Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.11.2009, 18:51   1

Shkrim i cituar Z1: Vetėdijėsim pėr konsumin e prodhimeve vendase


Citim:
Filloi sot “Java e biznesit kosovar 2009”

Aleanca Kosovare e Biznesit do tė promovojė prodhimet vendore, nė mėnyrė qė tė krijohen lidhje tė reja mes afaristėve vendas si dhe atyre tė huaj.

Fushata “Java e Biznesit Kosovar” synon po ashtu pėrmirėsimin e komunikimit nė mes konsumatorėve dhe prodhuesve vendorė, integrimin e interesave tė pėrbashkėta ndėrmjet prodhuesve dhe konsumatorėve, motivimin e afaristėve qė tė merren mė tepėr me veprimtari prodhuese, si dhe promovimin e interesave tė prodhuesve me qėllim tė zhvillimit ekonomik tė vendit.

Pjesa kryesore e produkteve qė konsumohen nė Kosovė vijnė nga eksporti. Tradicionalisht nė Kosovė konsumohen produkte tė jashtme edhe pse nė shumė raste ato janė me ēmime mė tė larta dhe me cilėsi mė tė ulėt.

http://www.rtklive.com/new/?cid=8,1&newsId=33204

Citim:
Filloi Java e biznesit kosovar

“Unė konsumoj prodhime vendore, tradita vazhdon”, ėshtė motoja e “Javės sė biznesit kosovar 2009”, e cila kėtė vit pėr herė tė parė po mbahet nėn patronatin e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, nė mbėshtetje tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė (MTI), Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave (MEF) dhe Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės sė Biznesit (AKB) tha se ky ėshtė njė pėrkushtim konkret i shtetit, nė mbėshtetjen e promovimit tė prodhimtarisė vendore, duke bėrė kėshtu me tė fuqishme qėndrueshmėrinė ekonomike tė vendit.

Objektivat e AKB-sė, sipas tij, janė promovimi i ekonomisė kosovare, rritja e konsumimit tė prodhimtarisė vendore si dhe stimulimi i prodhuesit nė cilėsinė dhe kualitetin sipas standardeve tė kėrkuara ndėrkombėtarisht. Ai gjithashtu tha se synim i tyre mbetet edhe inkurajimi i Qeverisė pėr tė krijuar njė ambient mė tė favorshėm pėr zhvillimin ekonomik. AKB-ja, sipas tij, me pėrkrahjen e Qeverisė, ka arritur shumė nga objektivat e veta, por ajo pret edhe mė tepėr angazhim nė sendėrtimin e politikave mė tė favorshme pėr njė zhvillim mė tė hovshėm ekonomik, sidomos tė atyre qė kanė destinim prodhimin dhe eksportin.

“Infrastruktura fizike po avancohet, po ashtu edhe ajo ligjore po shėnon progres tė ndjeshėm, por politikat tatimore e fiskale mund tė avancohen edhe mė shumė, pėr t’i hapur frymėn investimeve nga jashtė”, pohoi Shahini.

Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės tha se objektivi i tyre i pėrbashkėt ėshtė zhvillimi dhe ndėrtimi i vendit, krijimi i vendeve tė reja tė punės si dhe krijimi i njė ambienti shumė mė tė mirė pėr biznesin kosovar. Ai gjithashtu iu premtoi bizneseve, se Qeveria edhe mė tej do tė vazhdojė tė mbetet, partner i ngushtė i komunitetit tė biznesit kosovar.

“Ne kemi ndėrmarrė hapa institucional, pėr tė krijuar kushte mė tė mira pėr punėn tuaj. Ne do tė vazhdojmė me pėrpikėri tė respektojmė tė gjitha mundėsitė qė kemi pėr tė iu krijuar kushte shumė mė tė favorshme pėr biznesin kosovar”, tha kryeministri Thaēi.

Qeveria, sipas tij, gjithmonė do tė pėrkrahė iniciativa tė tilla, tė cilat kanė si qėllim promovimin e prodhimeve vendore dhe forcimin e prodhuesve, duke siguruar kėshtu njė zhvillim tė gjithėmbarshėm ekonomik.

Ai tha se ėshtė i pamohueshėm fati, qė bizneset e vogla dhe tė mėdha, kanė bėrė njė punė tė shkėlqyer gjatė 10 viteve tė fundit, por Qeveria po shikon mundėsi edhe mė tė mira tė krijimit tė kushteve pėr bizneset, pasi qė vetėm suksesi i biznesit kosovar ėshtė garancė pėr njė zhvillim ekonomik dhe krijimin e vendeve tė reja tė punės.

“Synimet e Qeverisė janė krijimi i njė ambienti edhe mė tė mirė biznesi, tė ketė siguri tė plotė pėr biznesin tuaj, mbėshtetje shtetėrore duke nėnkuptuar edhe lehtėsimin e procedurave tė tė bėrit biznes. Kjo nėnkupton edhe respektimin e plotė tė ligjit, transparencė tė plotė nė punė dhe betejė tė pa kompromis nė luftimin e dukurive negative”, pohoi Thaēi.

Java e biznesit kosovar 2009, do tė mbahet nė shtatė qendra tė Kosovės dhe do tė zgjasė deri me 18 nėntor. Nė kėtė projekt do tė marrin pjesė 75 kompani prodhuese tė cilat do t’i ekspozojnė produktet e tyre.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=4000
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2009, 13:28   2
Citim:
Shtohet konsumi i prodhimeve vendore

Gjatė aktivitetit “Java e biznesit kosovar”, konsumi i prodhimeve vendore rritet deri nė 30 pėr qind. Kjo tregon se pėrpos patriotizmit ekonomik, kėtu mungon edhe njė marketing mė agresiv, tha tė martėn nė Prizren, kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), Agim Shahini.

Njė karvan i pėrbėrė nga nxėnės, studentė dhe pėrfaqėsues tė disa prodhuesve tė ndryshėm kosovarė, tė pėrcjellė nga njė atmosferė solemne, ndonėse nė njė mot tė pėrcjellė me riga shiu, nė kuadėr tė njė fushate promovuese tradicionale, tė martėn pėr njė ditė ėshtė stacionuar nė qendėr tė Prizrenit, duke ekspozuar prodhime tė ndryshme “Made in Kosova”.

Sipas organizatorėve, kjo fushatė trejavėshe ka pėr qėllim ngritjen e vetėdijes sė qytetarėve dhe tė institucioneve si dhe tė konsumatorėve pėr ngritje tė cilėsisė dhe rritje tė konsumit tė prodhimeve vendore.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../18407/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2009, 10:53   3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.11.2009, 11:56   4
Citim:
Prodhimet vendore u ekspozuan nė Mitrovicė, tė premtėn "Javėt..." nė Pejė

Nė kuadėr tė javės tradicionale tė prezantimit tė prodhimeve vendore, karvani i prodhuesve vendor tė enjten ka qėndruar nė Mitrovicė.

Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini tha se jemi kėtu qė mė pėrpjekjet tona tė sensibilizojmė ekonomitė vendore.

