Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.10.2009, 17:29   1

Shkrim i cituar Z2: Shkup: Sllavėt protestojnė kundėr Institutit Shqiptar


Citim:
Protesta kundėr Institutit tė Trashėgimisė Kulturore tė Shqiptarėve

Para objektit tė ish ambasadės amerikane ne Shkup sot kane protestuar qytetare te komunes se Karposhit, te cilet jane kunder vendosjes se Institutit te Trashegimise Kulturore dhe Shpirterore te Shqiptareve.

Qytetaret e Karposhit thone se objekti dikur ka qene ēerdhe dhe pėrseri duhet te jetė e tille. Ata shprehen se kur i kane verejtur kamionet duke shkarkuar orendite dhe dokumentacioni e Institutit ne objektin e ish ambasades amerikane, jane mbledhur spontanisht.

Mirėpo nga ana tjeter kamera jone ne nje nga hyrjet e banesave regjistroi pamflete qe benin thirrje qe me date 31 te dilet ne proteste para ish ambasades amerikane. Protesta, spontane, sipas organizatoreve, kaloi pa incidente dhe u ndoq nga forca te shumta polcore.

"Po protestojme se kete objekt po ua japin shqiptareve, ky objekt ishte ēerdhe dhe ne deshirojmė qė pėrsėri tė funksionojė si e tillė. Ne nuk dėshirojmė qė kėtu tė vendosen shqiptarėt dhe mė pas atje tė ndėrtojnė xhami dhe kjo ėshtė ajo qė nuk duam dhe pėr kėtė arsye ne kėrkojme qė kėtu tė vijė dikush nga kompetentėt sepse kėshtu asgjė nuk bėjmė", shprehet njė protestues.

"Kjo ėshtė e komunės se Karposhit dhe do tė mbetet e saj, nuk mundet kjo qeveri te bėjė gjithcka dėshiron dhe tė marrė tė njejten, toka tė ndryshme tė uzurpojė, ne nuk jemi nė kohėn e komunizmit, po kjo nuk ka ndodhur as nė kohėn e fashizmit, cfarė po mendojnė ata, komuna e ka dhėnė dhe komunes duhet t'i kthehet dhe mė pas komuna nėse dėshiron le t'ia jape kujt tė deshirojė", thotė njė protestues tjetėr.

Kryetari i Komunės sė Karposhit, Stevce Joakimovski gjatė njė mbledhjeje urgjente tė Kėshillit tė komunės ka miratuar vendim pėr ndėrprerjen e transferimit tė Institutit pėr Trashigimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptareve nė objektin e ish ambasades amerikane.

"Eshtė ndėrtuar me mjete tė Entit pėr Mbrojtje tė fėmijeve, me fonde tė qytetarėve, e jo nga buxheti. Me decentralizimin Qeveria ishte e detyruar qė tė gjitha objektet e ndėrtuara per fėmijet t'ia kthej qeverisjes lokale, prandaj kėrkojmė qė fėmijėt e komunės sė Karposhit tė vendosen aty, e jo te qėndrojne ne njė objekt, i cili ėshtė ndėrtuar para 40 vjetėsh. Nėse ju kujtohet gjatė djegies se ambasades, kryediplomati i atėhershėm Hill u vendos nė podrumin e saj, ne vend te sigurt, vend ky tė cilin e meritojnė dhe fėmijėt nė tė ardhmen", Stevco Joakimovski – kryetar i komunes se Karposhit.

Nga Komuna e Karposhit thonė se ish ambasada amerikane nė Shkup duhet tė bėhet ēerdhe e fėmijėve ashtu dhe si ka qenė para vitit 1995, kur dhe i ėshtė dhėnė nė shfrytėzim amerikanėve pėrkohėsisht.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20058.html

Citim:
Partitė nė pushtet, Jakimovski antrishqiptarė dhe shovenist

Ish ambasada amerikane nė Shkup duhet tė bėhet ēerdhe e fėmijėve ashtu dhe si ka qenė para vitit 1995, kur dhe i ėshtė dhėnė nė shrfytėzim amerikanėve pėrkohesisht.

Pėr kėtė arsye nė njė mbledhje urgjente tė Kėshillit tė Komunės sė Karposhit e thirur nga kryetari Stevco Joakimovski ėshtė miratuar vendimi pėr ndėrprerjėn e transferimit tė Institutit pėr Trashigimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptareve nė atė objekt.

I menjėhershėm ka qenė edhe reagimi i partive. Nga BDI thonė se nje politike e tillė e kreut tė Karposhit nuk shkon nė tė mirė.

VMRO-DPMNE me kėtė rast gjithashtu ka reaguar duke thėnė se Joakimovski po dėmton seriozisht marrėdhėniet ndėretnike nė vend.

Ne deklaratėn nga VMRO-DPMNE reagoi edhe LSDM duke cilėsuar se kėrkesa e kryetarit tė Karposhit ėshtė reale pasi me decentralizimin, objektet qė kanė qenė tė komunės do tė mund tė menaxhohen pėrsėri nga komunat. Nga LSDM-ja gjithashtu kanė thėnė se ky ėshtė njė pazarllėk ndėrmjet VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė dhe realizim i Marrėveshjes sė Majit ndėrmjet partnerėve tė kooalicionit.

