ēojnė deri nė njė humbje tė dėgjimit tė pakthyeshme. Por, edhe nė sėmundjet e hipertensionit, pasi duke ēliruar mė tepėr adrenalinė nė gjak rritet tensioni i kėtyre njerėzve qė marrin nivel zhurmash mė tė madh se norma, nė sėmundjet ishemike tė zemrės, nė ērregullime tė gjumit. Ndikimi i zhurmave nė shėndet varet dhe nga kohėzgjatja, por dhe eksperienca e popullatės ndaj tyre.

http://www.ikub.al/LAJME_CATEGORY/12...-banoret-.aspx
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2012, 21:51   29
Citim:
Ndotja akustike, administratori i lokalit nėn akuzė

Fillimi i korrikut ka shėnuar edhe rritjen e ndotjes akustike nė bregdetin e Durrėsit, duke cenuar kėshtu edhe cilėsinė e jetės sė pushuesve dhe banorėve tė zonave bregdetare. Ky fillim muaji ėshtė karakterizuar me njė valė tė re pushuesish nė plazhet e Durrėsit, ndėrsa ka regjistruar edhe tė parin procedim penal pėr njė prej administratorėve tė bar-restoranteve qė ngrihen pėrgjatė plazheve dhe ofrojnė muzikė nė orėt e natės, pėrtej orarit kufi tė vendosur, si dhe pėrtej normave tė lejuara tė volumit tė lartė qė shndėrrohet nė zhurmė. Mė 1 korrik raportohet zyrtarisht tė ketė nisur procedimi penal nė gjendje tė lirė nė ngarkim tė njė 22-vjeēari me banim nė Allias tė Tiranės, i cili pėrgjatė kėtij sezoni ėshtė administrator nė njė nga bar-restorantet e Gjirit tė Lalėzit nė Komunėn Ishėm tė Durrėsit. Hetimet ndaj kėtij personi filluan pasi gjatė njė kontrolli tė ushtruar rreth orės 00.00 nga shėrbimet e Komisariatit tė Policisė Shijak, nė drejtim tė respektimit tė orareve tė muzikės kėnduar drejtpėrdrejt nga kėngėtarėt e ftuar, nė kėtė lokal u konstatua aplikimi i muzikės nė kundėrshtim me vendimin e Kėshillit tė Ministrave Nr. 587 tė datės 7 korrik 2010 “Pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane dhe turistike”. Ndaj 22-vjeēarit rėndon akuza e prishjes sė rendit dhe qetėsisė publike, vepėr penale kjo e parashikuar nė Kodin Penal. Krijimi i zhurmave konsiderohet kundėrvajtje penale dhe sanksioni pėr kėtė ėshtė dėnimi me gjobė, vlera e sė cilės nuk ėshtė pėrcaktuar duke e lėnė nė ēmim tė gjyqtarit, ose me burgim deri nė dy vjet. Policia e Durrėsit nė prag tė nisjes sė sezonit turistik bėri tė ditur se pėr subjektet qė aplikojnė muzikė nė mjediset e hapura, orari i lejuar pėr ditėt e premte dhe tė shtuna ėshtė ora 19.00 – 00.00, ndėrsa pėr ditėt e tjera tė javės nga ora 19.00 – 23.00, duke respektuar edhe nė kėto orare normat e lejuara tė zhurmės. Po nė plazhe normat e lejuara tė zhurmės nuk respektohen, duke u kthyer nė burim tė ndotjes akustike qė kėrcėnon shėndetin mendor dhe fizik tė pushuesve dhe banorėve. Reagimet nga pronarėt dhe administratorėt e lokaleve qė ofrojnė muzikė janė tė ashpra deri nė kėrcėnime teksa shohin gazetarė qė duan tė raportojnė situatėn gjatė netėve nė plazh. Nė emėr tė miliona lekėve investime qė ata bėjnė nė lokale dhe marrjen e kėngėtarėve kėrkojnė “tė mos u prishėsh biznesin, nė tė kundėrt nuk i dihet, sipas tyre, se ē’tė pret! Disa shkojnė dhe mė tej duke thėnė se “pėrfundon nė det, ushqim pėr peshq”. v.q.

PASOJAT

Studimet kanė treguar se nivelet e larta tė zhurmave, qofshin kėto dhe tė prodhuara nga tinguj muzikorė, mund tė ēojnė nė humbje tė pjesshme a tė plotė tė dėgjimit, rrisin presionin e gjakut, sjellin lodhje, largojnė gjumin, rrisin nivelin e stresit dhe shkaktojnė probleme me tretjen dhe pėrqendrimin.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/0...lit-nen-akuze/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2012, 21:42   30
Citim:
Ndotja akustike nė Tiranė, aksion, 4 gjoba e 1 pezullim

Inspektorėt e Ministrisė sė Mjedisit sė bashku me Policinė bashkiake dhe Institutin e Shėndetit Publik kanė vijuar me aksionin kundėr ndotjes akustike nė Tiranė. Pėr ditė me rradhė kjo taskforcė ėshtė e drejtuar drejt kryeqytetit mė synim reduktimin e zhurmave dhe muzikės sė lartė nė zonėn e ish Bllokut, njė prej zonave mė problematike tė Tiranės.

Alfred Deshati, drejtori i Kontrollit tė Mjedisit thotė se nė kėtė fazė kėrkohet dokumentacioni dhe mė pas procedohet me gjoba deri nė 50.000 lekė pėr lokalet qė nuk zbatojnė rregullat e Bashkisė. Nė kėtė aksion tė fundit janė vendosur 4 gjoba dhe njė pezullim aktiviteti tė njė subjekti.

Paralelisht mė Tiranėn, aksioni kundėr ndotjes akustike vazhdon edhe nė vendet bregdetare. Taskofrca do tė punojė pėrgjatė verės, duke sesiblizuar subjektet private tė respektohen oraret e muzikės sė lartė dhe pėr shkelėsit e ligjit ka gjobė, deri nė pezullim aktiviteti.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=48513&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2012, 21:08   31
Citim:
Ndotja akustike, shtyhet orari pėr muzikėn e lartė

Akti normativ i miratuar dy ditė mė parė nga Kėshilli i Ministrave hyri menjėherė nė fuqi. Nėpėrmjet kėtij dokumenti nisėn edhe ndryshimet, lidhur me kontrollet e zhurmave dhe penalizmin pėr ndotjen akustike. Po ashtu u pėrcaktuan kompetenca tė reja pėr institucionet qė kujdesen pėr shėndetin e qytetarėve, monitorimin e zhurmave dhe marrjen e masave pėr shkelėsit e ligjit.

