Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.10.2009, 22:19   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Joshqiptarėt kėrkojnė ngritjen e "Kėshillit Nacional Shqiptar"


Citim:
Formimi i Kėshillit Nacional, domosdoshmėri

Gjatė dy javėve tė cilat i lamė pas, koordinatorėt e partive politike nė Luginėn e Preshevės, janė angazhuar nė maksimum pėr mbledhjen e nėnshkrimeve tė cilat do tė ndihmonin formimin e Kėshillit Nacional, me anė tė tė cilit, qytetarėt presin t’i zgjidhen shumė probleme, si nė aspektin politik, social, arsimor e kulturor.

Rreth kėsaj ēėshtje si dhe mbi rrjedhėn e punės gjatė dy javėve tė kaluara, kėtė fundjavė u mbajt njė konferencė pėr media, ku pjesėmarrės ishin koordinatori i partisė pėr Veprim Demokratik, z.Mentor Nuhiu, i partisė Demokratike Shqiptare, z.Shukri Ymeri, si dhe i partisė sė Bashkimit Demokratik tė Luginės, z.Atulla Rexhepi.

Ata, precizuan numrin e saktė tė qytetarėve tė cilėt kanė dalė dhe kanė dhėnė firmat e tyre dhe kėtu u vėrejt njė, nėse mund ta quajmė e papritur, pasi qė nė komunėn e Bujanocit, ka qenė njė numėr mė i madh i qytetarėve.

Nė Preshevė, nė gjithsejtė njėzet e shtatė qendra votimi, kanė dalė 1563 qytetarė, kurse nė komunėn e Bujanocit, nė pesėmbėdhjetė pika votimi, kanė dalė 1817 qytetarė, ndėrsa nė atė tė Medvegjės gjithsejtė 110 qytetarė, qė do tė thotė gjithsejtė 3490 sish nė tėrė luginėn.

Sigurisht se kjo do tė jetė e pamjaftueshme pėr formimin e Kėshillit Nacional, pėr tė cilin kėrkohen tė grumbullohen 24659 nėnshkrime qytetarėsh. Pėr kėtė subjektet politike kanė njė program tė cilin mendojnė ta realizojnė nė periudhėn e ardhshme, katėr mujore, e cila do tė fillojė prej 12. XI. 2009 dhe tė pėrfundojė mė 12. III. 2010 tė vitit tė ardhshėm.

Nė emėr tė tė gjitha subjekteve politike, foli Mentor Nuhiu, i cili u shpreh optimist se do t’ia dalin kėtij misioni shumė tė rėndėsishėm pėr qytetarėt shqiptarė dhe megjithėse nuk u tregua inferior ndaj vėshtirėsive qė do tė shfaqen, mirėpo shprehi besimin tek qytetarėt tė cilėt do tė dinė ta gjejnė rrugėn e drejt.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=34208
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.11.2009, 21:14   2
Citim:
Nis themelimi i Kėshillit Nacional Shqiptar nė Preshevė

Preshevė - Miratimi i Ligjit pėr formimin e Kėshillave Nacionale tė Pakicave Kombėtare qė jetojnė nė Serbi, kohė mė parė nė Parlamentin serb, iu mundėson edhe shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės qė ta themelojnė kėtė institucion tė rėndėsisė sė veēantė.

Nė bazė tė ligjit tashmė tė aprovuar, iniciativa pėr themelimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve nė Serbi, ėshtė pėrkrahur me grumbullimin e 3 mijė e 100 nėnshkrimeve tė verifikuara nė Gjykatat pėrkatėse komunale, si hap i parė.

Ndėrkohė hapi i dytė do tė pasojė me formulimin e listės zgjedhore tė firmosur nga 24 mijė e 760 votues shqiptarė, numėr ky i definuar nė proporcion me numrin e pėrgjithshėm tė shqiptarėve qė jetojnė nė Serbi.

Sipas deputetit tė vetėm shqiptarė nė Parlamentin serb Riza Halimi, ky ligj ėshtė i bazuar nė Konventėn e Kėshillit tė Evropės pėr tė Drejtat Kolektive tė Pakicave Nacionale, nė tė cilėn parashihen kompetencat nė lėmin e arsimit, kulturės, informimit, pėrdorimit zyrtarė tė gjuhės dhe simboleve kombėtare.

Iniciativa pėr formimin e Kėshillit Nacional, e mbėshtetur tashmė edhe nga subjekti i dytė, i formuar para disa ditėve, e qė vepron nė tė tri komunat e Luginės, Unioni Demokratik Shqiptar, fuqizon vendosmėrinė pėr formimin e kėtij institucioni tė rėndėsishėm.

Nga ana tjetėr, ndonėse kėshillat nacionale pėrfshijnė njė gamė kompetencash pėrmes sė cilave pakicat drejtpėrdrejtė mund tė pėrjetojnė avancimin e tė drejtave tė tyre, pėr juristin Agim Kamberi brengosės ėshtė fakti se ligji lė jashtė kompetencave tė kėshillave nacionale lėmenjtė vital siē ėshtė siguria dhe ēėshtjet ekonomike e sociale.

Deri mė tani ka pasur disa iniciativa pėr formimin e Kėshillit Kombėtarė tė Shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės, mirėpo fatkeqėsisht nuk ka pasur sinqeritet dhe gatishmėri politike pėr njė veprim tė tillė.

