Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.10.2009, 08:02   1

Shkrim i cituar Tiranė: Policia e shtetit pėrplaset me policinė bashkiake


Citim:
Forca tė policisė sė shtetit , nė varėsi tė Ministrisė sė Brendshme, u pėrplasėn fizikisht dje nė mbrėmje nė qendėr tė Tiranės me efektiva tė policisė bashkiake, nė varėsi tė Bashkisė sė Tiranės.

Konflikti ka ndodhur pėr shkak tė veprimeve qė janė kryer nė njė shesh gjelbėrimi nė afėrsi tė qendrės sė Tiranės, pranė Muzeut Historik Kombėtar.

Skenat e ngjashme me pėrplasjet fizike, polici shteti -polici bashkiake, tė ndodhura disa vite mė parė nė objektin e Zogut tė Zi nė Tiranė, janė rikthyer pėrsėri.

Policia e shtetit shkoi me fadroma me qėllim mbushjen e njė grope, e cila ndodhet pranė vendit ku ishin vėnė billbordet e Bashkisė sė Tiranės, tė cilat u hoqėn tri ditė mė parė. Nė kėtė kohė ka ndėrhyrė policia bashkiake pėr tė mos lejuar mbushjen e gropės, ndėrsa policia e rendit ka reaguar.

Ngjarja precipitoi nė pėrplasje fizike mes palėve ndėrsa njė punonjės i policisė bashkiake ėshtė shoqėruar nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės.

Pak ditė mė parė, policia e shtetit me forca tė shumta tė saj ka hequr reklamat e Bashkisė sė Tiranės nė hyrje tė rrugės sė Kavajės dhe tė Durrėsit nė kryeqytet.

Me dhjetėra efektiva policie ishin angazhuar nė kėtė operacion, duke rrethuar zonėn me qėllim ndalimin e ndėrhyrjes nga policia bashkiake.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=10481&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2009, 12:25   2
Citim:
Agjencia e Pronave: Toka nė qendėr ėshtė shtetėrore

Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit tė pronave deklaron se toka nė qendėr tė kryeqytetit, e shndėrruar nė burim konflikti mes Bashkisė dhe Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe telekomunikacionit ėshtė shtetėrore.

Nė kėtė pėrfundim ėshtė arritur pas njė hetimi administrativ qė ka kryer Agjencia. Zyrtarėt e saj kanė deklaruar dje se toka nė fjalė ėshtė nė pronėsi tė shtetit dhe jo tė pronarėve dhe Komunitetit Mysliman.

Sipas kėtij institucioni, nuk rezulton asnjė dokument, i cili tė vėrtetojė se ky truall ka qenė pronė private. Pėr kėtė arsye, Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave e konsideron tė paligjshėm vendimin e ish-Komisionit tė Kthimit tė Pronave pranė Bashkisė sė Tiranės, i cili nė vitin 2000 ka marrė vendim pėr kthimin e pronės tek "pronarėt".

Ndėrkohė gjatė ditės sė djeshme, ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit inauguroi lulishten ndėrmjet rrugės sė Durrėsit dhe Kavajės, nė vendin qė ėshtė bėrė burim konflikti.

“Jam shumė i kėnaqur, qė mund tė quhet qė kjo punė ėshtė pėrfunduar me mbjelljen e fidanėve tė rinj, tė cilėt nė njė kohė optimale arrijnė t’i kthejnė kėtij pellgu, qendrės sė Tiranės, nė njė farė mėnyre gjithė qytetit kėtė hapėsirė tė re dedikuar publikut”- u shpreh ministri Olldashi.

Gjatė fjalės sė tij, ai ftoi kryetarin e bashkisė se Tiranės, Edi Rama qė tė kontribuojė nė kėtė hapėsirė tė gjelbėr me mbjelljen e njė kumbulle tė kuqe.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=10563&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2009, 19:51   3
Citim:
Nxirret nė ankand Qendra e Tiranės

Qeveria shqiptare vendosi tė shpallė ankand pėr trojet qė ndodhen nė qendėr tė kryeqytetit.

Kryeministri, Sali Berisha tha nė mbledhjen e tė mėrkurės tė qeverise se prej shitjes sė tokės mes rrugės sė Kavajės dhe rrugės sė Durrėsit duke pėrfshirė dhe Dhomėn e Tregtisė do tė pėrfitohet njė shumė prej afro 112 milion euro e cila, sipas tij, do tė kalojė e tėra pėr ish pronarėt.

Kjo tokė ishte sheshi i pėrplasjes nė fundjavė mes policisė sė shtetit dhe policisė bashkiake. Pėr qeverinė shqiptare kjo tokė ėshtė pronė shteti pasi, sipas Berishės, ish mbreti Zog e ka shpronėsuar duke shpėrblyer familjet pronare.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=4326
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.