Akti normativ ėshtė propozuar nga Ministria e Mjedisit dhe Ministria e Brendshme. Pas marrjes nė konsideratė tė kėrkesės sė Shoqatės sė Biznesit pėr shtyrjen e orarit pėr lejimin e muzikės sė lartė nė klubet e natės, u vendos qė tė dėrgohej pėr miratim dokumenti mė i ri pėr kontrollin e zhurmave.

Sipas A. D. me ndryshimet e miratuara, nė aksionet e kontrolleve tė subjekteve qė bėjnė zhurmė me muzikėn e lartė, marrin njė pėrgjegjėsi edhe mė tė madhe efektivėt e Policisė sė Shtetit. Nė kontrollin e djeshėm nga Taks-forca e inspektorėve ka rezultuar tė ketė njė sensibilizim masiv nga ana e subjekteve pėr tė zbatuar orarin. Pėr ndotjen akustike, sipas ligjit nė fuqi, subjektet qė shkelin ligjin gjobiten nė vlerė monetare, nga 30 mijė deri nė 50 mijė lekė tė reja.

http://utv-news.albanianuniversity.c...ziken-e-larte-
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2012, 21:39   32
Citim:
Ndotja akustike, “Blloku” nė gjumė pas orės 24:00

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ZHURMA_1.jpg
Shikimet:	79
Madhėsia:	56,3 KB
NNJ:	5584Fundjava i ka mbushur rrugėt e ish bllokut nė kryeqytet, jo vetėm me tė rinj tė gatshėm pėr tė pritur mėngjesin jashtė, por edhe me efektivė tė shumtė tė policisė bashkiake, tė policisė rrugore dhe inspektorė te Ministrisė sė Mjedisit. Duket se mė i efektshėm ka qenė aksioni i kėtyre tė fundit, pėr tė mos lejuar qė lokalet dhe baret e kryeqytetit tė mbajnė muzikėn me volum tė larte deri nė orėt e para tė mengjesit. Pėrsa i pėrket policisė rrugore, kontrolli vazhdon, por edhe parkimi dysh vazhdon.

Ndėrsa pėr muzikėn, ish-blloku duket se i gjeti mė nė fund ekuilibrat mes qejfit dhe gjumit.

Alfred Deshati, drejtor i Drejtorise sė Kontrollit nė Ministrinė e Mjedisit, deklaron se nuk ka tolerancė pėr tė kaluar oraret e pėrcaktuara me vendim qeverie, pėr ndėrprerjen e muzikės.

Sipas Deshatit, pėr mosrespektim tė orarit pėr ndėrprerjen e muzikės, deri tani janė gjobitur 90 subjekte nė gjithė territorin e vendit, nga tė cilet, 40 nė kryeqytet .

Gjobat variojne nga 50-500 mijė lek, pėr subjektet qė nuk respektojnė orarin, masat shkojnė deri nė pezullim aktiviteti.

Nisma e qeverisė nuk ėshtė pritur aspak mirė nga drejtuesit e lokaleve, tė cilėt jashtė kamerave deklarojne se ky aksion po dėmton biznesin e tyre, duke u shkaktuar humbje tė konsiderueshme. Kjo nismė ka gjetur mbėshtetjen e qytetarėve dhe jo vetėm te familjarėve, por edhe tė tė rinjve .

Problemi i zhurmave nė zonėn e ish-bllokut nė kryeqytet ėshtė njė nga shqetėsimet mė tė mėdha pėr banorėt e kėsaj zone, por edhe pėr turistėt ditorė tė bllokut. Inspektorėt e Ministrisė sė Mjedisit deklarojnė se nuk ka njė afat pėr pėrfundimin e kėtij aksioni, ai do tė vazhdoje derisa vetė subjektet tė sensibilizohen e ta kthehjnė nė zakon tė pėrnatshėm respektimin e orarirt pėr ndėrprerjen e muzikės sė lartė.

http://www.abcnews.al//lajme/aktualitet/2/21543
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.7.2012, 21:00   33
Citim:
Task Force ndėrministrore kundėr ndotjes akustike dhe masave kundėr zjarrit

Emri:  56948.jpg
Shikimet: 3057
Madhėsia:  27,5 KBTIRANE - U krijua sot paradite njė Task Force e pėrbashkėt kundėr ndotjes akustike nė qendrat urbane dhe nė zonat turistike bregdetare si edhe pėr masat kundra zjarrit me aktorė kryesorė Ministrinė e Brendshme, Ministrinė e Mbrojtjes atė tė Mjedisit, Shėndetėsisė dhe organet e qeverisjes vendore.

Gjatė aktivitetit tė organizuar nga Ministria e Brendshme, ministri Flamur Noka tha se "organizimi i takimit tė sotėm lidhet me dy ēėshtje themelore. Akti Normativ pėr “Krijimin e Task-Forcės e marrjen e masave tė menjėhershme ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurmė tej normave tė lejuara nė qendrat urbane dhe zonat turistike e bregdetare” dhe, sė dyti, ”Pėr masat suplementare qė do tė merren pėr pėrballimin e situatave emergjente qė mund tė krijohen nga zjarret nė territorin e vendit”.

"Ky takim pėrbėn njė tjetėr moment pėr programimin e njė sėrė masash shtesė te cilat synojnė tė ngrejnė nivelin e organizimit, tė informimit dhe tė koordinimit midis strukturave pėrgjegjėse nė nivel qendror dhe vendor, pėr t’i bėrė ballė me sukses detyrave tė caktuara nga Qeveria", deklaroi Noka.

Nė kėtė kuadėr, ėshtė miratuar tashmė nga Kėshilli i MinistraveAkti Normativ mbi “Krijimin e Task-Forcės pėr marrjen e masave tė menjėhershme ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurmė tej normave tė lejuara nė qendrat urbane dhe zonat turistike e bregdetare”, ėshtė nė vazhdėn e detyrave tė caktuara nga Kėshilli i Ministrave dhe Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nr. 587, datė 07.07.2010, pėr “Pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane e turistike".”