Iniciativa e fundit ka shėnuar njė konsensus politik tė tė gjitha subjekteve shqiptare nė angazhimin e tyre pėr grumbullimin e 3 mijė e 100 firmave tė nevojshme.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=33177
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.11.2009, 13:01   3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2009, 19:54   4
Citim:
Formimi i Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės

Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės iniciojnė themelimin e kėshillit nacional, i cili do tė jetė organi i vetėm legjitim pėr mbrojtjen e drejtave tė tyre nė sferat e arsimit, kulturės, informimit etj. Ky Kėshill do tė pėrbėhet nga 29 kėshilltarė shqiptarė nga tri komunat ; Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė.

Prej ditės sė sotme ( 9 nėntor) fillon periudha tremujore kur pjesėtarėt e nacionaliteteve nė Serbi do tė kenė mundėsinė tė bėjnė kėrkesė pėr themelimin e kėshillave tė tyre nacionale. Edhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nė organet shtetėrore tė Serbisė, iniciojnė themelimin e kėtij kėshilli, meqė paraprakisht kanė pėrmbushur kushtin e parė, duke grumbulluar 3 mijė e 100 nėnshkrime tė vėrtetuara nė gjykatat komunale tė Luginės sė Preshevės dhe kėshtu kanė fituar tė drejtėn e pėr fillim e procedurės sė themelimit tė kėshillit tė tyre nacional.

Lidhur me themelimin e kėtij kėshilli, Riza Halimi, deputet i shqiptarėve nė Parlamentin serb dhe kryetar i PVD-sė, ka deklaruar se mė tepėr se 50 % e votuesve shqiptarė duhet tė deklarohen se do tė dalin nė zgjedhjet pėr Kėshillin Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės, me votim tė drejtpėrdrejt sikur zgjedhjet lokale.

Halimi ka deklaruar se nė kėto zgjedhje, qė priten tė mbahen pas kalimit tė kėtij afati kohor, do tė zgjidhen 29 kėshilltarė pėr Kėshillin Nacional nga tri komunat e Luginės sė Preshevės.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=33449
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2009, 22:06   5
Citim:
PDSH i thotė “jo” nismės pėr themelimin e Kėshillit Nacional Shqiptar

PDSH, vendimin pėr mos themelimin e Kėshillit Nacional e mbėshtet nė kompetencat e kufizuara pėr realizimin e tė drejtave nė Serbi, tė drejta kėto qė Shtetet Demokratike nė botė i kanė tė rregulluara me ligje dhe garantohen me akte ndėrkombėtare, nėnshkruese e tė cilave ėshtė edhe shteti i Serbisė.

Andaj, sipas PDSH-sė, ende nuk janė krijuar kushtet pėr themelimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve nė Serbi dhe ky Kėshill nuk ėshtė rruga pėrmes sė cilės shqiptarėt e Luginės shohin zgjidhjen e ēėshtjes sė Luginės sė Preshevės dhe realizimin e synimeve dhe qėllimeve tė artikuluara nė Platformėn Politike tė Kėshilltarėve Shqiptarė tė tre Kuvendeve.

Mė tej PDSH, arsyeton vendimin e vet, duke theksuar qė formimi i kėtij Kėshilli do tė ndikonte nė krijimin e mosmarveshjeve nė mes tė faktorit Politik Shqiptar tė Luginės dhe do tė krijonte probleme nė funksionimin e pushtetit lokal.

http://tribunashqiptare.com/news/132...009-12-28.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.2.2010, 05:23   6
Citim:
OSBE: Shqiptarėt tė themelojnė Kėshillin Nacional

Zėvendėsshefi i misionit tė OSBE-sė nė Beograd, Tomas Mur, i ka inkurajuar liderėt politikė dhe institucionalė tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės qė tė themelojnė Kėshillin Nacional tė tyre, pasi sipas tij me kėtė Kėshill shqiptarėt e Luginės do tė fitojnė mė shumė fonde nga qeveria serbe.

Ai kėto komente i bėri tė mėrkurėn gjatė qėndrimit tė tij nė Luginėn e Preshevės, ku ėshtė takuar me udhėheqėsit shqiptarė tė pushteteve lokale tė Preshevės dhe Bujanocit, si dhe me deputetin, Riza Halimin.

Temė e takimeve tė ndara, ishte situata politike dhe e sigurisė nė Luginė tė Preshevės dhe formimi i Kėshillit Nacional i shqiptarėve tė kėtij rajoni.

Liderėt e shqiptarėve e kanė informuar pėrfaqėsuesin e lartė tė OSBE-sė me pozitėn e rėndė tė shqiptarėve tė Luginės, duke pėrmendur prezencėn e shtuar tė forcave speciale serbe, ndėrtimin e bazės ushtarake pėr veprime speciale, si dhe pėr shuarjen e gjykatave themelore nė Preshevė dhe nė Bujanoc, dhe largimin e shqiptarėve nga kėto institucione.

Pėrfaqėsuesi i OSBE-sė, ėshtė njoftuar po ashtu nga shqiptarėt edhe me aktivitetet dhe angazhimin e tyre, nė grumbullimin e nėnshkrimeve pėr formimin e Kėshillit Nacional dhe me problemet tjera qė po e preokupojnė popullatėn shqiptare tė kėtij rajoni.