"Mitrovica pėr herė tė parė ka hapur dyert kėsaj radhe pėr 75 prodhues tė Aleancės Kosovare tė Biznesit. Mė tė drejtė kėrkojnė nga qytetarėt e Mitrovicės qė tė kanė infrastrukturė mė tė mirė, shemė sociale mė tė avancuar, prandaj ju qytetarė e keni njė emėr tatimpagues tė Republikės sė Kosovės, shteti i juaj dhe i joni do tė bėjė shumė mė shumė nėse ju konsumoni produkte vendore kosovare, pasi nė kėtė mėnyrė rritet mundėsia e krijimit tė njė infrastrukture mė tė mirė, e cila si po shihet ėshtė pėrmirėsuar edhe nė Mitrovicė", tha ai.

Ai tha se po vazhdojnė kėtė projekt pėr herė tė shtatė, nė mėnyrė qė tė jemi nė shėrbim tė konsumatorėve dhe prodhuesve nga tė cilėt, sipas tij mė tė drejtė shpesh adresohen edhe ankesa.

"Ky manifestim sivjet po mbahet pėr herė tė parė nėn patronatin e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, nė mbėshtetje tė Ministrisė tė Industrisė dhe Tregtisė, Ministrisė sė Ekonomisė, Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale, agjencioneve tė ndryshme tė shtatė komunave tė vendit", tha Shahini.

Ndėrsa me rastin e prezantimit tė prodhimeve vendore, kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi tha se me konsumimin e prodhimeve vendore tregojmė edhe patriotizmin ekonomik.

Nesėr nė kuadėr tė kėsaj jave, prodhuesit vendor do t'i ekspozojnė nesėr prodhimet e tyre nė Pejė.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=5441
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.11.2009, 18:15   5
Citim:
Karvani i bizneseve vendore ka arritur edhe nė Gjilan

Karvani i bizneseve vendore ka arritur tė mėrkurėn edhe nė Gjilan me porosinė pėr qytetarėt e komunės sė Gjilanit qė tė konsumojnė sa mė shumė produkte vendore.

Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, ka vlerėsuar komunėn e Gjilanit pėr mbėshtetjen e bizneseve, por edhe qytetarėt e Gjilanit, pėr siē u shpreh respektimin dhe konsumimin e prodhimet vendore.

Duke folur pėr kėtė aktivitet tė AKB sė, Shahini tha se nėpėr shumė qytete tė Kosovės ky karvan ėshtė duke shkuar dhe sot ka ardhur edhe nė Gjilan me njė qėllim tė vetėm qė tė promovohet ekonomia e Kosovės.

"Duke e promovuar ekonominė e Kosovės ne do tė rritin zhvillimin ekonomik. Neve na mungon njė zhvillim i hovshėm dhe kėtė zhvillim do ta bėjmė bashkėrisht. Pėrpjekjet e AKB sė kėtė vit janė pėrpjekje mė tė fuqishme, sepse pėr herė tė parė ky aktivitet mbahet nėn pėrkujdesjen e kryeministrit, por mbėshtetja vije edhe nga institucionet lokale", ka thėnė Shahini.

Ai ka falėnderuar gjilanasit qė po e respektojnė zhvillimin ekonomik tė vendit, duke konsumuar produktet vendore, produkte tė cilat edhe e meritojnė tė konsumohen, sepse janė produkte mė tė mira dhe janė mė ekologjike.

Ndėrsa Qemajl Mustafa, kryetar i komunės sė Gjilanit, e ka vlerėsuar kėtė ngjarje si njė moment tė veēantė, duke thėnė se komuna dhe qeveria do tė bėjnė ēmos qė tė jenė nė funksion tė biznesit dhe iniciativave private.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=5630
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.11.2009, 15:12   6
Citim:
Bleni produkte vendore

Mbi 75 kompani me 1000 produkte vendore ia kanė mėsyrė Prishtinės, pėr tė shėnuar fundin e manifestimit “Javėt e Biznesit Kosovar”. Pėr tri javė, karvani i biznesit ka kaluar nėpėr qendrat kryesore tė Kosovės, duke u munduar t’i bindin qytetarėt tė konsumojnė prodhime vendore.

Kryetari i Aleancės Kosovare tė Bizneseve, Agim Shahini, nė ambient tė hapur nė qendėr tė Prishtinės, ka thėnė se kryeqyteti si vendi mė i madh nė Kosovė, duhet tė jetė shembull pėr trajtim tė mirė tė produkteve vendore.
”Kėrkesat e tė gjithėve janė qė prodhuesit tanė tė ofrojnė produkte sa mė cilėsore dhe tė ketė sasi pėr qytetarėt tanė”, ka thėnė Shahini.

Ai edhe njė herė iu ka bėrė thirrje institucioneve vendore qė tė vazhdojnė me reforma nė politikat ekonomike.

Ndėrsa, prodhuesit vendorė qė ishin pjesė e karvanit, e kanė vlerėsuar lart kėtė manifestim, si mundėsi e mirė pėr marketing mė agresiv tė produkteve vendore. Ata thonė se promovimi edhe mė tej mbetet problem.

“Ne kemi filluar me biznesin tonė qė 15 ditė. Prandaj, promovimin e shohim shumė tė rėndėsishėm. Besoj se ky manifestim na ka ndihmuar sado pak, sepse qytetarėt kanė qenė shumė tė interesuar”, ka thėnė Fitim Xhata, pėrfaqėsues i firmės “Scand win”, prodhues i detergjentit.

Pjesė e karvanit, po ashtu, kanė qenė edhe kompani qė me produktet e veta qysh herėt kanė gjetur veten nė treg. E tillė ėshtė kompania “Devolli”, e cila me produktet e qumėshtit “Vita” dhe pijeve “Tango” ėshtė veēse e njohur pėr kosovarėt.

“Ne e kemi tregun, mirėpo qėllimi ka qenė qė t’i vetėdijesojmė njerėzit qė tė blejnė prodhime vendore, e jo tė huaja”, tha Faton Panxha, nga departamenti i marketingut nė kėtė kompani.

Pėrveē bizneseve, nė ditėn pėrmbyllėse nė Prishtinė, karvanit iu bashkuan edhe pėrfaqėsues tė Qeverisė se Kosovės. Nashibe Bajrami, pėrfaqėsuese e Ministrisė se Ekonomisė dhe Financave, ka thėnė se Qeveria ka synim kryesor zhvillimin ekonomik tė vendit, e posaēėrisht sektorin e bujqėsisė.
“Kemi bėrė lehtėsime duke ndryshuar tarifat doganore dhe ato tė TVSH-sė”, tha ajo.

Ndėrsa Izet Arifi, nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, tha se ky aktivitet ėshtė i qėlluar, pasi ndikon nė vetėdijesimin e konsumatorėve se produktet vendore janė kualitative. “Inkurajoj tė gjithė konsumatorėt qė t’i blejnė produktet vendore me qėllim qė t’i ndihmojnė Kosovės dhe vetes”, tha Arifi
Ndryshe, manifestimi “Java e biznesit 2009” sivjet ėshtė organizuar pėr herė tė shtatė dhe pėr tė parėn herė nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi dhe nė mbėshtetje tė MTI-sė dhe MEF-it.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../19019/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.11.2009, 18:25   7
Citim:
Pėrfunduan “Javėt e Biznesit kosovar 2009”

Pas 16 ditė ekspozimi tė prodhimeve tė bizneseve vendore nė 22 qytete tė Kosovės, tė mėrkurėn nė Prishtinė, Aleanca Kosovare e Biznesit (AKB) pėrmbylli edicionin e shtatė tė “Javėve tė biznesit kosovar 2009”, i cili ka pėr qėllim ngritjen e vetėdijes pėr konsumimin e prodhimeve vendore.