Sipas tij, ky Akt Normativ ngarkon dhe shtron pėrgjegjėsi direkte pėr prefektėt, si pėrfaqėsues tė qeverisė nė zonat pėrkatėse. "Por, fakti qė drejtimi i kėsaj task force bėhet nga prefektėt, nuk shmang nga pėrgjegjėsia drejtuesit e tjerė vendorė, tė cilėt duhet tė kontribuojnė pėr zgjidhjen e kėtij problemi shqetėsues pėr banorėt, turistėt dhe pushuesit", nėnvizoi ministri.

"Pėr tė pasur rezultatet maksimale dhe zbatimin sa mė rigoroz tė kėtij kuadri tė plotė ligjor do kėrkoja nga tė gjithė aktorėt dhe faktorėt qė tė marrin masa tė menjehėrėshme pėr zbėrthimin nė detaj tė aktit pėr procedimin nė vijim tė zbatimit tė tij."-theksoi fort Noka.

Ndėrsa pėr marrjen e masave pėr rrezikun nga zjarret qė sjell kjo stinė e nxehtė, Noka kėrkoi nga tė gjithė prefektėt e qarqeve tė marrin masa tė menjėhershme pėr zbatimin e udhėzimit tė Ministrisė sė Brendshme, lidhur me rivlerėsimin e rrezikut tė zjarreve nė territoret e tyre, rifreskimin e planeve tė emergjencave dhe marrjen e masave pėrgatitore pėr kėtė valė eventuale tė nxehti duke u bėrė apel drejtuesve tė njėsive tė qeverisjes vendore dhe tė strukturave pėrkatėse qė tė intensifikojnė mė tej punėn pėrgatitore me drejtoritė e Policisė, strukturat e Emergjencės dhe tė Shėrbimit tė zjarrfikėsve, si dhe me Shėrbimin pyjor dhe KMR.

Pavarėsisht masave qė ka marrė Ministria e Brendshme pėr ndėrhyrje tė mjeteve ajrore pėr shuarjen e zjarreve, askush nuk duhet tė neglizhojė pėrpjekjet pėr tė pėrsosur veprimet operacionale tė bashkėrenduara nė tokė.

Nė kėtė kuadėr, ministri Noka u shpreh se "strukturat operacionale dhe monitoruese tė Ministrisė sė Brendshme dhe Ministrive tė tjera, janė struktura mbėshtetėse tė strukturave tė Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave, e cila ėshtė drejtuese dhe pėrgjegjėse kryesore nė procesin e ruajtjes dhe mbarėshtimit tė pyjeve".

Sipas tij, ėshtė momenti qė tė ndėrmerren disa hapa tė rėndėsishėm, sa mė shpejt tė jetė e mundur dhe njeri prej tyre ėshtė ngritja e grupeve tė inspektimit (Task Force), kryesiht pėr qarqet me rrezik mė tė lartė, tė tilla si Dibėr, Gjirokastėr, Vlorė, Fier, Shkodėr, Elbasan, Korēė, Kukės, me pėrfaqėsues nga ministritė e linjės (Ministria e Brendshme, Ministria e Mjedisit, Institucioni i Prefektit, Njėsia e qeverisjes vendore dhe Drejtoritė e Policisė sė Qarqeve).

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
Citim:
Task Force kunder zhurmave, ndeshkim te shkelesve te ligjit

Ministritė e linjes, te ngarkuara me aktin normativ pėr ngritjen e task force kunder ndotjes akustike i kanė kėrkuar drejtorive rajonale nė rrethe, si edhe prefekteve evidentim tė menjėhershėm tė problemeve sidomos nė zonat turistike dhe bregdetare. Nderkaq tre ministrite, e Brendshme, e Shendetesise dhe ajo e Mjedisit kane paralajmeruar tolerance zero ndaj te gjithe atyre qe nuk zbatojne ligjin.

“Prefektėt si drejtues tė Task Forcės, tė nisin urgjentisht nga puna pėr ngritjen e saj dhe vėnien nė zbatim tė kėtij akti normativ. Tė merren masa konkrete pėr identifikimin e subjekteve nė zonat turistike qė gjenerojnė zhurma. Tė ushtrohen kontrolle tė vazhdueshme dhe tė kėrkohet zbatim rigoroz i kuadrit ligjor si pėr oraret ashtu edhe pėr nivelin e lejuar tė zhurmave”, tha Flamur Noka, ministėr i Brendshėm.

“Inspektime verifikuese nė rast tė ankesave tė komunitetit dhe nė rast tė konstatimit tė shkeljeve do tė marrim vendimet dhe sanksionet administrative konform dispozitave ligjore nė fuqi”, tha Vangjel Tavo, ministėr i Shėndetėsisė. Ne kete takim eshte kerkuar edhe vemendje e veēante per zjarret e shkaktuara ne pyje dhe kullota.Zevendesministri i Mjedisit Bino tha se pjesa me e madhe e zjarreve te rena gjate ketij viti kane qene te qellimshme.

U DH Ė Z I M I P Ė R B A S H K Ė T

PĖR

MARRJEN DHE BASHKĖRENDIMIN E MASAVE PĖR MONITORIMIN DHE KONTROLLIN E NIVELIT TĖ ZHURMAVE NĖ QENDRAT URBANE, TURISTIKE DHE BREGDETARE

Nė mbėshtetje tė pikės 4 tė nenit 102 tė Kushtetutės, tė neneve 4, 5, 8 dhe 29 tė ligjit nr.9774, datė 12.07.2007, “Pėr vlerėsimin dhe administrimin e zhurmės nė mjedis”, tė shkronjės “c”, tė pikės 2, tė nenit 7 tė ligjit nr.9749, datė 4.6.2007 “Pėr Policinė e Shtetit”, i ndryshuar, tė neneve 6, 10, 11, 13 tė ligjit nr.7643, datė 2.12.1992 “Pėr shėndetin publik dhe Inspektoratin Sanitar Shtetėror”, i ndryshuar, tė neneve 42, 43 tė ligjit nr.10138, datė 11.5.2009 “Pėr shėndetin publik”, tė ligjit nr.8652, datė 31.7.2000, “Pėr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, tė ndryshuar, tė pikės 1, tė nenit 61, nenit 71 dhe pikės 2, tė nenit 83, tė ligjit nr.8934, datė 5.9.2002 “Pėr mbrojtjen e mjedisit”, tė ndryshuar, tė ligjit nr.8927, datė 25.07.2002 “Pėr prefektin”, tė Vendimit nr.587, datė 7.7.2010, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane dhe turistike”, tė Udhėzimit nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe tė Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjedise tė caktuara”, dhe tė Vendimit nr.358, datė 1.6.2012, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr sigurinė nė det, plazhe dhe nė ujėrat e brendshme nė thellėsi tė territorit”,