Nė takime janė paraqitur edhe qėndrimet e partive politike tė cilat e bojkotojnė formimin e kėtij organi nė kėtė rajon, duke e justifikuar vendimin e tyre se tė drejtat qė do t`i pėrfitojnė me kėtė Kėshill, shqiptarėt mund t`i realizojnė edhe pėrmes pushteteve lokale, qė i udhėheqin nė kėto komuna.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=8436
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.2.2010, 22:42   7
Citim:
SHBA-tė inkurajojnė shqiptarėt e Luginės pėr formimin e Kėshillit Nacional

Luginė e Preshevės, 10 shkurt - Shefja e zyrės pėr ēėshtje politike nė Ambasadėn Amerikane nė Beograd, Debora Menuti dhe sekretari politik, Eric Collings, tė martėn nė Bujanoc, e tė mėrkurėn nė Preshevė, janė takuar me prefektin e Bujanocit, Shaip Kamberin, dhe kryetarin e asamblesė komunale tė Preshevės, Skender Destanin.

Nė kėto takime ėshtė biseduar rreth gjendjes aktuale politike dhe asaj ekonomike qė po mbizotėron nė Luginėn e Preshevės. Sipas prefektit tė Bujanocit, Shaip Kamberit, nė kėtė takim ėshtė biseduar rreth gjendjes politike aktuale nė Luginėn e Preshevės, e me theks tė veēantė, rreth formimit tė Kėshillit Nacional Shqiptar dhe vendosjes sė pushtetit multi-etnik nė Bujanoc.

Kamberi tha tė ketė njoftuar ambasadoren amerikane me rrjedhat e pėrgjithshme nė komunė tė Bujanocit, e veēmas me procedurėn e formimit tė listės zgjedhore tė kėshillit nacional, reformat e fundit nė gjyqėsi, integrimin e shqiptarėve nė institucionet shtetėrore, formimin e pushtetit multietnik nė komunė, si dhe pėr potencialet e komunės nė sjelljen e investitorėve tė huaj.

“Ambasada amerikane po jep mbėshtetjen e saj tė plotė pėr iniciativėn pėr zgjedhje direke tė Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve”, theksoi Kamberi, duke shtuar se ”tė kenė biseduar edhe pėr pėrfshirje e serbėve nė pushtetin lokal nė Bujanoc, pėr tė cilėn gjė kėshilltarėt amerikanė nė ambasadėn amerikane kanė inkurajuar tė dy palėt pėr tė gjetur zgjidhje qė do tė jetė e kėnaqshme pėr tė gjithė”.

Edhe kryetari i asamblesė komunale tė Preshevės, Skender Destanin, i ka njoftuar zyrtarėt amerikanė me situatėn e pėrgjithshme nė Luginėn e Preshevės, si dhe me gjendjen e vėshtirė ekonomike, sociale, ēėshtjet e procesit tė vėshtirė arsimor, stabilitetin politik si parakusht pėr i investimeve ekonomike, dhe me procesin e formimit tė Kėshillit nacional.

Ndėrsa, ambasadorja amerikane, Menuti, duke inkurajuar shqiptarėt e Luginės pėr kėtė hap qė kanė ndėrmarrė pėr formimin e Kėshillit Nacional, theksoi se tė jenė shumė tė interesuar pėr kėtė kėshill, dhe gjithashtu beson qė ky ėshtė njė proces shumė i rėndėsishėm dhe njė mundėsi shumė e mirė pėr tė gjithė komunitetin shqiptar.

“Kėshillat Nacionale janė njė mundėsi shumė e mirė pėr tė ngritur zėrin tuaj nė sfera tė ndryshme, siē ėshtė edukimi, kultura, informimi dhe kjo ėshtė njė gjė shumė e rėndėsishme pėr arritjen e tė gjitha kėtyre qėllimeve dhe gjithashtu duke pasur parasysh mundėsinė qė pėrmes kėshillit nacional tė ndikohet edhe nė qendrėn e Beogradit”, theksoi Menuti, duke shtuar se “shpresojmė qė ky proces do tė arrihet, ashtu siē e kemi planifikuar dhe shpresojmė qė zgjedhjet tė planifikuara nė qershor tė kryhen ashtu siē ėshtė paraparė”.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,11345
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.4.2010, 21:40   8
Citim:
Tadiē nė Preshevė: Tė ngrihet Kėshilli Kombėtar Shqiptar

Preshevė - Presidenti serb Boris Tadiē viziton Luginėn e Preshevės, nga ku u ka bėrė thirrje shqiptarėve (tė Luginės sė Preshevės) tė formojnė Kėshillin e tyre Kombėtar, e nė kėtė mėnyrė, tė ndėrmarrin vetė pėrgjegjėsinė pėr zhvillimin e shtetit nė tė cilin jetojnė.

''Dėshiroj t'i inkurajoj shqiptarėt tanė pėr tė marrė pjesė nė institucionet e tyre kombėtare nė Serbi, pėr shkak se kjo (Serbia) ėshtė vendi dhe shtėpia e tyre'', ka thėnė Presidenti Tadiē, gjatė bisedės sė sipėrpėrmendur.

Gjithashtu, Tadiē premtoi qe pėrveē Fakultetit te Medvegjės te hapet Fakulteti i gjuhės shqipe edhe ne Presheve dhe Bujanovc. Nė kėtė mėnyrė, Presidenti Tadiē pėrēon nė Luginėn e Preshevės tė njėjtin mesazh qė coi atje edhe z. Meta pėr shqiptarėt e Serbisė, qė njė perspektivė e re po hapet edhe pėr Luginėn e Preshevės, ashtu siē u hap pėr marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Serbisė nė Beograd.