Nė karvanin e “Javės sė biznesit kosovar 2009” morėn pjesė 75 kompani kosovare me 1000 produkte, tė cilėt pėr mė shumė se dy javė kaluan nėpėr qytetet kryesore tė Kosovės, ndėrsa gjatė kėtij aktiviteti qytetarėt kanė mundur tė blejė produktet vendore 30 pėr qind mė lirė.

Kryetari i AKB-sė, Agim Shahini, ka thėnė se qėllimi i “Javėve tė Biznesit kosovar”, ka qenė rritja e konsumit tė prodhimeve vendore dhe ngritja e vetėdijes sė qytetarėve pėr tė konsumuar sa mė shumė prodhime vendore.

“Ne e kemi pėrmbyll kėtė aktivitet tė suksesshėm, them suksesshėm, sepse pėr tė qenė i suksesshėm ėshtė pėrkujdese zyra juaj, dhe ėshtė pėrkujdes i gjithė mekanizmi shtetėror dhe prandaj ky pėrparim nuk ėshtė vetėm i Aleancės, por ėshtė i gjithėshtetėror dhe si i tillė ėshtė arritur suksesi”,tha ai.

Ndėrkaq, kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se qytetarėt duhet tė konsumojmė mė shumė prodhime vendore, sepse kjo i ndihmon rritjes sė vendeve tė reja tė punės dhe zhvillimit ekonomik.

“Dėshiroj qė sonte pėrmes kėtij takimi edhe njėherė t’ju bėj thirrje tė gjithė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės qė tė konsumojnė prodhimet vendore, sepse duke konsumuar ne prodhime vendore rriten vendet e reja tė punės dhe mbėshtesim zhvillimin ekonomik tė vendit tonė, zhvillojmė ndėrmarrjet tona ndikojmė drejtpėrdrejt nė ngritjen e mirėqenės tonė, do tė kemi buxhet mė tė madh”, tha ai.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=5945
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.2.2012, 21:39   8
Citim:
"Javėt e Biznesit Kombėtar"

Me qėllim tė rritjes sė vetėdijes tė popullatės mbarė shqiptare pėr tė konsumuar produkte qė mbajnė vulėn si prodhim vendor, Aleanca Kosovare e Bizneseve, nė bashkėpunim me komunėn e Bujanovcit dhe Preshevės, kanė nėnshkruar njė memorandum bashkėpunimi, i cili parasheh edhe lansimin e projektit “Javėt e Biznesit Kombėtar”, e qė parashihet tė realizohet nga 17 shkurti deri mė 28 nėntor.

Organizatorėt e “Javės sė Biznesit Kombėtar” shprehen optimistė se ky projekt, i cili fillon nga dita e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe vazhdon deri nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, do tė sjellė njė vetėdijesim mė tė madh te qytetarėt shqiptarė pėr tė konsumuar mė shumė produktet vendore.

Me kėtė rast, kryetari i AKB-sė Agim Shahini bėri tė ditur se aktivitetet e kėtij projketi do tė shtrihen nė gjithė hapėsirat shqiptare, si nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi dhe Luginė tė Preshevės. Sipas tij , kjo javė do tė ofroj pėr konsumatorėt, prezantimin e produkteve vendore si dhe shitjen e tyre.

Duke falėnderuar bashkėorganizatorėt e projektit “Javėt e Biznesit Kombėtar”, Shahini ka thėnė se ky projekt ka pėr qėllim edhe rritjen e bashkėpunimit ekonomik gjithėkombėtar. tjetėr, duke e vlerėsuar si mjaftė tė rėndėsishėm kėtė projekt, kryetar i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa ka thėnė se me shumė kėnaqėsi e ka pritur ftesėn pėr tė qenė bashkė organizator i njė ngjarje tė shumė pritur siē janė “Javėt e Biznesit Kombėtar” .

Ndėrkaq pėrfaqėsuesi i komunės sė Bujanovcit, Driton Rexhepi tha se pėrveē nė projektin “Javėt e Biznesit Kombėtar”, janė tė gatshėm dhe tė pėrkushtuar pėr tė bashkėpunuar me tė gjitha veprimet qė lidhen me sferėn ekonomike mes shqiptarėve.

http://rtv21.tv/home/?p=59567
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.2.2012, 21:12   9
Citim:
“Javėt e Biznesit Kombėtar” prezantohen nė Tiranė

Nė kuadėr tė njėqind vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, aktiviteti “Javėt e Biznesit Kombėtar” ka vazhduar nė kryeqendrėn shqiptare, nė Tiranė ku ėshtė bėrė publike pėr herė tė parė pėr mediat dhe qytetarėt e Shqipėrisė, ky projekt gjigant.

Me rastin e hapjes sė kėtij aktiviteti, kryetar i Bashkisė sė Tiranės, Lulėzim Basha tha se ėshtė i kėnaqur qė pret delegacione institucionesh e biznesesh nga tė gjitha trevat shqiptare.

Sipas tij, jo vetėm Bashkia, por edhe ai vetė si kryetar i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė kėtij projekti madhor nė kuadėr tė shėnimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

“Ka vend pėr festė, pėr njė seri aktivitetesh tė planifikuara jo vetėm nga Qeveria e Shqipėrisė, por edhe nga institucionet tjera mbarė shqiptare pėr tė gjithė atė qė u bė pėr 100 vjet”, tha Basha.

Kryebashkiaku i Tiranės, shtoi se akoma ka shumė punė pėr tė bėrė edhe pėr 100 vjetėt e ardhshme. Pėr kėtė nuk mjafton vetėm dėshira, patriotizmi e gjėra tjera, por mėnyra mė e mirė ėshtė pėr tė punuar e t’i pėrvishemi punės pėr 100 vjetėt tjera. Ai shtoi se ky projekt ėshtė njė rast shumė i mirė pėr tė vazhduar.

“Ne duhet t’i vėmė vetės qėllim qė ekonomia shqiptare pavarėsisht se ku zhvillohet edhe pėrkundėr kufijve qė janė, tė jenė realitet i bashkėpunimit drejt Bashkimit Evropian. Shqiptarėt mbi 100 milionė eurot qė po i eksportojnė jashtė trevave shqiptare ti kreditojnė nė viset shqiptare dhe tė blejnė e shesin sė pari prodhimet shqiptare”, tha Basha.

Mė mirė 100 milionė euro tė kreditohen nė tregun shqiptar, pasi tė bėhet kjo mund tė thuhet pėr simbolikėn dhe nė tė gjitha vizitat tė ketė rezultate, pėr ndryshe Bashkia nuk do tė ndihmonte projektin.

Kryetar i AKB-sė, Agim Shahini tha se “Javėt e Biznesit Kombėtar” ėshtė njė program kombėtar nė kuadėr tė 100 vjetėve pavarėsi.

Shahini theksoi faktin se “Javėt e Biznesit Kosovar” janė njė traditė dhjetėvjeēare nė Kosovė dhe ato aktivitete tashmė kanė marrė emėrtimin e “Javėt e biznesit kombėtar” si njė traditė e re ku tė gjitha bizneset mbarėshqiptare do tė ofrojnė mallra cilėsore pėr konsumatorėt .

“Rruga e kombit, dhe investimet nė infrastrukturė do tė ndikojnė pozitivist nė zhvillimin e shteteve. Me kėtė do tė rriten edhe investimet nė tė gjitha fushat e saj”, tha Shahini.