Duke vlerėsuar domosdoshmėrinė e bashkėpunimit ndėrmjet organeve dhe strukturave kontrolluese pėr gjendjen e mjedisit, si dhe bashkėrendimin e punės lidhur me procedurat qė do tė ndiqen, si dhe masat qė do tė merren nė pėrputhje me kompetencat e secilės palė, pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave;

Me qėllim mbrojtjen e shėndetit dhe mjedisit nga zhurmat, si dhe garantimin e qetėsisė publike nė qendrat e banuara dhe zonat turistike e bregdetare;

U DH Ė Z O J M Ė:

Kreu I

Dispozita tė Pėrgjithshme

1. Nėn drejtimin e Prefektit tė ngrihen dhe funksionojnė grupet e pėrbashkėta tė punės nė rang qarku, pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane dhe turistike me specialistė nga:

 Agjencia Rajonale e Mjedisit.

 Strukturat lokale tė Shėndetit Publik (Drejtoria Rajonale e Shėndetėsisė, Drejtoria e Shėndetit Publik).

 Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit.

 Njėsitė e qeverisjes vendore.

Kreu II

Detyrime tė Strukturave tė Ministrisė sė Brendshme

1. Ministria e Brendshme, nėpėrmjet strukturave qendrore e vendore tė Policisė sė Shtetit, dhe njėsitė e qeverisjes vendore, ndjekin dhe zbatojnė kėto detyra:

a) Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit dhe tė njėsive tė qeverisjes vendore tė monitorojnė zbatimin e orarit tė lejuar pėr veprimtarinė e subjekteve fizikė e juridikė, tė cilėt gjenerojnė zhurmė nė mjedis nė zonat urbane, turistike dhe bregdetare.

b) Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit dhe tė njėsive tė qeverisjes vendore tė vėnė nė dijeni Agjencinė Rajonale tė Mjedisit dhe Institutin e Shėndetit Publik nė lidhje me veprimtarinė e subjekteve fizikė e juridikė nė zonat urbane, turistike dhe bregdetare, tė cilėt gjenerojnė zhurmė tej normave tė lejuara.

c) Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit, tė mbėshtesin dhe garantojnė ushtrimin e veprimtarisė sė ekspertėve tė Institutit tė Shėndetit Publik gjatė kryerjes sė procedurave pėr matjen dhe vlerėsimin e nivelit tė zhurmave nė mjedise tė zonave urbane, turistike dhe bregdetare, sipas pikės 3 tė Udhėzimit tė pėrbashkėt nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjediset e caktuara”.

d) Strukturat e njėsive tė qeverisjes vendore, nė zbatim tė Vendimit nr.587, datė 7.7.2010, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr monitorimin e kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane dhe turistike”, tė zbatojnė tė gjitha kriteret ligjore duke aplikuar dhėnien e lejeve tė lokaleve tė ndryshme sipas pėrcaktimit ligjor:

i. Pėr mjediset e hapura, orari i lejimit tė veprimtarive, pėr ditėt e premte dhe tė shtuna do tė jetė nga ora 19.00 deri nė orėn 24.00, ndėrsa pėr ditėt e tjera tė javės nga ora 19.00 deri nė orėn 23.00, nė pėrputhje me nivelin e lejuar tė zhurmės, tė pėrcaktuar nė Udhėzimin e pėrbashkėt nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjediset e caktuara”.

ii. Pėr mjediset e mbyllura, veprimtaria tė lejohet pa kufizime orari, duke respektuar nivelin e lejuar tė zhurmės tė pėrcaktuar nė Udhėzimin e pėrbashkėt nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjediset e caktuara”.

e) Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit nė bashkėpunim me strukturat ekzekutive tė njėsive tė qeverisjes vendore, mbėshtesin dhe garantojnė ushtrimin e veprimtarisė normale tė Inspektoratit tė Mjedisit me kėrkesėn e tij, pėr ekzekutimin e vendimeve tė marra nga ky organ ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurma nė kundėrshtim me ligjin nr.9774, datė 12.7.2007 “Pėr vlerėsimin dhe administrimin e zhurmės nė mjedis”.

f) Strukturat vendore tė Policisė sė Shtetit monitorojnė nė vazhdimėsi zbatimin e vendimeve tė marra nga Inspektorati i Mjedisit ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurmė nė kundėrshtim me ligjin nr.9774, datė 12.7.2007 “Pėr vlerėsimin dhe administrimin e zhurmės nė mjedis”, dhe pėr problematikėn e konstatuar njoftojnė Inspektoratin e Mjedisit.

g) Nė rastet kur subjektet kundėrshtojnė ndėrprerjen e aktivitetit, si dhe mosrespektimin e orarit, tė veprohet konform dispozitave tė ligjit nr.9749, datė 4.6.2007 “Pėr Policinė e Shtetit”, tė ndryshuar, Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nr.587, datė 07.07.2010 dhe kėtij Udhėzimi, si dhe pėr rastet kur veprimet e subjekteve pėrbėjnė kundėrvajtje ose vepėr penale, materialet t’i referohen Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor.

Kreu III

Detyrime tė Strukturave tė Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave

1. Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, nėpėrmjet Inspektoriatit tė Mjedisit dhe Agjencive Rajonale tė Mjedisit, ndjek dhe zbaton detyrimet e caktuara nė kėtė Udhėzim.

2. Nė zbatim tė kompetencave ligjore, Njėsitė e Inspektoriatit nė Agjencitė Rajonale tė Mjedisit nė nivel qarku do tė programojnė dhe bashkėrendojnė punėn me institucionet dhe organet e tjera shtetėrore lidhur me ushtrimin e kontrolleve periodike pėr monitorimin e situatės mjedisore nė qendrat e banuara dhe zonat turistike e bregdetare, si dhe tė inspektimeve verifikuese nė rastet e ankesave tė komunitetit.