Mediat serbe shkruajnė se nė kuadėr tė njė vizite nė qytetin e Medvegjės, Tadic, ėshtė takuar dhe ka zhvilluar bisedime me studentė tė Fakultetit Ekonomik dhe atij Juridik nė kėtė qytet (Degė e Universitetit tė Nishit), si dhe ka marrė pjesė nė hapjen e minierės sė arit, plumbit dhe tė zinkut, nė vendin e quajtur ''Lece'', nė afėrsi tė Medvegjės. Te pranishem ishin edhe studente shqiptare. Kjo vizite ndodh ndėrkohė qe Zv.

Sekretari i Shtetit te SHBA Steinberg ndodhet ne Beograd. Gjithashtu, gjatė takimit me komunitetin shqiptar qė jeton atje, Presidenti serb Boris Tadiē deklaroi se ishte i shqetėsuar pėr diferencat e mėdha ekonomike ndėrmjet veriut dhe jugut tė vendit. Tadiē mori pjesė edhe nė nisjen e punimeve tė njė miniere tė re zinku nė Medvegjė, ku ai u shpreh se Serbia jugore ka potencialin pėr tė zhvilluar nėse do tė investohet nė sektorin e minierave.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/13864/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.4.2010, 13:34   9
Citim:
Diēka po ndodh nė Luginė…
Besnik Hysa

Java e parė e prillit, qė po e lėmė prapa, ishte diēka e pazakontė. Presidenti i Serbisė Boris Tadiē, vizitoi Medvegjėn, komunėn mė tė vogėl tė Luginės sė Preshevės. Vizita e tij kishte karakter promovimi me rastin e hapjes sė minierės “Leci”, nė tė cilėn do tė punėsohen 300 minatorė.

Nė kėtė ceremonial pėrgėzimi presidenti Tadiē, ftoi shqiptarėt e Luginės qė ta formojnė Kėshillin Nacional dhe nė kėtė mėnyrė t’i marrin pėrgjegjėsitė pėr zhvillimin e shtetit, nė tė cilin ata jetojnė.

“Dua t’i trimėroj shqiptarėt tanė, qė tė participojnė nė institucionet nacionale tė Serbisė, ngaqė kjo ėshtė vendi i tyre, shtėpia e tyre”, u shpreh i ngazėllyer presidenti para studentėve tė Fakultetit Juridik dhe Ekonomik tė Medvegjės.

Po, kėtė javė, pėrfaqėsuesit e Partisė Liberale Demokrate, tė Ēedomir Jovanoviēit, me vizituan Preshevės me pretekst tė formimit tė Degės sė kėtij subjekti politik dhe ftuan publikisht qytetarėt shqiptarė qė tė anėtarėsohen nė kėtė parti.
Oferta

Qytetarėt shqiptarė, nė numėr shumė simbolik, tė cilėt morėn pjesė nė tribunė, mendojnė se ende ėshtė herėt qė shqiptarėt tė kyēen nė njė subjektin politik tė Ēedės, por pati tė tillė, qė u deklaruan se ia vlen inkuadrimi i shqiptarėve edhe nė kėtė parti politike.

Le tė dihet se gjatė zgjedhjeve tė kaluara, partia e Ēedės ka marrė besimin e mė se 3000 qytetarėve tė tė gjitha nacionaliteteve qė jetojnė nė Luginėn e Preshevės, pėrfshirė kėtu edhe votėn e qytetarėve shqiptarė.

Nuk duhet befasuar krejt ajo qė po ndodh nė Luginė. Medvegja, njė komunė me mė pak se 10 mijė banorė, prej tyre 700 shqiptarė, u bė me dy fakultete, minierė dhe sė shpejti edhe me ngritjen e njė burgu. Njeriu i parė i shtetit, nga kjo komunė fton shqiptarėt tė kyēen nė institucione, tė cilat prej kohėsh i kanė larė duart nga shqiptarėt.

Tashti i ka mbet Buajnoci dhe Presheva, tė cilat veē pushteteve komunale dhe Trupit Koordinues u duhet edhe Kėshilli Nacional, patjetėr, pėr t’u ardhur shqiptarėve mė shumė era institucion.

Nė kėtė drejtim pse jo tė mos kyēen shqiptarėt edhe nė partitė serbe si dukur gjatė viteve tė 90-ta nė partinė e JUL-it. Sa mė shumė shqiptarėt tė shpėrndarė nėpėr institucione shtetėrore e partiake serbe, aq mė shumė ndarje mes shqiptarėsh.

Kėto ndarje do t’i bėjnė shqiptarėt tė ndahet e tė katandisen se zogjtė e korbit. Ata i gjenė gjithkund e askund.

Kėto dy ngjarje tė javės sė parė tė prillit s’ka se si tė mos jenė vazhdė e ngjarjeve tė tre muajve tė parė tė kėtij viti kur Luginėn e Preshevės e trazuan ngjarjet e hidhura tė shpėrthimit tė bombės nė makinėn e policit multietnik, vrasjen e njė shqiptari nga polici nė Preshevės egzodin e shqiptarėve me liberalizimin e vizave, pengesat rreth privatizimit tė ndėrmarrjeve shtetėrore etj.

Hemoragjia e zbrazjes nė heshtje tė Luginės, doemos se ka prekur bėrthamėn etnike tė kėsaj krahine tė bukur dhe strategjike shqiptare. Korridori i 10-tė, pastaj ngritja e Bazės ushtarake nė “Cepotin”, kanė lėkundur shqiptarėt pėr tė menduar mirė pėr tė ardhmen e tyre politike dhe ekonomike.