Kurse presidenti i Kėshillit tė Agro-Biznesit Shqiptar, Enver Ferizaj tha se prodhimet vendore janė cilėsore dhe duhet konsumuar. Javėt e biznesit do tė zgjasin plotė njė vit.

Dihet se motoja “Unė konsumoj prodhime vendore po ju?” do tė na shoqėrojė gjatė tėrė vitit nė tė gjitha trevat shqiptare, nė Kosovė, Shqipėri, Mali i Zi , Maqedoni e Luginė tė Preshevės.

Edhe kryetari i OEMVP-sė, Menders Kuci pasi pėrshėndeti sėrish kėtė aktivitet ftoi tė gjithė bashkėorganizatorėt qė kėtij projekti t’i shtojnė aktivitete tė reja pėr ta pasuruar ndėrsa theksoi rėndėsinė e promovimit tė tij edhe nė Maqedoni nė datė 27 shkurt.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,143393
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.2.2012, 21:08   10
Citim:
Promovohet ne Ulqin, Java e Biznesit kombetar

Projekti “Javėt e Biznesit Kombėtar”, i organizuar nga Aleanca e Bizneseve tė Kosovės, ka vazhduar me prezantimin e projektit kombėtar edhe nė Mal tė Zi, konkretisht nė Ulqin.

Xhaudet Cakuli, nėnkryetari i Komunės s Ulqinit, ka thėnė se ky projekt ka gjetur mbėshtetje nga tė gjitha trevat shqiptare, nė kėtė raste dhe nga Komuna e Ulqinit. Besojmė se sukseset nuk do tė jenė tė vogla, por shumė tė mėdha.

Ndėrsa Nazif Cungu, kryetari Komunės sė Ulqinit, ka thėnė se ndihet i kėnaqur qė edhe Ulqini ėshtė pjesė e projektit kombėtar nė kuadėr tė pavarėsisė. Ai ka falėnderuar tė gjithė shqiptarėt qė pushojnė nė Ulqin edhe pse ka kriza. “Pavarėsia e Kosovės ishte mė rėndėsi dhe qė u festua edhe nė Ulqin po ashtu edhe 100 vjetorin e pavarėsisė

sė Shqipėrisė” ka thėnė Cungu.

Agim Shahini, kryetar iAKB-sė, ka thėnė se “Javėt e Biznesit Kombėtar”, ėshtė njė projekt gjithė kombėtar nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ai ka falėnderuar kryetarin dhe Komunėn e Ulqinit pėr pėrkrahjen e kėtij projekti kombėtar.

“Projekti kapėr qėllim rritjen dhe konsumimin e prodhimeve shqiptare. Tė gjitha biznesetmbarėshqiptare do tė ofrojnė prodhime cilėsore pėr konsumatorėt. Projekti porealizohet nė tė gjitha trevat shqiptare, konkretisht nė pesė shtete. Prodhimet tona tė shkėmbehen ndėrmjet shteteve tona”, ka thėnė Agim Shahini.

Ndėrsa, Enver Ferizaj, president i Kėshillit tė Agro Biznesit Shqiptar, ka thėnė se prodhimet vendore janė cilėsore dhe duhet konsumuar.

Sipas tij me kėto aktivitete do tė zgjerohen horizontet e reja jo vetėm ndėrmjet prodhuesve shqiptar por edhe atyre rajonal e mė gjerė. Ky projekt do tė pėrmbajė aktivitet tė shumėllojshme. “Ne kemi pėr detyrė tė kontribuojmė me kėtė eveniment. Arritjet janė njohja, konsumi, zgjerimi, shije, shitje, lidhje kontratash etj. Qėllim i saj ėshtė pėr njė treg ndėrkombėtar”, ka thene Ferizaj.

Menderes Kuci, kryetar i Odės Ekonomike tė Maqedonisė Veri Perėndimore, ka thėnė se ky projekt kombėtar po realizohet nė tė gjitha viset ku frymohet shqip.

Ndėrsa, Fatmir Azizi, nga Komuna e Preshevės, ka thėnė se projekti kombėtar do tė mbahet edhe nė Preshevė edhe pse ky regjion ėshtė lėnė anash. Prodhimet e kėsaj ane nuk mund tė plasohen ne shtete tjera, pos nė Kosovė dhe kjo qasje dihet ndryshuar qė prodhimet shqiptare tė konsumohen gjithė andej trevave shqiptare dhe kėtyre ti jepet prioritet.

Ibrahim Milla, kryetar i Aleancės sė Bizneseve tė Ulqinit, i ka dhėnė mbėshtetje projektit Javėt e Biznesit Kombėtar, duke premtuar se mbėshtetje pėr prodhuesit shqiptar.

http://rtv21.tv/home/?p=61115
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2012, 22:52   11
Citim:
Java e Biznesit Kombėtar ‘zbret’ nė Maqedoni

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	java_e_biznesit_474445.jpg
Shikimet:	182
Madhėsia:	39,1 KB
NNJ:	3520“Javėt e Biznesit Kombėtar”, ėshtė prezantuar edhe nė Shkup, nga Aleanca e Bizneseve tė Kosovės, ku kanė marrė pjesė zyrtarė komunash nga viset shqiptare ku po realizohet projekti, i cili ka pėr qėllim vetėdijesimin mė tė madh tek qytetarėt se prodhimet shqiptare janė cilėsore dhe se konsumimi i tyre ėshtė nė tė mirėn e tė gjithėve.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Bizneseve, ka thėnė se projekti “Javėt e Biznesit Kombėtar”, ėshtė njė ngjarje kapitale pėr shqiptarėt, i cili organizohet nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Ai ka shtuar se aktiviteti ka pėr qėllim rritjen, konsumimin dhe bashkimin e prodhuesve shqiptare nė pesė shtetet ku jetojnė shqiptarėt. Projekti dikur ,“Javėt e Biznesit tė Kosovės”, sipas tij, tashmė ėshtė shndėrruar nė “Javėt e Biznesit Kombėtar” dhe ka gjetur mbėshtetje nga dy qeveritė dhe komunat e tė gjitha trevave shqiptare ku edhe po mbahen aktivitetet.

Shahini ka thėnė se projekti ka zgjuar jehon tė madhe dhe mesazhi i kėtij projekti ėshtė mirėpritur e pėrkrahur fuqishėm nga tė gjithė. “Deri mė tash nuk ka pasur ndonjė projekt tė tillė kombėtar nė asnjė vend tė Ballkanit dhe ky ėshtė i pari qė gjen zbatim”, ka thėnė ai. Ndėrsa, Menderes Kuēi, kryetar i Odės Ekonomike tė Maqedonisė Veri Perėndimore, ka thėnė se ėshtė privilegj i veēantė, por nė tė njėjtėn kohė edhe pėrgjegjėsi pėr tė qenė pjesė e kėtij pėrvjetori jubilar, sepse duhet nė mėnyrėn mė tė mirė tė lėmė gjurmėt tonė nė histori dhe tė bėjmė atė qė gjeneratat para nesh nuk arritėn ta bėnin, tė vėmė gurė themelet e pavarėsisė ekonomike.

“Kudo qė kemi shkuar politikanėt kanė kėrkuar qė tė rrisim qarkullimet tregtare ndėr shqiptare, ndėrsa ne kėrkojmė nga ata kushte mė tė favorshme pėr 100 investime tė reja”, ka thėnė Kuēi.