3. Pėr garantimin e zbatimit tė kėrkesave ligjore, Inspektoriati i Mjedisit:

a) Ushtron kontroll tė vazhdueshėm ndaj veprimtarive ndotėse, pėr tė siguruar mbrojtjen e mjedisit nėpėrmjet zbatimit tė legjislacionit mjedisor dhe kėrkesave tė vėna nė lejen mjedisore.

b) Urdhėron masa tė detyrueshme pėr zbatim pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė mjedisit, pėr pakėsimin e ndotjes dhe tė dėmtimit tė mjedisit.

c) Vendos sanksione, sipas kėtij ligji dhe akteve tė tjera ligjore qė mbrojnė pėrbėrės tė veēantė tė mjedisit.

d) Kėrkon nga ana e strukturave vendore tė Policisė sė Shtetit mbėshtetje nė rastet e kundėrshtimit pėr zbatimin e vendimeve tė marra lidhur me pezullimin apo mbylljen e njė aktiviteti, kur kjo veprimtari ushtrohet pa leje mjedisore, si dhe pėr mosrespektim tė kushteve tė pėrcaktuara nė lejen mjedisore e nė kėtė kuptim dhe tejkalimin e nivelit kufi tė zhurmave.

e) Kėrkon nga ana e strukturave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė kryerjen e matjes sė nivelit tė zhurmave nė mjediset objekt i kontrollit.

Kreu IV

Detyrime tė Strukturave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė

1. Ministria e Shėndetėsisė, nėpėrmjet strukturave vendore tė shėndetit publik, Institutit tė Shėndetit Publik dhe Inspektoratit Sanitar Shtetėror, ndjek dhe zbaton detyrimet e caktuara nė kėtė Udhėzim.

2. Nė zbatim tė kompetencave ligjore, Inspektorati Sanitar Shtetėror do tė programojė dhe bashkėrendojė punėn me institucionet e tjera shtetėrore, lidhur me ushtrimin e kontrolleve periodike pėr monitorimin e situatės nė qendrat e banuara dhe zonat turistike e bregdetare, si dhe tė inspektimeve verifikuese nė rastet e ankesave tė komunitetit dhe nė rast tė konstatimit tė shkeljeve do tė marrin vendimet dhe sanksionet administrative konform dispozitave ligjore nė fuqi.

3. Pėr garantimin e zbatimit tė kėrkesave ligjore, Inspektoriati Sanitar Shtetėror:

a) Ushtron kontrolle tė rregullta nė objekte dhe mjedise ku zhvillohen veprimtari tė ndryshme tė ushtruara nga persona fizikė e juridikė, vendas e tė huaj, nė zbatim tė ligjeve e tė akteve nėnligjore tė fushės, me qėllim mbrojtjen e shėndetit nga ēdo faktor dėmtues, pėrfshirė zhurmat.

b) Nė rast konstatimi tė kundravajtjeve administrative nė shkelje tė ligjit nr.9774, datė 12.7.2007 “Pėr vlerėsimin dhe administrimin e zhurmės nė mjedis”, Inspektoriati Sanitar Shtetėror dokumenton nė procesverbal konstatimin dhe njofton Njėsitė e Inspektoriatit nė Agjencitė Rajonale tė Mjedisit pėr shqyrtimin e kundravajtjes administrative nė grupe tė pėrbashkėta inspektimi.

c) Nė mėnyrė tė pavarur ose pas kėrkesės nga Njėsitė e Inspektoriatit nė Agjencitė Rajonale tė Mjedisit, angazhon Institutin e Shėndetit Publik pėr kryerjen e matjes dhe vlerėsimit tė nivelit tė zhurmės, sipas Udhėzimit tė pėrbashkėt nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjediset e caktuara”.

d) Kėrkon nga ana e strukturave vendore tė Policisė sė Shtetit dhe strukturave ekzekutive tė njėsive tė qeverisjes vendore, mbėshtetje gjatė kryerjes sė procedurave pėr matjen dhe vlerėsimin e nivelit tė zhurmave nė mjediset e zonave urbane, turistike dhe bregdetare, sipas pikės 3 tė Udhėzimit tė pėrbashkėt nr.8, datė 27.11.2007, tė Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, “Pėr nivelet kufi tė zhurmave nė mjediset e caktuara”.

Kreu V

Detyrime tė Pėrbashkėta

1. Palėt tė informojnė reciprokisht njėra-tjetrėn si nė nivel qendror dhe nė atė vendor pėr situatėn dhe problematikat qė mund tė lindin gjatė procesit tė monitorimit me qėllim mbarėvajtjen dhe zbatimin e masave gjatė sezonit veror, problemet e dala, vėshtirėsitė e hasura dhe pėrcaktojnė detyra pėr periudhėn e mėpasshme.

2. Palėt hartojnė e miratojnė plane-veprimi tė pėrbashkėta, pėr marrjen dhe bashkėrendimin e masave pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane, turistike dhe bregdetare, duke pėrcaktuar pika kontakti personat pėrgjegjės sipas institucioneve pėrkatėse.

3. Strukturat pėrkatėse tė tė tre palėve, tė planifikojnė dhe organizojnė takime pune pėr evidentimin e problemeve dhe shqetėsimeve qė kanė tė bėjnė me monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane, turistike dhe bregdetare.

4. Lidhur me problematikat e konstatuara dhe masat e marra, secila nga palėt raporton te titullari i institucionit dhe prefekti i qarkut.

Ngarkohen pėr zbatimin e kėtij Udhėzimi strukturat pėrgjegjėse nė varėsi tė Ministrit tė Brendshėm, Ministrit tė Shėndetėsisė dhe Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave.

Ky udhėzim hyn nė fuqi menjėherė dhe botohet nė Fletoren Zyrtare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.7.2012, 21:43   34
Citim:
Ndotja akustike nė Lezhė, gjoba bizneseve e paralajmėrime

Ndotja akustike ne zonat bregdetare ka qene ne qender te vemendjes se Agjencisė Rajonale te Mjedisit ne Lezhe, e cila ka monitoruar ne vazhdimsi respektimin e orareve te percaktuara nga Keshilli i Ministrave.

Kontrollet e ARM-se ne Lezhe jane mbeshtetur edhe nga policia e rendit, te cilat kane bashkpunuar per te siguruar qetesi ne bregdetet e Shengjinit dhe Tales.