Prishtina e Tirana nuk janė nė gjendje tė bėjnė mė shumė pėr Preshevėn e ėndrrave idealiste, sa bėnė Beogradi pėr serbėt nė Kosovė. Nuk mjafton vetėm njė pėrkrahje morale “Mbahu Preshevė”, me kuota studentėsh, e ekskursione, por me programe konkrete. Thjesht kėto dy qendra tė vendosjes shqiptare le tė mėsohen nga Beogradi si ndihmohen bashkėkombėsit, jo me “pėrralla e mėsalla”, por me aksione konkrete.Qasja

- Nė se nuk ndėrrohet qasja e qendrave tė vendosjes shqiptare ndaj Luginės, nė njė periudhė jo shumė tė largėt nė fjalorin e politikanėve tanė do tė pėrdoren shprehjet: “Na ishte njėherė e njė kohė njė Medvegjė, njė Bujanoc e njė Preshevė” ashtu siē na ishin dikur njė Masurica, Surdulica e Molla e Kuqe!

- Nė se nuk ndėrrohet qasja e qendrave tė vendosjes shqiptare ndaj Luginės, kufijtė shtetėror tė Kosovės tė kufizuara me tokat shqiptare tė Karadakut tė Preshevės, Malėsinė sė Bujanocit dhe Medvgjės, nuk do ta kenė njė shpinė tė fortė etnike, por barku i saj i butė dalėngadalė do tė rrudhet e sakatoset etnikisht.

- Nė se nuk ndėrrohet qasja e qendrave tė vendosjes shqiptare ndaj Luginės, kot pse formohet Kėshilli Nacional i shqiptarėve ashtu siē u hapėn kot fakultetet nė Medvegjė me 5-6 studentė shqiptarė. Vėshtirė se do tė mbeten shqiptarė, pastaj pėr tu kyēur nė kaq shumė institucione e parti shqiptarėt, tė cilėt dalėngadalė po zvogėlohen, po treten edhe po katandisen nėpėr tė gjitha anėt e botės.

- Nė se nuk ndėrrohet qasja e qendrave tė vendosjes shqiptare ndaj Luginės, mjerisht nuk do tė ketė shqiptarė pėr t’i plotėsuar fabrikat, minierat e burgjet serbe, tė cilat janė mėsuar me shqiptarėt “problematikė”, “lokalė” e “vasalė”!.


http://bujanoci.net/?p=1617
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.5.2010, 21:58   10
Citim:
Halimi kėrkon autonomi kulturore pėr shqiptarėt e Luginės

Preshevė, 17 maj – Lideri i Partisė pėr Veprim Demokratik, Riza Halimi, njėherėsh dhe deputet popullor, nė njė konferencė shtypi mbajtur, tė hėnėn, nė Preshevė, foli pėr rolin dhe rėndėsinė e formimit tė Kėshillit Nacional, dhe ēėshtjet momentale politike me tė cilat po ballafaqohen shqiptarėt e Luginės sė Preshevės

Halimi, duke folur pėr situatėn aktuale politike dhe tė sigurisė qė po mbizotėron nė kėtė rajon, potencoi domosdoshmėrinė e formimit tė kėtij organi tė shqiptarėve tė kėtushėm, dhe se sipas tij, Kėshilli Nacional gjithsesi do tė fitojė legjitimitetin e vet dhe se rrugėtimi i tij ėshtė i pandalshėm.

Halimi, duke folur mė tej pėr domosdoshmėrinė e formimit tė Kėshillit Nacional, theksoi se pėrveē qė ky organ i shqiptarėve ėshtė me interes tė veēantė pėr banorėt e kėsaj treve, me formimin e tij do tė arrihej mė shpejtė formimi i njė autonomie kulturore pėr shqiptarėt e Luginės, ku pėrmes saj do tė zgjidheshin shumė probleme jetike me tė cilat pėrballen shqiptarėt e kėtij rajoni.

Do theksuar se nė konferencėn e sotme, lideri i kėtij subjekti politik, Riza Halimi, potencoi duke pėrkujtuar edhe vrasjen mizore tė kėshilltarit dhe afaristit Isuf Azizi, nga Rahovica, vrasja e tė cilit edhe sot e asaj dite mbetet enigmė pėr ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Me kėtė rast, Halimi, u bėri thirrje organeve tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe strukturave shtetėrore qė sa mė shpejtė tė bėjnė zbardhjen e kėtij rasti.

Temė tjetėr nė konferencėn e sotme tė Partisė pėr Veprim Demokratik, ishte edhe ndėrrimi i koalicioneve nė pushtetin lokal nė komunėn e Preshevės, ku Halimi formimin e koalicionit tė qeverisjes sė re lokale, e ka quajtur si koalicion i manipuluar, ngase sipas tij ėshtė bėrė tregti me votėn e kėshilltarėve. Halimi, po ashtu dezertimin e kėshilltarit tė PVD-sė nė PDSH e ka vlerėsuar si shembull tė paskrupullt dhe manipulim flagrant.

Nė kėtė konferencė, janė paraqitur zyrtarisht edhe emrat prej 29 sish, tė kandidatėve qė kandidohen pėr kėshilltarė nė Kėshillin Nacional, qė gjithsej nga komuna e Preshevės janė 13, nga Bujanoci 14, dhe nga Medvegja 2 kandidatė.