“Javėt e Biznesit Kombėtar”, do tė karakterizohen me njė mori aktivitetesh ekonomike dhe kulturore me shtrirje nė pesė shtete. Kjo ka pėr qėllim vetėdijesimin mė tė madh tek qytetarėt se prodhimet shqiptare janė cilėsore dhe se konsumimi i tyre ėshtė nė tė mirėn e tė gjithėve.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,143569
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.3.2012, 21:24   12
Citim:
Prizreni, vlerėson “Javėt e Biznesit Kombėtar”

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB), para bizneseve nė Prizren ka prezantuar projektin “Javėt e Biznesit Kombėtar”. Nėnkryetari i komunės sė Prizrenit, gjatė hapjes sė kėtė aktiviteti, ka pėrshėndetur nismėn e AKB-sė, ndėrsa ėshtė shprehur i kėnaqur qė sot nė Prizren po prezantohet projekti “Javėt e biznesit Kombėtar”.

Kryetari i AKB-sė Agim Shahini, gjatė prezantimit tė “Javėve tė Biznesit Kombėtar”, tha se ky projekt ka disa synime madhore, siē ėshtė promovimi I bizneseve vendore, krijimi i njė tregu me shkėmbime tregtare tė larta mes shteteve qė banohen nga shqiptarėt dhe jo vetėm, si dhe ofrimi i produkteve vendore pėr njė popullsi prej mė shumė se 10 milionė shqiptarė.

Shahini gjithashtu prezantoi aktivitetet, qė do tė mbahen nė kuadėr tė kėtij projekti, ndėrsa potencoi faktin se nė Prizren nė kuadėr tė “Javėve tė Biznesit Kombėtar”, mė datė 10 qershor, do tė organizohet njė aktivitet pėr nderė tė Lidhjes sė Prizrenit.

Ndėrsa zv.kryeministrja e Kosovės, njėherėsh ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari-Lila tha se projekti nė fjalė ėshtė njė iniciativė shumė e mirė dhe e qėlluar nga ana e AKB-sė. Kusari shprehu gatishmėrinė pėr mbėshtetjen e aktiviteteve, qė mbahen nė kuadėr tė kėtij projekti, ndėrsa theksoi se Qeveria, pėrkatėsisht ministria qė ajo drejton, do tė mundohet tė lehtėsojė sa mė shumė tė jetė e mundur, hapėsirėn pėr tė zhvilluar biznes nė Kosovė dhe pėr tė iu ofruar mė shumė mundėsi investimeve tė huaja. Kusari foli edhe pėr rėndėsinė e kėtij projekti, si dhe dėshirėn pėr tė krijuar njė treg tė fuqishėm rajonal me prodhimet shqiptare.

Ndrysh, rreth 100 biznese tė regjionit tė Prizrenit, po marrin pjesė ne projektin Kombėtar “Javėt e Biznesit Kombėtar”. Gjatė prezantimit tė kėtij projekti tė rėndėsishėm, biznesmenė tė ndryshėm vlerėsuan lartė kėtė iniciativė./Kosovapress/

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,143766
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.3.2012, 19:39   13
Citim:
“Java e biznesit kombėtar” mbahet edhe nė Preshevė

Preshevė, 6 mars - Aleanca Kosovare e Bizneseve ishte nisur pėr nė Preshevė pėr tė marrė pjesė nė njė aktivitet rajonal nė kuadėr tė “Javės sė Biznesit Kombėtar”, por ėshtė kthyer me njė sukses tė rėndėsishėm diplomatik,. Raporton KTV-ja.

Delegacioni ka kaluar kufirin Kosovė – Serbi vetėm pas 2 tentativave, ndėrkaq ka dėshmuar nė praktikė edhe zyrtarisht se Serbia, njė javė pasi ėshtė shpallur vend kandidat i BE-sė po vazhdon tė mos i respektojė marrėveshjet e arritura nė Bruksel.

Me gjithė peripecitė, AKB-ja ka arritur qė tė merrte pjesė nė kėtė konferencė tė karakterit rajonal.

http://koha.net/?page=1,15,90509
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.3.2012, 21:29   14
Citim:
"Javėt e Biznesit Kombėtar" vazhduan sot nė Tiranė

Tiranė, 14, mars 2012 - "Javėt e Biznesit Kombėtar" kanė filluar sot edhe nė Tiranė me prezantimin e prodhimeve kombėtare nė panairin e organizuar nė ditėn e verės.

Nė hapjen solemne, Kryebashkiaku i Tiranės Lulzim Basha shprehu kėnaqėsinė qė pret sot bizneset mbarėshqiptare nė ditėn e verės, festė kjo e lashtė qė festohet nė mbarė Shqipėrinė.

"Keni ardhur nga tė gjitha trevat shqiptare, stėrgjyshėrore, nga Maqedonia, Kosova, Presheva e Mali I Zi. Keni bėrė zgjedhjen e duhur sepse sot Tirana ka hapur dyert, zemrat e saja tė shtetit shqiptar mikpritės pėr ti ofruar tė gjithė qytetarėve shansin pėr tė festuar kėtė ditė", tha Basha.

Ai shtoi se kjo bėhet nė njė ditė tė veēantė nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. "Tirana ėshtė qyteti mė i madh i qytetarėve qė tė presė 100 biznese shqiptare, kombėtare nga tė gjitha trevat, tė cilėt do tė ekspozojnė prodhimet e tyre pėrpara miliona shqiptarėve. Prodhimet e tyre na bėjnė krenarė me cilėsinė e lartė, me shijen e tyre tė rralllė, dhe qė kanė nė cdo qelizė tė tyre mundin punėn dhe dashurinė e motrave dhe vėllezėrve tanė, nga tė gjitha trojet", tha Basha.

Ai falenderoi bashkorganizatorėt e kėtij projekti duke nisur nga Aleanca Kosovare e Biznesit dhe bashkėorganizatorėt e tjerė.

Ndėrkaq, kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini tha se nė kėtė aktivitet janė mbi 100 biznese me mė shumė se 10 mijė prodhime shqiptare, e cila ėshtė ofertė shumė e mirė e cila u ofrohet tė gjithė konsumatorėve shqiptarė. "Unė konsumoj prodhime vendore po Ju", ėshtė sllogani qė prek ndėrgjegjet tona, ato institucionale tė pesė shteteve tonė pėr tė krijuar politika mė tė mira pėr zhvillimin e bizneseve Kombėtare.

"Ky sllogan i kalon kufijtė e kombit pėr t'u integruar nė tregjet ndėrkombėtare. Ky sllogan i ofron edhe investitorėve mė shumė interesim, sepse projekti ka tė bėjė me ofertėn mbi 10 milionė konsumatorė shqiptarė. Investitorėt e huaj do tė interesohen mė shumė tani pėr tė ardhur nė trevat komėtare, shqiptare. Sot Kosova thėrret oj Shqipėri, e Ulqin, Preshevė, Camėri, Maqedoni e Ulqin. Oj Shqipėri a je kėtu?" - ėshtė thirrja qė ne drejtojmė tha Shahini.