Gjate ketyre kontrolleve te ushtruara jane vendosur masa administrative per subjektet qe nuk kane patur leje mjedisore, ndersa persa i perket orareve per mbylljen e muzikes ne ambjente te hapura nuk ka patur problem.

Per plazhin e Shengjinit eshte i vecante fakti se ne zonat ku muzika eshte e ulet, frekuentimi nga klientet ka qene me i larte, perkunder ambjemteve qe luajne muzike me ze te larte. Kjo ka bere qe shume subjekte te heqin dore nga zhurmat e muzikes se larte, duke afruar nje temp me te ulet dhe me te qete.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=49381&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2012, 21:05   35
Citim:
Ministrat e prefektėt, plan masash pėr ndotjen akustike

Takimi i ministrave pėr masat kundėr ndotjes akustike

Emri:  takimi-per-masat-kunder-zjarreve.jpg
Shikimet: 1705
Madhėsia:  20,5 KBMinistria e Brend-shme, ajo e Mjedisit dhe Ministria e Shė-ndetėsisė, nė bashkėpunim me prefekturat e vendit, krijuan dje njė Task-Force tė pėrbashkėt kundėr ndotjes akustike nė qendrat urbane dhe nė zonat turistike, si dhe pėr masat kundėr zjarreve.

Gjatė njė aktiviteti tė organizuar nga Ministria e Brendshme, ministri Flamur Noka kėrkoi angazhim maksimal nga tė gjithė faktorėt, kryesisht nga Policia e Shtetit, pėr zbatimin e akteve normative tė qeverisė qė lidhen me zhurmat nė lokale dhe zjarret. Madje, Noka i paralajmėroi vartėsit e tij se nė rastet kur nuk zbatohet ligji pėr mbylljen e lokaleve tė natės pas orarit tė caktuar, qė ėshtė ora 00:00, do tė pėrballen me masat qė parashikon ligji dhe ndėshkime disiplinore.

“Akti normativ pėr krijimin e Task-Forcės pėr marrjen e masave tė menjėhershme ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurmė tej normave tė lejuara nė qendrat urbane dhe nė zonat turistike e bregdetare, dhe sė dyti, pėr masat suplementare qė do tė merren pėr pėrballimin e situatave emergjente qė mund tė krijohen nga zjarret nė territorin e vendit, duhet tė gjejė zbatim rigoroz nga tė gjitha strukturat”, u shpreh ministri i Brendshėm.

Takimi i djeshėm ishte fillimi i njė programi, i cili do tė pasohet nga masa tė tjera shtesė, qė synojnė ngritjen e nivelit tė organizimit, tė informimit dhe koordinimit mes strukturave pėrgjegjėse nė nivel qendror e vendor pėr tė zbatuar detyrat e lėna nga qeveria.

TASK-FORCE

Nė kuadėr tė mbarėvajtjes sė sezonit turistik, sė fundi ėshtė miratuar nga Kėshilli i Ministrave akti normativ mbi “Krijimin e Task-Forcės pėr marrjen e masave tė menjėhershme ndaj subjekteve qė gjenerojnė zhurmė tej normave tė lejuara nė qendrat urbane dhe nė zonat turistike e bregdetare”.

Ky akt ėshtė nė vazhdim tė detyrave tė mėparshme tė pėrcaktuara nga qeveria, nė vendimin numėr 587, datė 7 korrik 2010, “Pėr monitorimin dhe kontrollin e nivelit tė zhurmave nė qendrat urbane e turistike”. Ministri i Brendshėm qė drejtoi takimin e djeshėm, deklaroi se kjo nismė ngarkon dhe shtron pėrgjegjėsi direkte pėr prefektėt, si pėrfaqėsues tė qeverisė nė zonat pėrkatėse, tė cilėt do tė jenė edhe drejtues tė grupeve Task-Force nė zonat turistike.

“Por, fakti qė drejtimi i kėsaj Task-Force bėhet nga prefektėt, nuk shmang nga pėrgjegjėsia drejtuesit e tjerė vendorė, tė cilėt duhet tė kontribuojnė pėr zgjidhjen e kėtij problemi shqetėsues pėr banorėt, turistėt dhe pushuesit”, shtoi ministri Noka.

PLANI I MASAVE

Nė takimin ndėrministror u kėrkua qė pėr tė pasur rezultate maksimale, duhet njė zbatim rigoroz i kuadrit tė plotė ligjor nga tė gjithė aktorėt dhe faktorėt qė tė marrin masa tė menjėhershme pėr zbėrthimin nė detaj tė aktit normativ dhe procedimin nė vijim tė tij.

Shtabi ndėrministror u kėrkoi strukturave vendore qė tė merren masa konkrete pėr identifikimin e subjekteve nė zonat turistike dhe joturistike qė gjenerojnė zhurma. Tė ushtrohen kontrolle tė vazhdueshme dhe t’u kėrkohet zbatimi rigoroz i kuadrit ligjor, si pėr oraret e funksionimit, ashtu dhe pėr nivelin e lejuar tė zhurmės.

Nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė u kėrkua qė tė zbėrthejė dhe tė pėrcaktojė qartė rolin qė i ngarkon akti normativ dhe tė zbatojnė me urgjence dhe pa asnjė ekuivok detyrat qė u ngarkon. Drejtuesit e strukturave tė Policisė vendore tė vihen nė dispozicion tė plotė tė Task-Forcės nė ēdo prefekturė, pasi nė rast moszbatimi tė ligjit do tė jenė ata qė do tė pėrballen me tė dhe me masa tė forta ndėshkimore.