Ndėrkaq, deri nė afatin e paraparė ligjor pėr grumbullimin e deklaratave pėr Kėshillin Nacional, gjithsej janė grumbulluar 27 mijė e dy qind nėnshkrime, ndėrkaq tė gjithė tė interesuarit qė dėshirojnė tė deklarohen pėr formimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve do tė kenė mundėsi qė deri mė 21 maj tė kėtij viti, tė mund tė regjistrohen nė listėn e veēantė zgjedhore.

http://bujanoci.net/?p=2431
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2010, 20:01   11
Citim:
Lugina e Preshevės voton pėr kėshillat e pakicave

Image Nė Serbi sot po zhvillohen zgjedhjet pėr Kėshillat Nacionale tė pakicave kombėtare. Ne kete proces jane edhe shqiptaret e Lugines se Presheves, per te zgjedhur Kėshillin e tyre Nacional.

Ne tre komunat e Lugines, Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, qe ne oren 07:00 te mengjesit janė hapur 55 qendra votimi dhe te drejte vote kane rreth 27 mijė qytetarė shqiptarė, ndersa qendrat e votimit do te mbyllen nė oren 20:00 tė mbrėmjes.

Kėshilli Nacional i shqiptarėve do tė kete 29 anėtarė, ndersa ne gare jane dy listat zgjedhore, ajo e Partisė pėr Veprim Demokratik dhe Unionit Demokratik Shqiptar.

Kjo ėshtė hera e parė ne Serbi qė pakicat te zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre dhe pas formimit tė kėshillave kombėtare te kėrkojnė tė drejtat nė institucionet e Beogradit, si edhe nė ato ndėrkombėtare.

Zgjedhjet e sotme po monitorohen nga vėzhgues tė Organizatės pėr zgjedhje tė lira dhe demokratike-CESID.

Po ashtu sot nė rajon pėrvec pėrfaqėsuesve tė ministrisė pėr tė drejtat e njeriut dhe pakicave po marrin pjesė edhe ata tė OSBE-sė, ambasadės amerikane si dhe ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė.

Nderkaq, Ambasadori i Shqipėrisė ne Beograd Shpetim Caushi qėndroi nė Luginėn e Preshevės nė fundjavė. Nė takim me Kryetarin e Komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberin, Ambasadori Ēaushi, ka biseduar pėr gjendjen aktuale politike dhe ate tė sigurisė nė rajon, nė prag tė mbajtjes sė zgjedhjeve pėr themelimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve.

Tirana zyrtare i ka dhėnė pėrkrahje themelimit tė Kėshillit Nacional tė shqiptarėve qė jetojnė nė Serbi.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-rajoni...-pakicave.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 19:09   12
Citim:
Shqiptarėt e Luginės bėhen me Kėshill

Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės do tė mund tė themelojnė Kėshillin e tyre.

Kjo, pasi KQZ i Serbisė publikoi se rreth 55 pėrqind e pakicave morėn pjesė nė zgjedhjet administrative.

Partia mė e votuar doli ajo e Riza Halimit, deputetit tė vetėm shqiptar nė Kuvendin e Serbisė, i cili votimin e banorėve tė Luginės sė Preshevės e quajti ngjarje historike.

“I pėrshėndes shqiptarėt pėr kėtė akt historik. Do punojmė nė zgjidhjen e problemeve tė tyre”, deklaroi Halimi.

Pėrveē shqiptarėve nė Luginė jeton edhe pakica sllovene dhe ajo kroate, tė cilat i kanė votuar pėrfaqėsuesit e tyre.


http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../32177/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2010, 20:55   13
Citim:
Zgjedhjet lokale u bojkotuan nga PDSH e Ragmi Mustafės

Fitoren bindėse nė zgjedhjet e para pėr nė Kėshillin Kombėtar tė Shqiptarėve nė komunat me popullsi kryesisht shqiptare, tė Preshevės, Bujanovcit dhe tė Medvegjės, kryetari i Partisė Shqiptare pėr Veprim Demokratik (PVD), Riza Halimi, nė tė njėjtėn kohė deputet nė Parlamentin e Serbisė, nė njė prononcim nė gazetėn e pėrditshme serbe “Danas”, e konsideroi si tė pritshme, duke pasur parasysh edhe rezultatet e arritura nga ajo nė zgjedhjet lokale tė fundit.

Sipas tij, mė e rėndėsishme sesa fitorja e PVD-sė, ėshtė fakti se shqiptarėt u bėnė tė vetėdijshėm dhe e kuptuan rėndėsinė e krijimit tė Kėshillit Kombėtar tė tyre, pėr sa tregojnė edhe shifrat e pjesėmarrjes sė tyre nė kėto zgjedhje: mbi 75 pėr qind nė Medvegjė, 59 pėr qind nė Preshevė dhe afro 51 pėr qind nė Bujanovc.

Lidhur me bojkotimin e kėtyre zgjedhjeve nga Partia Demokratike Shqiptare e Ragmi Mustafės, njėkohėsisht kryetar i Komunės sė Preshevės, dhe nga Bashkimi Demokratik pėr Luginėn tė Skėnder Destanit, z. Halimi vuri nė dukje se tė dyja kėto parti kanė zhvilluar njė fushatė anti-elektorale, ndėrkohė qė partia e tij pati njė kohė shumė tė shkurtėr pėr mobilizimin e zgjedhėsve, por, sidoqoftė, rezultatet e arritura treguan pėr kapėrcimin e problemeve qė, sipas tij, kishin tė bėnin, nė radhė tė parė, me pėrpilimin e njė liste elektorale tė vetme dhe me pėrpjekjet pėr tė zhvilluar njė proces zgjedhor transparent.