Fjalime pėrshėndetėse patėn edhe Kryetari i Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa, Kryetari i Komunės sė Ēairit (Shkup), Izet Mexhiti, kryetari i KASH, Enver Ferizi si dhe Ministri shqiptar i Bujqėsisė Genc Ruli.

http://www.kosova.com/artikulli/80527
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2012, 21:20   15
Citim:
“Javėt e biznesit kombėtar” si njė mini Shengen ekonomik

Shkup, 20 prill - Nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė po vazhdon realizimi i projektit “Javėt e biznesit kombėtar” nė Shkup. Kėtė projekt Aleanca Kosovare e Bizneseve po e realizon nė bashkėpunim me Odėn Ekonomike tė Maqedonisė Veri - Perėndimore nė kohėn kur presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi po qėndron nė Maqedoni. Promovimin e prodhimeve kombėtare e bėnė biznset nga tė gjitha trevat shqiptare.

Hapjen e panairit e bėnė presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi dhe ai i Maqedonisė, Gjorge Ivanov.

Agim Shahini, kryetar i AKB-sė, tha se kjo veprimtari zhvillohet nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. “ Javėt e Biznesit Kombėtar”, nisėn nga Kosova dhe po udhėtojnė drejt Maqedonisė, Kosovės Lindore, Shqipėrisė dhe Mali tė Zi dhe me kėtė duhet tė bėhet njė mini Shengen pėr bizneset dhe ai duhet tė realizohet. Sipas tij, integrimet ekonomike nuk mund t’i ndalė askush. Synimi ynė ėshtė qė tė konsumojnė prodhime kombėtare, sepse kjo ėshtė mė shumė se patriotizėm, meqė dėshirojmė tė ngremė nivelin e tė hyrave tė shteteve tona, tė rrisim punėsimin dhe nė kėtė formė tė integrohemi mė tė fuqishėm nė BE.

“Nga Prishtina mė afėr se Shkupin e Tiranėn nuk e kemi askėnd. Ne dėshirojmė pėr kėtė arsye tė rrisim shkėmbimet tona tregtare. Maqedonia ėshtė partneri mė i madh, sa i pėrket importit, e po ashtu edhe Shqipėria e para sa u pėrket eksporteve nga Kosova ”, tha Shahini.

Mesazhi Aleancės sė Bizneseve tė Kosovės, ėshtė “Unė konsumojė prodhime vendėse po ju”.

Menderes Kuēi, kryetar i Odės Ekonomise sė Maqedonisė Veri- Perėndimore, tha se integrimi rajonal do tė sjellė zhvillim ekonomik. Me kėtė duam tė dėrgojmė njė mesazh tė fortė se vetėm integrimi mund tė sjellė zhvillim dhe jetė mė tė mirė pėr qytetarėt. Valon Saraqini, ministėr i Ekonomisė sė Maqedonisė, beson se ngjarje tė tilla duhet tė bėhen tradicionale. Sipas tij, Maqedonia ka bėrė shumė lehtėsira. Vlerėsimet ndėrkombėtare e kanė radhitur Maqedoninė si vendin e 22 mė tė mirė pėr bėrje tė biznesit.

Edhe Ragmi Mustafa, kryetar i Komunės sė Preshevės, tha se ky projekt qė po realizohet ka interes nė tė gjitha trojet shqiptare. Kurse Xhaudet Cakuli, nėnkryetar i Komunės sė Ulqinit, tha se kėto iniciativa do tė japin fryte jo vetėm nė aspektin ekonomik, por edhe nė bashkėpunimin mė tė mirė tė trojeve shqiptare.

http://koha.net/?page=1,3,96425
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.4.2012, 19:43   16
Citim:
Kusari-Lila: Bashkėpunimi Kosovė-Shqipėri-Maqedoni duhet tė intensifikohet

Prishtinė, 21 prill - Zėvendėskryeministrja Mimoza Kusari- Lila mori pjesė nė forumin ekonomik: “100 vjet nė frymėn e bashkėpunimit ekonomik Kombėtar” tė organizuar nga Aleanca Kosovare e Biznesit nė bashkėpunim me Odėn Ekonomike e Maqedonisė Veri-Perėndimore, Ministrinė e Ekonomisė dhe Komunėn e Ēairit.

Nė njė panel tė pėrberė nga ministri i Ekonomisė sė Maqedonisė, ministri i Zhvillimit Ekonomik tė Kosovės, kryetari i Komunės sė Ēairit, kryetari i Aleancės se Bizneseve tė Kosovės dhe kryetari i Odes Ekonomike tė Maqedonisė Veri-Perėndimore dhe pėrpara bizneseve nga trojet mbarėshqiptare, zv. kryeministrja Kusari – Lila tha: “Bashkėpunimi institucional Kosovė-Shqipėri-Maqedoni duhet tė intensifikohet duke pasur pėr qėllim thellimin e bashkėpunimit ekonomik tė shqiptarėve. Ėshtė hera e parė qė shqiptarėt mund tė kenė bashkėpunim ekonomik, pa luftė, pa kosto ekonomike dhe pa cenim tė lirisė sė qytetarėve tė tė tri vendeve” .

Ministrja Kusari – Lila foli edhe pėr marrėveshjen pėr Tregti tė lirė tė Evropės Juglindore (CEFTA), e cila nuk ėshtė respektuar nga tė gjitha shtetet anėtare. “Thellimi i bashkėpunimit ekonomik kombėtar ka motor tė pėrbashkėt integrimin evropian. Edhe pse vendet tona janė nė faza tė ndryshme tė integrimit, ne do tė kalojmė tė njėjtėn rrugė qė ėshtė tregu i pėrbashkėt. Duke u harmonizuar me ligjet e BE-sė, ligjet tona tė cilat rregullojnė fushėn ekonomike, tė tregtisė dhe politike, janė ēdo ditė e me tė pėrafėrta -theksoi ajo.

Nė fund, ministrja Kusari-Lila uroj qė 110 vjetori i pavarėsisė sė Shqipėrisė, 10 vjet nga tani, do i gjej shqiptarėt nė njė hapėsirė tė pėrbashkėt me shkėmbime ekonomike mė tė mėdha se sa sot dhe me njė bashkėpunim mė tė thellė ekonomik.

Afaristėt dhe ekspertėt ekonomik nga tė gjitha trojet shqiptare shfrytėzuan forumin pėr shkėmbyer pėrvojat, kėndvėshtrimet e tyre si dhe tė diskutojnė pėr sfidat e bashkėpunimit nė tė ardhmen.

Ky forum u organizua nė bashkėpunim me Kėshillin e Agrobiznesit Shqiptar, Komunėn e Preshevės dhe Komunėn e Ulqinit. Nė fund tė manifestimit u ndanė edhe ēmimet: biznes-plani me i mire ne nivel te shkollave te mesme, Biznes-planet mė te mire ne industri: mė i miri nė hoteleri, sipėrmarrėsi dhe zejtari.

http://koha.net/?page=1,3,96558
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2012, 21:32   17
Citim:
U mbajt panairi "Javėt e Biznesit Kombėtar"

Prizren, 11 qershor 2012 - Nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe nė kuadėr tė 134 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit nė kėtė qytetet nė Prizren dje ėshtė mbajtur edhe panairi "Javėt e Biznesit Kombėtar", i organizuar nga Aleanca Kosovare e Bizneseve tė Kosovės.