PLANI I MASAVE PER NDOTJEN AKUSTIKE

. Tė identifikohen subjektet nė zonat turistike dhe joturistike qė gjenerojnė zhurma
. Tė ushtrohen kontrolle tė vazhdueshme dhe t’u kėrkohet zbatimi rigoroz i kuadrit ligjor, si pėr oraret e funksionimit, ashtu dhe pėr nivelin e lejuar tė zhurmės
. Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit tė zbėrtheje dhe tė pėrcaktojė qartė rolin qė i ngarkon ky akt normativ dhe tė zbatojnė me urgjencė dhe pa asnjė ekuivok detyrat qė u ngarkon
. Drejtuesit e strukturave tė Policisė vendore tė vihen nė dispozicion tė plotė tė Task-Forcės nė ēdo prefekturė
. Tė gjithė efektivat e Policisė sė Shtetit tė zbatojnė pa asnjė hezitim kuadrin ligjor, pasi nė rast tė kundėrt, do tė pėrballen me ligjin dhe masat e forta ndėshkimore tė parashikuara nė tė
. Task-Forca ushtron aktivitetin e saj ēdo ditė tė javės, duke ndaluar ushtrimin pas orarit tė lejuar tė veprimtarive tė subjekteve, fizike dhe juridike, tė cilat janė burim zhurme
. Pėr mjediset e hapura, orari i lejimit tė veprimtarive pėr ditėt e premte dhe tė shtunė tė jetė nga ora 19:00 deri nė orėn 00:00, ndėrsa pėr ditėt e tjera tė javės tė jetė nga ora 19:00 deri nė orėn 23:30, sipas normave tė lejuara tė zhurmės
. Pėr mjediset e mbyllura veprimtaria lejohet duke respektuar nivelin e lejuar tė zhurmės

http://www.panorama.com.al/2012/07/3...tjen-akustike/

Citim:
Ndotja akustike, Berisha: Zero tolerancė ndaj tejkalimit tė pėrcaktimeve ligjore

Kryeministri Berisha ka folur pėr ndotjen akustike nė pikun e sezonit turistik. Nė fjalėn e tij nė mbledhjen e qeverisė, kryeministri theksoi se ministrat pėrkatės kanė marrė porosi pėr hartimin e kėtij akti dhe do tė ketė zero tolerancė nė tejkalimin e pėrcaktimeve ligjore.

Ftoj pronatarėt e kėtyre lokaleve tė mos i verbojė babėzia e tė mendojnė se ka njė orė qė njeėzit duhet tė flenė, rreth lokaleve tė tyre ka tė moshuar, ka tė sėmurė, ka foshnje, tė cilėt pėrtej njė kohe tė caktuar nuk mund ta tolerojnė atė qė ata krijojnė me lokalin e tyre. Ky problem ka arritur atyy ku nuk mund tė tolerohet mė tutje, ėshtė e paharrueshme shkrimi kur Korfuzi i telefononte Sarandės, ishte reale, jo i stisur e i thoshte: Ēfarė po ndodhė nga lagjja mė e afėrt? Si mundet njė ēmenduri, kjo ėshtė ēmenduri, ky ėshtė tė mos respektosh asnjė standart, asnjė gjė. Ndaj dhe ky akt normativ parashikon masat mė tė rrepta, dhe tė menjėhershme ndaj tė gjithė atyre qė shkelin orarin e pėrcaktuar. Ky akt normativ pėrcakton shkarkimet dhe humbjen e detyrės ndaj atyre qė nuk e zbatojnė, qofshin ata inspektorė tė mjdiesit apo tė policisė sė shtetit. Nėse ndokush nė ēmenduri mendon tė trondisė njė qytezė deri nė tre tė mėngjesit e tė dalin turistėt tė bėrtasin tė terrorizuar nga zhurma, ėshtė shėrbimi mė i keq qė i bėhet njė vendi”, u shpreh Berisha.

Nė fjalėn e tij kryeministri u shpreh se pas kėsaj qėndron korrupsioni, por shtoi se cilitdo qė do i shurdhohen veshėt nga korrupsioni tė shkojnė tė punėsohet atje, do i jepet pėrndjekje sepse pėrbėn njė krim ndaj mjedisit.

“Zotėrinj ministra, ky akt do tė hyjė nė fuqi, do tė zbatohet e secili nga ju do tė angazhoni aparatin e ministrisė dhe tė gjithė mekanizmat pėr tė kontrolluar zbatimin e tij. Po kėrkojmė tė bėhemi njė vend normal, nuk ka gjė nė anormale se kjo qė ndodhė nė brigjet tona, nė zemėr tė Tiranės, se kjo qė ndodhė nė Shqipėri”, nėnvizoi Berisha.

http://www.gazetarepublika.al/2012/0...imeve-ligjore/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2012, 21:37   36
Citim:
Ndotja akustike, policia: Ndjekje penale ndaj abuzuesve

Policia bashkiake sė bashku me Inspektorėt e Ministrisė sė Mjedisit dhe Institutin e Shėndetit Publik kanė vijuar me aksionin kundėr ndotjes akustike nė Tiranė. Pėr ditė me rradhė kjo taskforcė ėshtė e drejtuar drejt kryeqytetit mė synim reduktimin e zhurmave dhe muzikės sė lartė nė zonėn e ish Bllokut, njė prej zonave mė problematike tė Tiranės.

Pėr 24 orėt e fundit nė Tiranė, Njėsia Taks-Forcė nėn drejtimin e Prefektit, kanė ushtruar kontrolle tė shumta mbi ato subjekte qė prodhojnė zhurmė duke mos zbatuar orarin e pėrcaktuar.

Lidhur me kėtė vetėm natėn e mbrėmshme kanė kundėrshtuar dhe do t`i referohen materialet Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, ndaj dy pronarėve dhe administratorėve tė cilėt nuk i janė bindur urdhėrit tė Njėsisė Taks-Forcė, e krijuar pėr kėtė qėllim.

Ndėrkaq policia u bėn thirrje pronarėve dhe administratorėve tė kėtyre subjekteve, tė zbatojnė me pėrpikmėri orarin e pėrcaktuar,pėr tejkalim tė normave tė lejuara tė nivelit tė zhurmės nė mjedis, pasi ndaj tyre do tė fillojė ndjekja penale si dhe do tė sekuestrohen pajisjet elektronike, nė rast tė moszbatimi.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=49698&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2012, 21:43   37
Citim:
Ndotja akustike, gjoba e pezullime aktivitetesh nė Shėngjin

Aksioni kundėr ndotjes akustike ėshtė shtrirė nė zonėn turistike tė Shėngjinit, ku janė gjobitur dhe janė pezulluar dhjetra subjekte qė nuk kanė respektuar normėn e lejuar tė zhurmės.

Drejtori i Pergjithshem i Kontrollit Mjedisor, Alfred Deshati, tha se nga kontrollet qė jane ushtruar ne te gjitha lokalet dhe restorantet qe shtrihen pergjate bregdetit te Shengjinit, eshte konstatuar neglizhence e pronareve te ketyre subjekteve per tu pajisur me leje mjedisore si dhe tejkalim i normes se ndotjes akustike te shkaktuar prej tyre.