Shqiptarėt e rajonit, sipas tij, treguan njė shkallė tė lartė pėrgjegjėsie dhe ndėrgjegjėsimi pėr nevojėn qė tė kenė, mė nė fund, organin e tyre pėrfaqėsues.

Pyetjes se cili do tė jetė prioriteti i veprimtarisė sė Kėshillit Kombėtar tė Shqiptarėve, kryetari i PVD-sė iu pėrgjigj, duke vėnė dukje se, nė radhė tė parė, do tė jenė problemet lidhur me arsimin.

“Fjala ėshtė pėr programet mėsimore, tekstet shkollore dhe mosnjohjen e diplomave tė fakulteteve tė Prishtinės. Probleme ka edhe nė pėrdorimin zyrtar tė gjuhės shqipe. Kėto nuk janė ēėshtje qė kanė lindur dje, por tani ne duhet t’i zgjidhim ato me njė ritėm shumė mė tė shpejtė. Ekzistojnė probleme edhe nė fushėn e kulturės, pra nė bashkėpunimin me institucionet shtetėrore pėrkatėse tė Serbisė. Ne na pret njė punė e madhe dhe ėshtė shumė e rėndėsishme qė zgjedhėsit e kuptuan kėtė”.

Sa i pėrket asaj se cili do tė jetė qėndrimi i Kėshillit Kombėtar tė Shqiptarėve ndaj procesit tė decentralizimit nė Serbisė dhe nėse do tė ketė kėrkesa specifike nė fushėn e autonomisė tė shqiptarėve nė jug tė vendit, z. Halimi theksoi se “ligji pėr kėshillat kombėtarė tė pakicave ėshtė i qartė dhe ai parashikon njė autonomi kulturore tė caktuar. Ne, sigurisht, nė kėtė kuadėr, do tė punojmė pėr zgjidhjen e problemeve tė pėrmendura mė sipėr, me tė cilat shqiptarėt pėrballėn nė rajonin jugor tė Serbisė. Kam mendimin se me njė autonomi mė tė madhe do tė kemi mundėsinė qė tė zgjidhim problemet pėrkatėse dhe tė pakėsojmė rreziqet e konflikteve ndėretnike eventuale, qė kemi pasur nė tė kaluarėn nė kėtė rajon”, tha ai.

http://216.75.13.41/index/rajon/ded1...e27ce061e.html

Citim:
Shqipėria angazhohet pėr tė drejtat e shqiptarėve nė Serbi

Zv. Kryeministri dhe Ministri i Punėve tė Jashtme, Z. Ilir Meta, pėrshėndet zhvillimin e qetė dhe konform standardeve tė njohura tė procesit tė votimit pėr Kėshillin Kombėtar tė Shqiptarėve nė Serbi.

Me kėtė rast, Zoti Meta pėrshėndet pėrkushtimin dhe angazhimin e subjekteve politike shqiptare dhe tė tė gjithė votuesve shqiptarė, pėr kurorėzimin e kėtij procesi, dėshmi kjo e maturisė politike, pėrgjegjshmėrisė qytetare dhe i kapacitetit tė tyre demokratik, thuhet nė njoftimin e MPJ-sė shqiptare.

Zv. Kryeministri dhe Ministri i Punėve tė Jashtme, Z. Ilir Meta, shpreh bindjen se konstituimi, sa mė shpejt, i Kėshillit Kombėtar tė Shqiptarėve nė Serbi, nė respekt tė vullnetit tė shprehur tė qytetarėve, do t'i shėrbejė garantimit, nė rrugė institucionale, tė tė drejtave themelore tė shqiptarėve.

Nė njoftim mė tej theksohet Ministri i Punėve tė Jashtme, Z. Ilir Meta, rikonfirmon angazhimin dhe vendosmėrinė e Qeverisė sė Shqipėrisė nė mbėshtetje tė kėrkesave tė ligjshme tė shqiptarėve nė Serbi. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...b5f58650b&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2010, 15:27   14
Citim:
Formohet Kėshilli Nacional i Shqiptarėve tė Luginės

Bujanoc, 3 korrik – Tė shtunėn, nė Bujanoc, nga kuvendarėt e Partisė pėr Veprim Demokratik, ėshtė themeluar Kuvendi i Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės.

Me kėtė rast, pa ndonjė kundėrkandidat, Galip Beqiri-ish kryetar i Bashkėsisė lokale tė Tėrrnocit, dhe aktivist i PVD-sė, ėshtė emėruar kryetari i Kuvendit.
Ndonėse pa pjesėmarrjen e kuvendarėve tė partisė sė Unionit Demokratik Shqiptar, parti kjo qė doli nė votime dhe pėrkrahu formimin e kėtij Kėshilli, ėshtė themeluar Kuvendi i Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės, por vetėm nga kuvendarėt e Partisė pėr Veprim Demokratik.

Nėntėmbėdhjetė delegatėt e Partisė pėr Veprim Demokratik, nga gjithsej 29 kuvendarė sa ėshtė paraparė me ligj pėr formimin e Kuvendit nė fjalė, kanė konstituuar sot, Kuvendin e Kėshillit Nacional.