Disa kompani prodhuese nga vise tė ndryshme tė Kosovės, kanė ekspozuar paraditėn e sė dieles prodhimet e tyre nė Shadėrvan. Prodhuesit ofruan prodhime cilėsore pėr konsumatorėt gjatė kėtij promovimi rajonal. Ky projekt me panaire do tė mbahet nė tė gjitha trevat shqiptare. Pos nė Kosovė, prodhimet shqiptare do tė promovohen edhe Shqipėri, Maqedoni, Kosovė Lindore e Malė tė Zi.

Qėllimi i "Javėve tė Biznesit Kombėtar" ėshtė zgjerimi rajonal dhe konsumimi nga shqiptarėt i prodhimeve shqiptare. Moto kryesore e projektit kombėtar "Javėt e Biznesit Kombėtar", ėshtė festo 100 vjetorin e pavarėsisė me prodhime shqiptare.

http://www.kosova.com/artikulli/83141
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.6.2012, 21:33   18
Citim:
Prodhimet shqiptare kėrkojnė tregun e Ulqinit

Emri:  5028AKB-KONFERENCA.JPG
Shikimet: 149
Madhėsia:  72,2 KBOrganizuar nga Aleanca e Binzeseve tė Kosovės, Komuna e Ulqinit, KASH, OEMVP dhe Lugina e Preshevės, “Ditėt e biznesit kombėtarė”, do tė mbahen edhe nė Malė tė Zi, konkretisht nė Ulqin nga data 29 qershor deri mė 1 korrik. Projekti “Ditėt e Biznesit Kombėtar” nė Mal tė Zi, do tė shėnohet edhe mė njė varg aktivitetesh tjera kulturo-artistike.

Agim Shahini, kryetari AKB-sė tha se Aleanca Kosovare e Bizneseve, po e realizon projektin me qėllim tė rritjes sė konsumit tė prodhimeve kombėtare shqiptare dhe rritjes sė eksportit shqiptar nė vendet regjionale dhe mė gjerė, duke thėnė se AKB-ja po bėnė pėrpjekje qė tė promovon vlerat ekonomike kosovare dhe kombėtare pėr ngritjen e bashkėpunimit regjional. Ai shtoi se prodhimet nga Kosova dhe ato shqiptare meritojnė njė trajtim mė tė mirė, si dhe tė krijohet njė partneritet me tė gjithė afaristėt e Malit tė Zi dhe akterėt tjerė pėr pėrmirėsimin dhe rritjen e eksportit tė prodhuesve shqiptar.

“Ulqini ėshtė i njohur pėr vizitorėt nga Kosova, por atje tash njė kohė tė gjatė mungojnė prodhime dhe shėrbimet tona. Kjo ēėshtje ėshtė ngritur edhe nė nivel qeveritar nė Mal tė zi nga AKB-ja dhe ka gjetur pėrkahjen e dy qeverive dhe po realizohet sivjet si pilot -projekt nė Ulqin me qėllim tė promovimit tė pėrpjekjeve pėr rritjen e eksportit nė drejtim bilateral", tha ai.

Kreu i AKB-sė shtoi se ky ėshtė njė test sesa qytetarėt e kėtij vendi janė tė gatshėm qė ti konsumojnė prodhimet made in Kosova. Nė Ulqin parashihet qė vetėm nga Kosova tė marrin pjesė rreth 30 kompani prodhuese. Ndėrsa aty do tė jenė edhe prodhues nga tė gjitha trevat shqiptare. Ky projekt realizohet edhe nė kuadėr tė shėnimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Po ashtu edhe prodhues tė shumtė nga Kosova, vlerėsojnė lart organizmin e kėtij karnevali dhe besojnė se do tė shėnojnė rezultate tė mira./kosovasot/

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/p...egun-e-ulqinit
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2012, 21:00   19
Citim:
Prodhimet shqiptare mund tė bėhen liderė absolutė nė tregun rajonal

Aleanca Kosovare e Bizneseve prezantoi sot projektin tradicional “Javėt e Biznesit Kombėtar” nė Kosovė me moton: "Unė konsumoj prodhime vendėse po Ju"? Tradita po vazhdon.... Realizimi i saj do tė bėhet nga 15 deri me 19 tetor.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Bizneseve, tha se “Javėt e Biznesit Kombėtar”, ėshtė njė nismė e AKB-sė dhe organizatave simotra tė saj nė Shqipėri, Preshevė, Mal tė Zi, Maqedoni, dhe Luginė e Preshevės qė synon rritjen e vetėdijes sė popullatės mbarėshqiptare pėr tė konsumuar mallra cilėsorė qė mbajnė vulat si prodhim vendor dhe jo i importuar nga vende tė huaja.

Sipas tij kjo pritet tė sjellė njė vetėdijesim mė tė madh te qytetarėt mbarėshqiptar, se prodhimet vendėse tashmė janė cilėsore dhe konsumimi i tyre ėshtė nė tė mirėn e tė gjithėve.

Rritja e bashkėpunimit mes bizneseve shqiptare nė Kosovė dhe Shqipėri e mė gjerė nė Maqedoni, Mal tė Zi dhe Preshevė. Prezantimi i prodhuesve dhe grosistėve mbarėshqiptar me produktet e tyre. Vetėdijesim tė prodhuesve vendor dhe grosistėve qė tė rritet edhe mė tutje cilėsia e produkteve si dhe tė ofrohen ēmime mė tė favorshme pėr xhepat e konsumatorėve.

“Promovim i Kosovės dhe Shqipėrisė si dy vende qė mund tė bėhen liderė absolutė nė tregun rajonal sidomos nė fushėn e bujqėsisė, turizmit dhe energjetikės”, tha Shahini.

Ai shtoi se “Javėt e Biznesit Kombėtar”, u realizuan nė Shqipėri, Maqedoni dhe Malit tė Zi, tani do te vazhdohet nė Kosovė dhe me pas nė Preshevė nė kuadėr tė “100 Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė” dhe do tė ofrojė gjatė kėtyre ditėve pėr konsumatorėt jo vetėm prezantim tė produkteve por edhe shitjen e tyre direkt nga tavolinat e prezantimit. Shahini shtoi se AKB-ja, tenton tė ndėrtojė kanale tė reja komunikimi nė mes tė prodhuesve kombėtar , vendim-marrėsve dhe konsumatorėve.

Si i tillė, projekti do t’u jep afaristėve vendor njė kredibilitet tė ri nė tregun mbarėshqiptarė si dhe shtytje pėr ngritje tė shkallės sė eksportit. “Qasja nė tregjet e reja ka njė rėndėsi tė veēantė pėr biznesin kosovarė. Pasi AKB-ja ėshtė ombrellė e prodhuesve, tregtarėve dhe shėrbyesve, ajo duhet tė pėrmbushė kėrkesat e anėtarėve tė saj qė tė sigurojė promovimin e prodhimeve tė tyre jashtė vendit.

Ai shtoi se ekonomia e Kosovės po rritet, por duhet tė ketė infrastrukturėa dekuate ligjore dhe rrugore. Tashmė infrastruktura rrugore ėhstė pėrmirėsuar dukshėm me autorrugėsn Kosovė Shqipėri dhe e cila ka sjell rezultate pozitive.

“Projekti Javėt e Biznesit Kombėtar ka zgjuar jehon tė madhe dhe rezultatet e saja janė tė fuqishme”, tha Shahini. Sipas tij, panairi i AKB-sė do tė tėrheqė ekspozues tė ndryshėm nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia Mali i Zi dhe Lugina e Preshevės ku t’i shėrbejė rritjes sė bashkėpunimit nė mes sektorit prodhues dhe atij pėrpunues, si dhe lidhjes sė kompanive vendore me bizneset nga vendet e Shqipėri, Maqedoni, Malit tė Zi dhe Luginė e Preshevės.