Aksioni i inspektoreve te mjedisit ne Lezhe eshte mbeshtetur edhe nga policia e rendit dhe forcat e nderhyrjes se shpejte, nderkohe qe behet e ditur se numri i subjekteve qe identifikohen si ndotes te akustikes eshte reduktuar ndjeshem, krahasuar me vitet e tjera.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=49795&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.8.2012, 21:44   38
Citim:
Ndotja akustike nė Vlorė, gjoba dhe pezullime pėr lokalet

Gjoba deri nė mbyllje tė aktiviteteve pėr baret, diskotekat apo lokalet qė gjenerojnė zhurma dhe ndotje akustike nė qytetin bredgetar tė Vlorės. Pėr kėtė arsye, eshte ngritur stuktura e posacme e task-forces qė perfshin nje bashkepunim te gjere institucionale, pėr tė reduktuar fenomenin e ndotjes akustike nė Vlorė, sidomos pėrgjatė vijės bregdetare.

Sipas Sekretarit te Pergjithshem te prefektures, Kasem Cenaj, cdo dite inspektore te agjencise rajonale te mjedisit , drejtorise se shendetit publik, prefektures se qarkut por edhe forcave te rendit, patrullojne per te kontrolluar zbatimin e draft-udhezimit per shmangien e muzikes mbi normen e lejuar ne afersi te zonave te banuara nga subjektet private.

Sipas tij, ecuria e sezonit turistik vleresohet e mire, pasi bashkepunimi midis institucioneve qė janė pjese e task-forces ka sjelle efikasitet ne zbatimin e ligjit. Kėto masa janė marrė pas ankesave tė shumta tė qytetarėve dhe pushuesve se subjektet private prodhojnė ndotje akustike deri nė orėt e para tė mėngjesit nė Vlorė.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=50144&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.8.2012, 21:38   39
Citim:
Ndotja akustike nė Fier, rriten rastet e problemit me dėgjimin

Jo vetėm Tirana por edhe qytete tė tjera tė Shqipėrisė vuajnė pasojat e njė ndotje tė ambjentit mbi normat e lejuara. Dhe pėrvec mbetjeve urbane, ndotja akustike ėshtė shndėrruar nė njė ankth tė vertetė pėr banorėt e Fierit.

Sipas tė dhėnave tė raportit pėr ndotjen akustike, niveli i zhuramve ėshtė disa herė mė i lartė, duke arritur ne nivelin e 75 decibell nga 30 qė ėshtė parametri normal. Mjeku nė poliklinikėn e Fierit, Kristaq Caci, thotė se kjo ndotje po ndikon gjithnjė e mė shumė nė shėndetin e qytetarėve.

Probleme me dėgjimin janė evidencat e para tė tė prekurve nga zhurmat e larta, ndėrsa pushteti lokal dhe ai qėndror pak po punojnė pėr reduktimin e kėtij fenomeni. Pėrvec muzikės sė lartė, zhurmat e paizoluara tė makinerive si dhe trafiku po shtojnė ndotjen akustike, nga e cila preken tė gjithė.

http://www.oranews.tv/vendi/ndotja-a...t-me-degjimin/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.9.2012, 21:30   40
Citim:
Ndotja akustike mbyllen gjashte lokale ne Bllok

Ministria e Mjedisit dhe forcat e rendit ndalojne shkelesit e ligjit per ndotjen akustike. Do te vijojme aksionet

Avazi i vjeter i nje sere lokaleve te ish-zones se Bllokut te cilat qendronin hapur gjate gjithe oreve te nates u perball mesnaten e dy neteve me pare me forcat e rendit dhe inspektoret e mjedisit te cilet gjobiten gjashte lokale per ndotje akustike. Aksioni u zhvillua mesnaten e se premtes ne zonen e ish-Bllokut ku pas kontrollit te kryer nga Inspektorati i Mjedisit u verejt se gjashte lokale mbanin muzike ne nivel mbi ate te lejuarin pas ores 12 te nates cka ishte e ndaluar ne baze te lejes mjedisore me te cilen ishin pajisur.

Gjobat

Duke iu pergjigjur edhe ankesave te vazhdueshme te qytetareve te zones inspektoret e mjedisit te shoqeruar nga dhjetera police zhvilluan kontrollin ne zonen e ish-Bllokut duke ndaluar aktivitetin e gjashte lokaleve ne rrugen Deshmoret e 4 Shkurtit. Sipas Ministrise se Mjedisit ndaj tyre u aplikua gjoba me e larte e parashikuar nga ligji per ndotjen akustike prej 50 mije lekesh.

Nderkaq keto lokale u boshatisen menjehere dhe u detyrua ndalimi i aktivitetit te tyre pas ores 12 te nates. Inspektoret paralajmeruan zyrtarisht pronaret e lokaleve ne fjale se ne rast se do te rihapeshin ne kundershtim me ligjin duke mbajtur hapur mjediset e tyre pas ores 12 pa pasur lejen e posacme mjedisore atehere aktiviteti i tyre do te mbyllej perfundimisht sic parashikohet nga ligji.

Aksionet

Por Ministria e Mjedisit Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave ka paralajmeruar se aksionet nuk do te perfundojne me kaq. Ne kete menyre sipas MMPAU ky ishte thjesht aksioni i pare per muajin shtator dhe ne pergjithesi per fillimin e vjeshtes qe do te pasohet me nje sere kontrollesh te tjera te rrepta gjate diteve ne vijim. Nepermjet nje komunikate per shtyp ministria theksoi se ligji per ndotjen akustike do te zbatohet rigorozisht dhe te gjitha subjektet qe do ta shkelin ate do te ndeshkohen.

Aksionet per kontrollin e ndotjes akustike ne zbatim te ligjit te miratuar ne vitin 2007 jane intensifikuar gjate muajve te fundit dhe sidomos gjate sezonit turistik kur per here te pare zonat turistike ne vend nuk u mbyten nga zhurmat e oreve te vona te nates qe ofronin cdo vere te gjitha lokalet e palicencuara. Perkundrazi Ministria e Mjedisit ka gjobitur me qindra lokale te cilat nuk jane pajisur me lejen e posacme.

http://lajme.shqiperia.com/lajme/art...okale-ne-Bllok
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.