Ashtu siē edhe ishte pritur, bazuar nga burimet brenga UDSH-sė, nė Kuvend nuk morėn pjesė pėrfaqėsuesit e Unionit Demokratik Shqiptar, parti kjo e cila e kishte pėrkrahur qė nė fillim iniciativėn pėr themelimin e kėtij institucioni shqiptar tė kėtij rajoni.

Nga ana tjetėr, aksionin pėr formimin e Kėshillit Nacional e kanė bojkotuar tri partitė tjera politike shqiptare qė i tubojnė shqiptarėt nė Luginė tė Preshevės, si; Partia Demokratike Shqiptare, Lėvizja e Progresit Demokratik, Bashkimi Demokratik i Luginės dhe Lėvizja Kombėtare Shqiptare.

Themelimi i Kuvendit tė Kėshillit Nacional, bėhet pas pėrfundimit tė procedurės sė mbledhjes sė nėnshkrimeve pėr iniciativė, formimin e listės zgjedhore, zgjedhjeve tė mbajtura mė 6 qershor, dhe ėshtė pėrmbyllur tė shtunėn, me mbajtjen e Kuvendit tė Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės.

Tashmė, mbetet tė shihet nėse ky Kėshill do tė jetė funksional, duke pasur pėr bazė bojkotin e fundit edhe tė UDSH-sė. Ndėrkohė, qė konstituimi i tij ėshtė bėrė vetėm nga delegatėt e Partisė pėr Veprim Demokratik.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,26929
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2010, 16:42   15
Citim:
Ministri serb Markoviē nė Preshevė dhe Bujanoc

Luginė e Preshevės, 13 korrik - Ministri i vetėqeverisjes lokale, Milan Markoviē, njėherėsh dhe kryetar i Trupit Koordinues pėr Luginė tė Preshevės, tė martėn, ka vizituar komunėn e Preshevės dhe tė Bujanocit, me ē`rast ėshtė takuar me prefektėt e dy komunave dhe me kryetarin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės, Galip Beqirin.

Nė takimin mes Beqirit dhe Markoviē ėshtė biseduar rreth aktiviteteve tė planifikuara dhe fillimit tė bashkėpunimit tė Trupit Koordinues me Kėshillin Nacional.

Kryetari Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės, Galip Beqiri, ka shprehur gatishmėrinė e tij se Kėshilli Nacional ėshtė formuar pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve, tė cilat fatkeqėsisht deri mė tani nuk kanė mundur tė zgjidhen.

Nga ana tjetėr, Markoviē, takimin me pėrfaqėsuesit institucionalė shqiptarė tė Luginės e ka quajtur tė rėndėsishėm edhe pėr punėn e mėtutjeshme tė Trupit Koordinues.

“U takuam me kryetarin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve, mendoj se kjo ėshtė njė ngjarje e rėndėsishme ku ka tė bėjė me zgjidhjen e problemeve tė cilat ballafaqohen shqiptarėt nė kėtė rajon”, theksoi Markoviē, duke u zotuar se “shumė shpejt do tė vijmė deri tek ndonjė zgjidhje konkrete qė deri nė fund tė vitit tė ketė pėrparime dhe zgjidhje tė kėtyre problemeve”.

Sipas Markoviē, tani mė ekziston Kėshilli Nacional i shqiptarėve qė t`i zgjidh problemet, ata kanė ingirenca tė qarta lidhur me ligjin e kėshillit nacional tė pakicave, dhe shpresoj, u zotua ai, qė ky ėshtė njė fillimi i bashkėpunimit tė suksesshėm dhe nė shtator do tė shohim rezultatet e para konkrete.

Ndėrkaq, prefekti i Bujanocit, Shaip Kamberi, theksoi se me zyrtarin e Beogradit, Markoviē, tė kenė biseduar pėr shumė ēėshtje me tė cilat ai, tė ketė qenė i njoftuar edhe mė parė.

Sipas Kamberit, nga shefi i Trupit Koordinues tė ketė marrė premtime qė ky organ do t`i pėrkrah nė angazhimet e administratės lokale, tė Kėshillit Nacional dhe nė zgjidhen e ēėshtjeve qė ekzistojnė me vite tė tėra, ku qytetarėt e Luginės janė ballafaquar me dekada.

Po tė martėn, ministri i vetėqeverisjes lokale, Markoviē, ėshtė takuar edhe me prefektin e Preshevės, Ragmi Mustafa, tė kenė biseduar rreth projekteve tė planifikuara qė Trupi Koordinues i pėrkrahė, apo mund t'i pėrkrahė nė tė ardhmen.

Markoviē, po ashtu ka vizituar fėmijėt me kėrkesa tė veēanta, qė ėshtė organizuar nga shoqata e prindėrve tė fėmijėve me kėrkesa tė veēanta nė Preshevė, e po ashtu ka biseduar me arsimtarėt, fėmijėt dhe prindėrit rreth hapėsirave tė reja qė nė rikosntruimin e saj Trupi Koordinues ka investuar 1.8 milionė dinarė (rreth 20 mijė euro).

Sipas agjendės sė paraparė, shefi i Trupit Koordinues qeveritar serb pėr Luginė tė Preshevės, Milan Markoviē, ka zhvilluar takime edhe me njė grup biznesmenėsh tė rajonit tonė, me ē`rast ėshtė biseduar pėr problemet me tė cilat po pėrballen ata.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,28024
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.