Ndėrkaq, Lumnije Ajdini, menaxhere e AKB-sė, prezantoi projektin, ku aktivitetet do tė fillojnė nga 15 tetor. Ekspozimi i prodhimeve do bėhet nė Prishtinė, me 16 tetor nė Mitrovicė dhe mė 17 tetor mbahet nė Prizren ku do tė marrin pjesė: kompanitė prodhuese nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevės.

Gjatė ekspozimit bizneseve kombėtare do tė ofrojnė pėr konsumatorėt edhe shitjen e tyre direkt nga tavolinat e prezantimit. Po ashtu do tė mbahet edhe Darka e Lamės me pėrmbylljen e korreshirjes sė lulediellit. Sipas Ajdinit, me kėtė projekt synojnė tė fuqizojnė kanale tė reja komunikimi nė mes tė prodhuesve kombėtar, vendim-marrėsve dhe konsumatorėve.

Si i tillė, projekti do t’u jep afaristėve njė kredibilitet tė ri nė tregun mbarėshqiptarė si dhe shtytje pėr ngritje tė shkallės sė eksportit per gjitha vendet. Po ashtu pėrmes projektit synojnė informimin e qytetarėve tė Kosovės pėr prodhimet dhe shėrbimet kombėtare tė cilat meritojnė njė trajtim mė tė mirė, te konsumojnė produkte kombėtare si dhe tė krijojė partneritet me tė gjithė afaristėt mbarėshqiptarė./kosovasot/

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/p...tregun-rajonal
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2012, 18:19   20
Citim:
Konsumoni produkte shqip!

Me moton “Unė konsumoj produkte vendore, po ju?”, u hap “Java e biznesit Kombėtar nė Kosovė 2012”, projekt ky tashmė tradicional dhe i cili si qėllim ka mbrojtjen e prodhimeve vendore, stimulimin e tyre nė ngritjen e kualitetit pėr tregun tonė dhe mė gjerė, gjė qė do tė kishte ndikim dhe nė zhvillimin dhe rritjen ekonomike nė vend.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), tha se projekti “Javėt e biznesit kosovar”, qė po mbahen qė nga viti 2003, pėrmbajnė njė program me karakter promovues, me qėllim tė rritjes sė efektit tė shitjes sė produkteve tė bizneseve prodhuese nė Kosovė, t’i mbrojė dhe stimulojė ato pėr ngritje tė kualitetit.

“AKB ka pėrpiluar kėtė projekt, me qėllim tė ndikimit tė pėrmirėsimit esencial, tė ambientit afarist nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė mbrojė prodhimet vendore, t’i stimuloj ato pėr tė rritur kualitetin e tyre, pėr tregun tonė dhe me gjerė. Qytetarėt tė rrisin vetėdijen pėr rėndėsinė e konsumit tė produkteve kombėtare, kurse qeverinė tė nxisė mė shumė pėr hartimin e politikave mė konkurruese, duke i mundėsuar njė pėrshpejtim tė zhvillimit mė tė hovshėm ekonomik kosovar dhe kombėtar”, pohoi Shahini.

Ai tha se ky aktivitet po mbahet pėr nder tė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe i cili ka filluar nga 17 shkurti nė Prishtinė, pėr tė vazhduar nė tė gjitha trojet shqiptare dhe pėr tė arritur nė Vlorė me 28 nėntor.

Ndėrsa ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE) Besim Beqaj tha se integrimi nuk duhet tė mbetet vetėm nė fjalė por tė zbatohet nė vepra. Sipas tij, institucionet e Kosovės po angazhohen nė ndėrtimin e njė infrastrukture korrekte, e cila e ndihmon biznesin tė harmonizohen me njėri tjetrin. Ai tha se Qeveria po krijon parakushte pėr biznese dhe se ėshtė e pėrkushtuar pėr partneritet me sektorin privat dhe forcimin e tij.

“Kėto ditė, nė vigjilje tė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, takime tė tilla janė argumenti mė i mirė pėr njė rrahje tė zemrės sė pėrbashkėt tė popullit shqiptar nė aspektin e integrimit ekonomik. Rruga e integrimit ėshtė rrugė e bashkėpunimit, rruga e bashkėpunimit ėshtė rrugė e bashkimit dhe ofrimit tė bizneseve me njėri-tjetrin, e blerjes sė produkteve tė njėri-tjetrit, e respektimit tė produkteve tė njėri-tjetrit, e mbi tė gjitha respektimit tė parasė tonė tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt e fitojnė me shumė mund dhe atė para duhet ta konsumojmė ne Republikėn e Kosovės dhe nė produktet tė cilat vijnė nga trojet shqiptare”, tha ai.

Edhe ministri i Bujqėsisė Pylltarisė dhe zhvillimit Rural, Blerand Stavileci tha se bizneset edhe nė ditėt mė tė vėshtira nė tė kaluarėn kanė qenė njė model i mbijetesės edhe pa pėrkrahje tė merituar dhe se do tė jenė modele dhe shembuj pozitivė tė pėrparimit nė tė ardhmen.

Ajo qė sot na bėnė tė mburremi sipas Stavilecit janė produktet vendore tė cilat dalėngadalė po i mbushin raftet e pikave tė shitjes nė vendin tonė. Ndėrsa organizimet e tilla, sipas tij, janė shembull pozitiv pėr krijimin e njė lidhje tė fortė mes prodhuesit dhe konsumatorėve, gjė qė ka munguar nė tė kaluarėn.

“Organizimet e tilla janė tė rėndėsishme pėr shumė arsye. Njėra nga ato qė neve na inkurajoi, por besoj se duhet tė jetė gjithmonė shembull pozitiv dhe pėr tė ardhmen, ėshtė krijimi i njė lidhje tė fortė nė mes tė prodhuesit dhe konsumatorit. Ėshtė diēka qė ka munguar nė tė kaluarėn dhe nė tė vėrtetė ėshtė e dhimbshme, kur sot pothuajse pėr tė njėjtėn cilėsi, konsumohen produkte tė tjera, e tė cilat shumė lehtė do tė zėvendėsoheshin, nė sofrat tona me pikėrisht kėto produkte”, tha ai.

Stavileci mė tej pohoi se industria agro-ushqimore dhe produktet e ndryshme bujqėsore dhe blegtorale, dita-ditės po pėrparojnė nė tė gjitha aspektet si nė plotėsimin e standardeve tė cilėsisė dhe sigurisė.

Ndryshe Javėt e Biznesit Kombėtar organizohen nga AKB pėr tė dhjetėn herė nė Kosovė, ndėrsa pėr herė tė parė nė tė gjitha trojet kombėtare, nė bashkėpunim me Kėshillin e Agrobiznesit Shqiptar, Odėn Ekonomike tė Maqedonisė Veriperėndimore, Komunėn e Ulqinit, atė tė Preshevės si dhe me mbėshtetjen e institucioneve vendore. Ky aktivitet tashmė ėshtė bėrė tradicional, i cili do tė mbahet ēdo vit dhe se si qėllim ka promovimin e vlerave ekonomike tė kombit tonė si fuqi e re dhe si lidere e sė ardhmes nė Ballkanit perėndimor.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,154253
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2018
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.