Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.11.2009, 01:10   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Pa leje 77% e programeve kompjuterike


Citim:
Tregu i teknologjisė kompjuterike nė Shqipėri po ecėn me hapa tė mėdha dhe bashkė me tė edhe pirateria. Organizata e Industrisė sė Programeve Kompjuterike pėr promovimin e njė bote dixhitale tė sigurt dhe tė ligjshme, "Business Software Alliance" (BSA), pasi ka kryer njė studim pėr tregun shqiptar, del nė pėrfundimin se pjesa dėrrmuese e programeve janė pa licencė.

Sipas njė investigimi mbi piraterinė nė vend tė kryer nga IDC pėr 2008, ėshtė konstatuar se 77% e programeve kompjuterike nė pėrdorim nė Shqipėri janė tė palicencuara. George Herrnleben, drejtori i BSA pėr Europėn Qendrore dhe Lindore, tha pėr "Shqip", se "situata ėshtė shumė shqetėsuese dhe presim njė konfirmim nga qeveria pėr tė bashkėpunuar, pasi konsideroheni ndėr tė fundit nė Europė nė respektimin e sė drejtės. Kemi gati planet tona tė verimit, duke nisur me trajnimet qė duhen bėrė me inspektorėt tatimorė, nė mėnyrė qė tė njihet ligji mbi tė drejtėn e autorit".

Sipas tij, nė qoftė se pas identifikimit nuk do tė merren masa pėr licencimin nga ana e kompanive, gjoba pėr kėtė mosveprim arrin nė 1 milion lekė, por mund tė shkojnė edhe nė burgim deri nė dy vjet.

Niveli 77% i piraterisė konvertohet nga Herrnlebent me 8 milionė dollarė, qė tregu i programeve kompjuterike tė palicencuara i ka shkaktuar dėm zyrave ligjore.

"Nė rast se qeveria shqiptare pranon tė bashkėpunojė me BSA-nė, atėherė them me siguri se informaliteti mund tė bjerė me 10 pėr qind, pas 2-3 vjetėsh", pėrfundon Herrnleben.

Tashmė Organizata e Industrisė sė Programeve Kompjuterike ka filluar aktivitetin e saj edhe nė Shqipėri dhe ėshtė gati tė kontrollojė tė gjitha programet kompjuterike tė institucioneve shtetėrore, si dhe tė bizneseve prezente nė treg, pėr tė vėrtetuar licencimin e tyre.

BSA ėshtė krijuar mė 1988 dhe anėtarė tė saj janė: "Adobe", "Altium", "Apple", "Autodesk", "Bentley Systems", "Corel", "Microsoft", "Siemens PLM", etj.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=75361
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.