"Eshte ndertuar me mjete te Entit per Mbrojtje te femijeve, me fonde te qytetareve e jo nga buxheti. Me decentralizimin Qeveria ishte e detyruar qe te gjitha objektet e ndertuara per femijet t'ia kthej qeverisjes lokale, prandaj kerkojme qe femijet e komunes se Karposhit te vendosen aty, e jo te qendrojne ne nje objekt, i cili eshte ndertuar para 40 vjetesh. Nese ju kujtohet gjate djegies se ambasades, ambasadori i atehershem Hill u vendos ne podrumin e saj, ne vend te sigurt, vend ky te cilin e meritojne dhe femijet ne te ardhmen", thotė Stevēo Joakimovski, kryetar i komunės sė Karposhit.

"Sot protestat qe ndodhen me karakter antishqiptar para ish ambasades se Shteteve te Bashkuara te Amerikes, mendojme se eshte nje politike e Stevēo Joakimovskit, e cila politike eshte me karakter antishqiptar, nacionaliste dhe shoveniste, qe eshte ne kundershtim me vlerat e BE-se dhe te politikes liberale. Ky veprim na shtyn te mendojme se organizator i incidenteve ne Nerez paska qene nje politike e tij. Kerkojme nga kryetari i komunes t'i nderprese keto skenare antishqiptare dhe te fillon me relaksimin e marrdhenieve nderetnike ne komunen e Karposhit", porosit Safet Neziri, deputet I BDI-se.

"Nese Stevēo Joakimovski ka harruar, populli maqedonas nuk i ka harruar veprimet e tij dhe te qeverive te tij. Ai tani mundohet me manipulime te imponoje fryme te jotolerances dhe fryme te keqkuptimeve. Deshiron veten ta shpall patriot me ate se, siē thote ai, duke mbrojtur keto 300 metra katrore, kurse i harron te gjitha politikat e gabuara te cilat i ka realizuar se bashku me miqte e tij nga LSDM-ja. Stevēo Joakimovski me metoda shoveniste te orientuara kunder bashkeqytetareve tane shqiptar mundohet te na bind se ne njeren nga rruget me fitimprurese te qytetit duhet te hapet ēerdhe per femijet deri ne 6 vjec", deklaroi Aleksandar Bicikliski, zedhenes i VMRO-DPMNE-se.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20059.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2009, 12:13   2
Citim:
Instituti shqiptar nė njė vend me Inspektoratin e “Pazarit”

“Sipas vendimit qeveritar, aty do tė vendoset Instituti Shqiptar, Inspektorati i Tregut dhe disa shėrbime tė tjera tė Ministrisė sė Punės dhe Politikės Sociale, por edhe Ministrisė sė Shėndetėsisė. Varėsisht nga nevojat do tė ketė edhe institucione tė tjera”, ka theksuar zėdhėnėsi i VMRO-DPMNE-sė, Aleksandar Biēkliski

Instituti pėr Trashėgimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve nė Maqedoni dje ka nisur funksionimin nė ambientet e ish-ambasadės amerikane nė Shkup. Nė njė pjesė tė kėtij objekti janė vendosur tė punėsuarit e Institutit me nė krye drejtorin e saj, Ramiz Abdyli, i cili ka theksuar se ėshtė i kėnaqur nga kushtet me transferimin nė kėtė objekt.

Por me vendimin e Qeverisė nė kėto ambiente pėrveē Institutit do tė vendosen edhe institucione tė tjera, nga ministritė e ndryshme, duke pėrfshirė edhe Inspektoratin e Tregut e njė varg institucionesh tjera. Por, kjo gjė ėshtė heshtur nga qeveritarėt shqiptarė, tė cilėt i kanė ikur opinionit pėr tė rrėfyer tė vėrtetėn.

Por, kjo ėshtė bėrė e ditur nga zėdhėnėsi i VMRO-DPMNE-sė, Aleksandar Biēikliski, i cili ka theksuar se nė kėto ambiente tė ish-ambasadės do tė shfrytėzohen pėr nevojat e qeverisė ku do tė vendosen disa institucione.

“Sipas vendimit qeveritar, aty do tė vendoset Instituti Shqiptar, Inspektorati i Tregut dhe disa shėrbime tė tjera tė Ministrisė sė Punės dhe Politikės Sociale, por edhe Ministrisė sė Shėndetėsisė. Varėsisht nga nevojat do tė ketė edhe institucione tė tjera”, ka theksuar Biēkliski.

Ndėrkohė, edhe drejtori i Institutit, Ramiz Abdyli por edhe zėdhėnėsi i Qeverisė, Shefik Duraku kanė theksuar se transferimi i Institutit ėshtė bėrė me nėnshkrimin e njė marrėveshje nė vitin 2007 gjatė qeverisjes sė PDSH-sė.

Ky reagim i tyre ka pasuar sėrish, edhe pse javėn e kaluar ambasadori turk nė Shkup, deklaroi se transferimi ka ndodhur nė vitin 2004 gjatė qeverisjes LSDM-BDI. Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) nėpėrmjet marrėveshjeve dhe dokumenteve zyrtare precizoi se kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja.

Sipas ish-drejtores sė Instituti, transferimi ėshtė bėrė pesė vite mė parė, ndėrsa ishte vendosur qė Qendra Kulturore Turke tė vendoset nė katin e parė tė objektit Kurshumli Han nė Shkup.

Pėrurimi i Institutit nė ambientet e reja do tė bėhet gjatė ditės sė premte, ku sėrish pėr herė tė dytė rikonfirmohet prania e kryeministrit Nikolla Gruevski. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...31f39699f&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.